„Gazeta Wyborcza" i „Die Welt" upominają się o wolność dla Andrzeja Poczobuta.
Andrzej Poczobut działacz niezależnego Związku Polaków na Białorusi i współpracownik „Gazety Wyborczej” od ponad 100 dni przetrzymywany jest w więzieniu Żodzino.
Andrzej Poczobut to polsko-białoruski publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi, od 2006 r. korespondent „Gazety Wyborczej”. Dziennikarz został aresztowany w Grodnie 25 marca br., prokuratura postawiła mu i szefowej związku Andżelice Borys zarzut „rehabilitacji nazizmu" i „podżegania do nienawiści narodowościowej". Grozi im za to od 5 do 12 lat więzienia. Obecnie przetrzymywany jest w więzieniu Żodzino, znanym z bardzo surowych warunków, a miesiąc temu wykryto u niego zakażenie koronawirusem. „Gazeta Wyborcza” po raz kolejny apeluje o uwolnienie redakcyjnego kolegi, publikując dzisiaj – w piątek, 9 lipca br. na łamach „Wyborczej” list Deniza Yücela, niemiecko-tureckiego dziennikarza, który spędził rok w tureckim więzieniu pod zarzutem rzekomego szpiegostwa i podżegania do przemocy.
Redakcja „Gazety Wyborczej” niepokojąc się o los kolegi, po raz kolejny upomina się o jego wolność. Na łamach piątkowego wydania dziennika, wspólnie z niemiecką gazetą „Die Welt” opublikowała list Deniza Yücela adresowany do Poczobuta. Autor listu – dziennikarz Deniz Yücel od 2015 r. był korespondentem „Welt" w Stambule. Na początku 2017 r. został aresztowany i spędził rok w areszcie. W tym czasie kilkakrotnie został publicznie nazwany przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana „agentem" i „terrorystą". Później turecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zatrzymanie Yücela było niezgodne z prawem, ale mimo to w 2020 r. został on skazany w pierwszej instancji na blisko trzy lata więzienia. W międzyczasie w Turcji toczą się przeciwko niemu dwa kolejne postępowania.W liście do Andrzeja Poczobuta dziennikarz „Die Welt” pisze:,, - Od 106 dni siedzisz w więzieniu na Białorusi. Myślę, że mogę się trochę domyślać, jak się czujesz i jakie myśli przychodzą Ci do głowy, nawet jeśli musisz znosić cięższe warunki niż ja. Widzenia z rodziną, opieka medyczna, dostęp do gazet i informacji – to wszystko w moim przypadku było w bardziej znośny sposób dostępne i uregulowane, niż w twoim, o czym piszą twoi koledzy z „Gazety Wyborczej”. (…) Więzienie jednak nie jest dla Ciebie żadnym nowym doświadczeniem. Już w 2011 r. odsiedziałeś trzy miesiące, ponieważ nazwałeś w artykule Aleksandra Łukaszenkę tym, kim jest: dyktatorem. A dyktatorzy nie lubią słyszeć prawdy.’’
Autor listu opisuje w nim swoje doświadczenia: ,,- Ja w każdym razie zacząłem odczuwać strach, gdy po próbie puczu w lipcu 2016 r. i wprowadzeniu stanu wyjątkowego warunki w Turcji ponownie drastycznie się zaostrzyły, a wielu dziennikarzy i polityków opozycji zostało aresztowanych. Wiedziałem, że jako niemiecki dziennikarz tureckiego pochodzenia jestem narażony na szczególne ryzyko. (…) Chcę przez to powiedzieć, że strach jest bardzo ludzkim uczuciem. Strach o własną wolność i bezpieczeństwo, o dobro bliskich... Pytanie tylko, czy pozwalamy, by strach ograniczał to, co robimy. W Twoim przypadku tak nie było. Dlatego cię podziwiam. I w pewnym sensie białoruska władza też okazuje Ci szacunek. Osobiście zawsze postrzegałem swoje aresztowanie jako nagrodę za moją pracę dziennikarską. Taką nagrodę dziennikarską często i dość hojnie przyznają autorytarne reżimy.’’
Deniz Yücel kończy swój list wezwaniem do uwolnienia Poczobuta: ,,- Wiem, że warunki są trudne nie tylko na Białorusi, ale także w Pana drugiej ojczyźnie – w Polsce. Ale życzę Ci, byś otrzymał równie ogromne wsparcie, jakiego ja mogłem doświadczyć. I życzę Ci, abyś jak najszybciej wrócił do swoich bliskich i do swojej pracy. Uwolnić Andrzeja Poczobuta!’’
Całą treść listu, przetłumaczoną na język polski, można przeczytać w piątkowym wydaniu „Wyborczej” oraz na Wyborcza.pl.
To kolejny raz, kiedy redakcja „Gazety Wyborczej” zabiera głos w sprawie aresztowania Andrzeja Poczobuta – w maju br. do Naczelnika Aresztu Śledczego nr 1 w Mińsku specjalny list napisał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik – jego treść można znaleźć na Wyborcza.pl. Codziennie na łamach papierowego wydania „Gazety Wyborczej” dziennikarze liczą, ile dni Poczobut spędził w areszcie.
Natomiast w najbliższy poniedziałek, 12 lipca br. Adam Michnik wystąpi w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta na forum Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego.
„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec marca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła 258 tys.
Niniejsza wiadomość pochodzi z domeny @agora.pl, należącej do grupy kapitałowej Agory S.A. Główne spółki grupy to:
Agora S.A., ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa; NIP: PL 526-030-56-44; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, KRS: 59944; kapitał zakładowy: 46.580.831,00 zł, wpłacony w całości.
Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o., ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa; NIP: PL 521-289-70-03; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, KRS: 126767; kapitał zakładowy: 25.019.500,00 zł.
Więcej informacji o spółkach na stronie: www.agora.pl. Wiadomość jest przeznaczona wyłącznie dla zamierzonego adresata i może zawierać informacje poufne. W razie stwierdzenia, że odbiorcą miała być inna osoba, prosimy poinformować nadawcę i niezwłocznie usunąć wiadomość. Wiadomość może nie stanowić oficjalnego stanowiska Agora S.A. i nie być związana z jej działalnością.
--------------
This message was sent from domain @agora.pl belonging to Agora Group. Principal companies in the Agora Group structure are:
Agora SA, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa; Polish VAT: PL 526-030-56-44; Regional Court for the Capital City of Warsaw; Registration no.: 59944; Share capital: PLN 46.580.831,00, fully paid-up.
Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o., ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa; Polish VAT: PL 521-289-70-03; Regional Court for the Capital City of Warsaw; Registration no.: 126767; Share capital: PLN 25.019.500,00.
For more information about our companies see site: www.agora.pl This message is for the intended recipient only and it may contain confidential information. If you receive this message in error, please immediately delete it and notify the sender. This message may not represent the official views of Agora SA and may not be related to its business.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Od wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Komentarze