06.08.21, 07:00

Radosław Michalski: Wygrają miasta, które z pandemii wyciągnęły właściwą lekcję (część II)

KV kampanii
Fot.: materiały prasowe

"Pandemia przyśpieszyła proces profesjonalizacji miejskich agend zajmujących się promocją" - mówi dla portalmedialny.pl Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. „Nie wolno nam się zatrzymać w tym procesie. Turystyka to nie tylko proste „spędzanie czasu wolnego”, to narzędzie promocji miasta, budowania jego marki na przyszłe lata oraz ściągania inwestorów. Wygrają miasta, które z pandemii wyciągnęły właściwą lekcję” – podkreśla Michalski.

PIERWSZA CZĘŚĆ ROZMOWY TUTAJ>>>>>>>>

KW: Pandemia przebudowała turystykę, ale czy na tyle, by wciąż nie walczyć o turystę z całego świata?

Radosław Michalski: Nie wolno odpuścić rynków zagranicznych. Z czasem, gdy sytuacja zacznie wracać do normy, odegrają one istotną rolę w odbudowie turystyki - w tym także poprzez przyjazd turysty zamożniejszego. Dlatego Wrocław prowadzi kampanie podtrzymujące zainteresowanie miastem na głównych rynkach i stara się pozyskać nowe. Także w trakcie pandemii nasze spoty reklamowe i wirtualne spacery turystyczne przygotowywaliśmy w różnych językach. Wrocław był European Best Destination 2018 roku i myślę - wnosząc także po przywołanych wcześniej zagranicznych rankingach - nie stracił tej pozycji. 

KW: Jak wyglądała promocja Wrocławia podczas trwania pandemii? Czy udało się dotrzeć z nią do potencjalnych odbiorców?

RM: Myślę, że tę skuteczność potwierdza najlepiej ożywienie rynku turystycznego we wspomnianych już okresach luzowania obostrzeń. Bardzo efektywnie korzystaliśmy z Internetu, rozbudowując przy okazji miejskie profile w mediach społecznościowych. To tam emitowaliśmy, między innymi Wrocławskie Spacery Turystyczne, ale także Noc Muzeów. Zupełnie nowym projektem były „Dachy Wrocławia” - cykl koncertów, promujących miasto poprzez muzykę, której tło stanowiły panoramy stolicy Dolnego Śląska. Poszczególne piosenki stanowią dodatkowy materiał promocyjny,  także za granicą. Wszystkie te akcje spotkały sie z dobrym przyjęciem w sieci.


KV kampanii, fot.: materiały prasowe

KW: Skąd wziął się pomysł na kampanię „Moda Na Wrocław” i wykorzystanie social mediów?

RM: To wejście w zupełnie nowy segment promocyjnego rynku. Wrocław ze świadomą kampanią trafił do wydawnictw modowych i lifestylowych, podtrzymując tym samym zbudowany już wizerunek miasta przyjaznego i dobrego do życia. No i miasta, które chce być wieloaspektowo modne. Ta kampania to efekt współpracy z Agatą Brodzką (BRODZKA), która wyszła do nas z taką propozycją, dając dostęp do swojego pakietu czasopism i połączenie sił w promocji marek prezentowanych we Wrocławiu i na tle Wrocławia. To także działanie adresowane do klientów średniej i wyższej półki, aby zachęcić ich do odwiedzenia Wrocławia. Poza tym, że są oni dla nas bardzo atrakcyjnymi gośćmi w ogóle, w tym szczególnym czasie pandemii mogą częściowo zastąpić turystę zagranicznego w sensie korzystania z miasta i jego atrakcji. Kampania realizuje też cel strategiczny - zachęca do widzenia Wrocławia jako miasta przyjaznego do życia i miejsca w którym warto studiować i po prostu mieszkać.

KW:  Dzisiaj wiele działań promocyjnych przenosi się do sieci. Takie działania w najbliższym czasie będą grały pierwsze skrzypce, czy jednak będą uzupełnieniem tradycyjnych form promocji miasta?

RM: Nie da się zamknąć wszystkiego w sieci. Myślę - czujemy to chyba wszyscy - że zamknięcie bardzo nas już wszystkich zmęczyło. Chcemy podróżować, chcemy poznawać nowe miejsca, chcemy spotykać się z ludźmi. Internet, owszem, stał się kluczowym medium dla promocji, ale nie może być jedynym takim miejscem. Kampanie promocyjne muszą być przygotowywane kompleksowo. Outdoor musi być silnie zlinkowany z siecią, nie wolno zaniedbywać działań związanych z product placementem i natywnymi materiałami informacyjnymi w mediach. Niezmiennie ważną pozostanie troska o tych, którzy odwiedzają nasze miasta - to oni będą naszą najlepszą wizytówką na zewnątrz. Pandemia przyśpieszyła proces profesjonalizacji działów i jednostek promujących miasta. Nie wolno się w tym procesie zatrzymać. Miasta, które wyciągną z niego właściwą lekcję mogą, z czasem, na pandemii zyskać.

KW: Jakie są najbliższe plany promocyjne Wrocławia?

RM: Kończymy właśnie drugą edycję kampanii outdoorowej „Dawno Cię tu nie było - spotkajmy się we Wrocławiu”. To kontynuacja kampanii z ubiegłego roku – zarówno wtedy, jak i teraz, zapraszaliśmy mieszkańców największych miast Polski, by na swój wakacyjny kierunek obrali sobie Wrocław. Obiecaliśmy, że miasto poczeka – i teraz, kiedy rynek znów tętni życiem, a miejskie atrakcje są otwarte, czekamy na odwiedziny…

Poza billboardami i citylightami w ponad 200 lokacjach, promujemy się także w ogólnopolskich mediach, rozgłośniach radiowych oraz oczywiście w Internecie. Częścią kampanii stanie się także promowane przez nas wspólnie z lotniskami oraz regionem Warmii i Mazur połączenie samolotowe z krainy jezior do stolicy krasnali.


KV kampanii, fot.: materiały prasowe

KW: I na koniec pytanie o promocję w ogóle turystyki. Jest jakiś pomysł strategii turystycznej, który w ostatnich latach zrobił na Państwu wrażenie?  

RM: Przyglądamy się konkurencji, w tych obserwacjach staramy się jednak wychodzić poza Polskę, szukając inspiracji także wśród znanych światowych destynacji. Bardzo podoba mi się model prowadzony przez Dubaj – najbardziej turystyczne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Umiejętnie grają sentymentem i emocjami towarzyszącymi nam, gdy poszukujemy miejsca do wypoczynku, a mnogość atrakcji miasta i regionu sprawia, że są oni w stanie wygenerować kilka różnych linii kampanii dedykowanych turystom o różnych zainteresowania i o różnych portfelach. Model dubajski pokazuje, że używając odpowiednich metod i efektywnie korzystając z Internetu można dzisiaj przygotować dobrą kampanię nie rujnując budżetu promocyjnego. We Wrocławiu chcemy uczyć się od najlepszych. 

KW: Dziękuję za rozmowę.

Radosław Michalski
Pełni obowiązki Dyrektora Wydziału Promocji Miasta i Turystyki w Departamencie Prezydenta Wrocławia (od 2018 r.), koordynując także kwestiami współpracy międzynarodowej oraz relacji ze środowiskiem naukowym. Kieruje radą nadzorczą Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (od 2020 r.), zajmującej się środowiskiem biznesowym Wrocławia i okolicznych gmin. Z ramienia Prezydenta Wrocławia odpowiada za przygotowania Wrocławia do EXPO 2021.
Obronił pracę doktorską w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Wcześniej ukończył studia magisterskie z nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Interesuje się literaturą, turystyką pieszą, rozwojem miast i idei. Urodzony we Wrocławiu, rocznik 1982.

Komentarze

Powiązane

07.12.23, 14:00
| reklama & PR » informacje
Ciasta Dan Cake dobrze się prezentują. Świąteczna kampania marki Dan Cake
W najnowszej kampanii Dan Cake zachęca do tego, by na świątecznych stołach zagościły gotowe, pakowane wypieki. Za przygotowanie i obsługę kampanii odpowiadają agencja Ancymony, Key Story oraz Value Media.
07.12.23, 10:49
| reklama & PR » ludzie
Lidia Tofil wkrótce w szeregach Warsaw Creatives
Od stycznia 2024 r. Lidia Tofil dołączy do agencji Warsaw Creatives i obejmie stanowisko Head of Events.
07.12.23, 08:30
| reklama & PR » informacje
Prezenty zostają z nami na zawsze. Świąteczna kampania wizerunkowa Carrefour Polska
Ruszyła kampania Carrefour Polska przygotowana z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W spotach emitowanych do 26 grudnia br., sieć podkreśla jak ważna jest bliskość i radość z chwil spędzanych w gronie najbliższych, w tym także towarzystwo czworonożnych przyjaciół, którzy są równie ważni jak członkowie naszych rodzin. 
07.12.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
Zawsze kiedy chcesz coś przeżyć. Fortuna z nową kampanią
Fortuna Zakłady Bukmacherskie rozpoczęły kampanię wizerunkowo-promocyjną. W ramach akcji „Zawsze kiedy chcesz coś przeżyć” przygotowane zostały spoty video z udziałem brand hero marki – Bogini Fortuny.
06.12.23, 16:30
| reklama & PR » ludzie
Zmiany w strukturze Biura Reklamy RAS Polska. Firma stawia na pozytywne doświadczenia klientów
Pod przewodnim hasłem „Customer Experience” wprowadzono nową strategię Biura Reklamy Ringier Axel Springer Polska, która weszła w życie 4 grudnia br.
06.12.23, 15:15
| reklama & PR » ludzie
Grzech Luft na czele kreacji w Cape Morris
Grzech Luft stanął na czele kreacji w agencji Cape Morris. Wcześniej dotychczasowy Head of Creation, Jarek Kacperczyk, awansował na stanowisko Chief Design Officer i zajmie się koordynacją działań nowo utworzonego zespołu designu w ramach struktury agencji.
06.12.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Kanały Grupy Canal+ Polska ofercie przechodzą do portfolio Polsat Media
1 stycznia 2024 r. biuro reklamy Polsat Media rozpocznie sprzedaż czasu reklamowego w 13 kanałach TV należących do Grupy Canal+ Polska. Do końca br. za sprzedaż reklam w tych kanałach odpowiada TVN Media.
06.12.23, 11:21
| reklama & PR » informacje
dentsu X rozszerza współpracę eventową z Bacardi-Martini o kolejną markę
Agencja dentsu X (dentsu Polska) rozszerza współpracę eventową z Bacardi-Martini i odpowiada za obsługę kolejnej marki z portfolio firmy – whisky Aberfeldy.
06.12.23, 09:49
| reklama & PR » informacje
Ferrero przedłuża współpracę z MullenLowe Warsaw
Firma Ferrero w Polsce przedłużyła współpracę z agencją MullenLowe Warsaw o kolejny rok. Po wygranym zeszłorocznym przetargu, zakres pracy agencji nadal obejmować będzie kompleksową obsługę kanałów marki KINDER mediach mediach społecznościowych.
06.12.23, 08:30
| reklama & PR » informacje
Tchibo prowadzi świąteczną kampanię na Tik Toku
Należące do OMD Group agencje OMD oraz Resolution, prowadzą świąteczną kampanię Tchibo na platformie Tik Tok.