20.09.21, 15:00

Polska 2050 wzywa KRRiT do przedłużenia koncesji TVN24

Logo TVN24, fot.: materiały prasowe

Polska 2050 wezwała Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do wypełnienia ustawowych obowiązków i przedłużenia koncesję TVN24. Polska koncesja tej stacji wygasa już za sześć dni.

Przewodniczącemu KRRiT Witoldowi Kołodziejskiemu wysłaliśmy pismo, w którym wzywamy, by Rada zrealizowała obowiązki i rozpatrzyła wreszcie wniosek o przedłużenie koncesji stacji TVN24. Wiemy, że KRRiT ma jutro (21 września – przyp.red.) zajmować się tą sprawą. Oczekujemy, że KRRiT zrobi to, co do niej należy” – mówił podczas konferencji w Sejmie wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko.

Działacz Polski 2050 podkreślił, że nie ma żadnych powodów, aby ta koncesja nie została prolongowana. „Nie musimy chyba tłumaczyć, jak istotną rolę odgrywa pluralizm mediów w polskiej demokracji. Jak ważne jest to, by pluralistyczne media funkcjonały, aby pełniły rolę kontrolną wobec władzy publicznej” – mówił Kobosko.

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń podkreślił, że ustawa o KRRiT mówi wyraźnie, że proces przedłużania koncesji powinien być płynny. „Zgodnie z art. 35a ustawy o KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji koncesjonariusz powinien złożyć nie później niż 12 miesięcy przed jej wygaśnięciem. Nadawca TVN24 spełnił ten warunek. Stosowny wniosek wysłał, a na jego rozpatrzenie czeka już 18 miesięcy” – mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 zauważył, że inny artykuł ustawy o KRRiT – art. 38 – wyraźnie stanowi, że koncesję można odebrać tylko w ściśle określonych przypadkach, np. gdy koncesjonariusz ma prawomocne orzeczenie sądu zakazujące rozpowszechniania programu, rażąco narusza warunki ustawy lub koncesji lub zagraża bezpieczeństwu. „Żadna z tych okoliczności nie wystąpiła. Mimo to wciąż nie ma decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24. Inni nadawcy czekają od pięciu do 12 miesięcy, a TVN24 już 18” – mówił Mirosław Suchoń.

W jego ocenie można z tego wnioskować, że proces przedłużania koncesji jest sztucznie wydłużany. „Może to oznaczać popełnienie przestępstwa przez członków KRRiT, to rażące naruszenie ustawy o KRRiT i Kodeksu Postępowania Administracyjnego. W tym kontekście pragnę zwrócić uwagę na art. 231 Kodeksu Karnego, który mówi, iż funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech” – mówił Mirosław Suchoń.

Michał Kobosko zauważył, że sprawa ma również charakter międzynarodowy, bo kontrolowana przez PiS KRRiT poszła na wojnę ze Stanami Zjednoczonymi, dyskryminując flagową inwestycję amerykańską. „Przez to wszystko Polska zaczyna być postrzegana na świecie jako kraj dużego ryzyka inwestycyjnego. To bardzo groźne dla naszej gospodarki” - mówił Michał Kobosko.

W ocenie Koboski próba wyeliminowania TVN24 to nie jest jedyny przejaw ograniczania wolności mediów w Polsce. „Mamy już podporządkowane władzy gazety regionalne i lokalne koncernu Polska Press, które kupiła państwowa spółka Orlen. Teraz słychać o planach przejęcia dziennika „Rzeczpospolita” przez kontrolowaną przez Skarb Państwa grupę PZU” – mówił Michał Kobosko.

Komentarze

Powiązane

25.05.23, 09:30
| telewizja / VOD » ludzie
Agam Giza gospodarzem głównego wydania Panoramy
Adam Giza od czerwca br. poprowadzi główne wydanie „Panoramy” (TVP2). Będzie również przygotowywał dla „Wiadomości” (TVP1) materiały o tematyce zdrowotnej.
24.05.23, 14:30
| telewizja / VOD » informacje
Branża telekomunikacyjna apeluje o dialog z regulatorami na rzecz likwidacji barier inwestycyjnych w środowisku wysokiej inflacji
Na zakończonej w Sopocie Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej przedstawiciele branży telekomunikacyjnej dyskutowali o wpływie aktualnego otoczenia makroekonomicznego, w szczególności wysokiej inflacji, na polskich przedsiębiorców oraz o inwestycjach w rozwój zaawansowanych usług cyfrowych i infrastruktury szerokopasmowej.
24.05.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Polsat Plus w I kwartale 2023 r. zanotowała 3,2 mld zł przychodów
W I kwartale 2023 r. Grupa Polsat Plus rozwijała sieć 5G Plusa, która obejmuje zasięgiem ponad 20 mln mieszkańców Polski. Uruchomiła także największe i najnowocześniejsze w Polsce studio TV, przedłużyła prawa do Energa Basket Ligi i zakupiła prawa do hokejowych Mistrzostw Świata.
22.05.23, 12:08
| telewizja / VOD » informacje
Matylda Szymalska poprowadzi nowy program Skuteczny marketing w BIZNES24
„Skuteczny marketing” to nowy program na antenie telewizji BIZNES24, którego prowadzącą została Matylda Szymalska, Prezeska Agencji Streetcom. 
21.05.23, 19:38
| telewizja / VOD » informacje
60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dużo wspomnień i mało znanych nazwisk
W tym roku przypada 60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu –. W trzydniowym programie 60. KFPP, który odbędzie się w dniach 9-11 czerwca br., nie zabraknie przebojów sprzed lat, jak i najnowszych hitów. Z myślą o fanach muzyki alternatywnej i oryginalnych brzmień przygotowano także OFFPOLE. Festiwal zapowiada się dużo skromniej niż przed latami.
17.05.23, 18:52
| telewizja / VOD » informacje
Szkło kontaktowe pod lupą Przewodniczącego KRRiT
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poinformował, że wystąpił do nadawcy TVN24 o odniesienie się do zarzutów w związku z emisją „Szkła kontaktowego” z 15 maja br.
17.05.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Ela Romanowska już na planie Naszego Nowego Domu
W poniedziałek, 15 maja br., rozpoczęły się nagrania kolejnego sezonu programu „Nasz Nowy Dom” (Polsat). Nową prowadzącą została Ela Romanowska.
17.05.23, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Finały sezonów seriali Sługa Narodu i Rodzina na Maxa w Czwórce. W Polsacie zawita siatkówka
W sobotę, 20 maja br. finały seriali „Sługa Narodu” oraz „Rodzina na Maxa” będą emitowane wyjątkowo na antenie Czwórki, a nie Polsatu.
17.05.23, 13:30
| telewizja / VOD » informacje
Urszula Rzepczak powraca do TVP
Urszula Rzepczak ponownie związała się z Telewizją Polską i będzie relacjonować wydarzenia z Włoch. Dziennikarka wcześniej już była związana z TVP, dla której przygotowywała relacje z Rzymu w latach 2005–2014.
16.05.23, 14:18
| telewizja / VOD » informacje
TVN24 przeprasza za żart w Szkle kontaktowym
Stacja TVN24 przeprasza za niefortunny żart w „Szkle kontaktowym”, a Piotr Jacoń w mediach społecznościowych odniósł się do sytuacji z wczorajszego programu. AKTUALIZACJA
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.