01.10.21, 07:00

Gazeta Wyborczy znika całkowicie z Gazeta.pl

Informacja o zmianach
Fot.: materiały prasowe

Od 4 października br. treści „Gazety Wyborczej" będzie można czytać wyłącznie na Wyborcza.pl. W całości znikną treści zamieszczane na portalu Gazeta.pl.

(…) Byt redakcji osłabiają - autokratów zaś wzmacniają - wielkie platformy internetowe. Zasysają większość pieniędzy z reklam, a z drugiej strony obficie zalewają nas fake newsami. Ludziom coraz trudniej wyłowić informacje sprawdzone i wiarygodne” – napisali Jarosław Kurski i Jerzy Wójcik w liście zamieszczonym na Gazeta.pl i Wyborcza.pl.

Jak podkreślają szefowie Wyborczej, mimo tych okoliczności, „GW” wciąż istnieje i w dodatku prowadzi bogaty serwis internetowy, ma coraz więcej redakcji w całej Polsce. „A przede wszystkim trwamy przy naszej misji - demokratycznej, obywatelskiej, wolnościowej. Tak, jesteśmy. Dzięki Wam, bo w tych trudnych czasach „Wyborcza to Wy" – napisali Kurski i Wójcik.

Jak podkreśla zarząd redakcji, marka „GW” musi też być innowacyjna technologicznie, nadążać za zmianami sposobu życia czytelników. Temu ma służyć najbardziej przyszłościowy model subskrypcyjny. Media opierające swój byt na prenumeracie są dziś liderami w świecie informacji: „The New York Times" w USA, „Le Monde" we Francji, „Dagens Nyheter" w Szwecji, „Financial Times" w Wielkiej Brytanii. W Polsce liderem jest „Gazeta Wyborcza", która notuje ponad 250 tys. cyfrowych subskrypcji. Taki wynik Wyborczej daje miejsce w europejskiej czołówce, finansową stabilność oraz niezależność wobec władzy. Obecnie już ponad 40 proc. przychodów GW pochodzi z internetu (prenumerata i reklama internetowa). I aż 2/3 wszystkich przychodów uzyskiwana jest ze sprzedaży treści dziennikarskich - w formie cyfrowej bądź papierowej.

Model naszej pracy opiera się na Państwa zaufaniu i stanowi dla nas zobowiązanie. Nie chodzi tylko o jakość naszego dziennikarstwa, które poddajecie ocenie każdego dnia, ale także o to, w co „inwestujemy". Chodzi o sprawy ważne dla opinii publicznej, niezbędne, jeśli mamy być obywatelami, a nie poddanymi. Dlatego podejmujemy dziesiątki śledztw (skandale z zakupem maseczek i respiratorów, Obajtek, reprywatyzacja w Warszawie, pedofilia w Kościele, "Partia i Spółki"). Jest to najbardziej kosztowna dziedzina naszego zawodu. Dzięki Fundacji Gazety Wyborczej utworzyliśmy właśnie program grantów otwarty dla polskich dziennikarzy śledczych” – podkreśla „Gazeta Wyborcza”.

Jak tłumaczy szefostwo GW, dlatego też po przejęciu niemal całej prasy regionalnej przez państwowy Orlen zaczęto tworzyć nowe redakcje lokalne. Dziś „Wyborcza" ma już 30 redakcji lokalnych.

Wyborcza przekonuje, że marka dba o gatunki dziennikarskie, które dziś zanikają (przykładem są reportaże w „Dużym Formacie"), i o tematykę, której poświęca się coraz mniej miejsca (nauka, kultura, historia). GW wydaje jedyny wielki magazyn literacki - „Książki", a także tworzy nowoczesne formaty cyfrowe: podcast „Mistrzowie Słowa", w którym aktorzy (Chyra, Topa, Gruszka, Bielenia, Komorowska, Radziwiłowicz) czytają najlepsze teksty dziennikarz GW. Specjalnym projektem jest serwis tzw. dziennikarstwa danych - BiQdata z grafikami i wizualizacjami.

„ć” – podkreślają szefowie Wyborczej.

Od poniedziałku, 4 października treści „Gazety Wyborczej" będzie można czytać wyłącznie na Wyborcza.pl - jedynej stronie internetowej, którą przygotowuje redakcja GW. Ograniczone zostanie udzielanie zewnętrznych licencji na nasze teksty. Wycofane zostaną osobne działy „Wyborczej" oraz wiadomości miejskich z bezpłatnego portalu Gazeta.pl, który działa w modelu odmiennym (reklamowo-zasięgowym, a nie subskrypcyjnym).

Komentarze

Powiązane

30.11.23, 13:48
| prasa » informacje
Grupa Bauer Media z nową identyfikację wizualną
Grupa Bauer Media wprowadziła 30 listopada br. nową identyfikację wizualną, która ma odzwierciedlać sposób, w jaki firma ewoluowała w czasie i ambicję dalszego przyspieszania jej transformacji.
30.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 30 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 30 listopada?
29.11.23, 20:57
| prasa » informacje
Mateusz Damięcki na okładce wydania specjalnego Twojego Stylu MAN
29 listopada br. na rynku prasowym ukazało się wydanie specjalne "Twojego Stylu" MAN (Wydawnictwo Bauer).
29.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 listopada?
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 12:04
| prasa » informacje
Życie Na Gorąco Ekstra tym razem o Bożym Narodzeniu
28 listopada br. na rynku prasowym ukazało się „Życie Na Gorąco Ekstra – Boże Narodzenie” (Wydawnictwo Bauer).
28.11.23, 07:30
| prasa » informacje
PMPG Polskie Media w III kwartale 2023 r.: wzrost EBITDA o 72 proc. rdr.
Holding mediowy PMPG Polskie Media podsumował wyniki za III kw. 2023 r. Zysk netto wzrósł trzykrotnie.
28.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 listopada?
27.11.23, 18:31
| prasa » informacje
Dziennik Sport uratowany. Edicom przejmuje tytuł od Gremi Media
Zgodnie z zapowiedzią, Gremi Media SA do końca listopada br. kończy wydawanie katowickiego dziennika „Sport”. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży tytułu, a umowa z nowym właścicielem została sfinalizowana 24 listopada br.
27.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 listopada?