24.12.21, 07:00

Roman Czejarek napisał książkę o kultowych teleturniejach

fot.: materiały prasowe
fot.: materiały prasowe

Książka Romana Czejarka pt. "Kultowe teleturnieje" ujawnia kulisy najpopularniejszych teleturniejów w historii i wykazuje ich znaczący wpływ na oblicze polskiej telewizji. Autor przedstawia nieznane do tej pory fakty i odsłania duże kontrowersje.

Kilkadziesiąt lat historii, tysiące odcinków, legendarni prowadzący.

Książka zawiera historie związane z takimi teleturniejami jak: „Koło Fortuny”, „Idź na całość”, „Jeden z dziesięciu”, „Wielka grę”, „Familiada”, „Jaka to melodia?”, „Gilotyna” i „Milionerzy".

W publikacji znajdują się fragmenty programów, które z pewnością mogą krążyć w sieci jako legendarne wpadki i blamaże, jak choćby poniższy:

Prowadzący: Proszę podać wzór na pole prostokąta.
Zawodniczka: a kwadrat plus b kwadrat… O, Boże! Powiedziałam wzór na obwód!
Prowadzący: Niestety pani wzór na obwód również jest nieprawidłowy…

Dykteryjki, historie zakulisowe i nieznane do tej pory fakty.

Historia o Wojciechu Pijanowskim, legendzie polskiej telewizji, który poleciał do USA i zawalczył o prawa do jednego z najwspanialszych teleturniejów. Jak wyglądało wprowadzenie zachodnich teleturniejów na polskie ekrany? Ile stron liczyły umowy? Co Polacy poprawiali w amerykańskich programach i dlaczego Amerykanie uważali, że się nie uśmiechamy? Dlaczego prawdziwie polski teleturniej „Wielka gra” stał się powodem kontrowersji i protestów? Dlaczego dowcipy Karola Strasburgera zadecydowały o sukcesie „Familiady”? Dlaczego w „Kole Fortuny” bardziej niż prowadzący ważniejsze były asystentki? Czy Krzysztof Ibisz to człowiek-instytucja? Dlaczego fragment odcinka „Gilotyny” stał się viralem na Youtube? I czy to prawda, że „Milionerzy” to najdroższy polski teleturniej?

Autor tak pisze o swoim projekcie oraz o swojej przygodzie z teleturniejami: „Najbardziej popularne polskie teleturnieje to historia wielkich wygranych i wielkich wpadek. To barwne kariery prowadzących, którzy z dnia na dzień dzięki telewizji nagle stawali się powszechnie rozpoznawalnymi gwiazdami, a później często równie niespodziewanie znikali z ekranów, zastępowani przez innych, mówiąc szczerze: niekoniecznie lepszych. Dlaczego tak się działo? Co skrywają archiwa i nagrania, które nie trafiły do emisji? Kto wie, co działo się na planie, gdy kamery były wyłączone? Właśnie o tym jest ta książka.
Ale uwaga! Kulisy bywają czasami bardzo zaskakujące. Wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w wersji, którą znamy tylko ze szklanego ekranu (…).”

Roman Czejarek jest dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem i publicystą. Obecnie (od 1991 roku) związany z radiową Jedynką. W latach 1994–1997 był najmłodszym w historii członkiem zarządu i wiceprezesem Polskiego Radia S.A.

Książka pojawiła się na rynku 10 listopada br.

Komentarze

Powiązane

05.06.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Vectra wprowadza do oferty usługę FilmBox+
Vectra rozszerza ofertę aplikacji i serwisów SVOD o produkt z portfolio Grupy Kino Polska. Dzięki serwisowi FilmBox+ abonenci będą mogli oglądać seriale, filmy i kanały na żywo, z dowolnego miejsca i na wielu urządzeniach. 
05.06.23, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
WebTalk odpowiada za obsługę marki Hertz Polska
Do grona Klientów agencji WebTalk dołączyła marka Hertz Polska, lider jakości w kategorii wypożyczalni samochodowych. W ramach nawiązanej współpracy agencja odpowiada za obsługę marki w digitalu.
05.06.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Otwarte okno Polsat Box z okazji Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka Polsat Box udostępnił bez dodatkowych opłat kanały z rozrywką dla najmłodszych widzów. W ramach otwartego okna do 30 czerwca br. platforma udostępni nawet pięć kanałów: Da Vinci, Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, Nick Jr.
05.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » ludzie
Tomasz Jędruchów korespondentem TVP w Pradze, Piotr Kućma kieruje placówką korespondencką w Kijowie.
Tomasz Jędruchów od 15 czerwca br. będzie korespondentem TVP w Pradze, natomiast Piotr Kućma kieruje od 1 czerwca placówką korespondencką w Kijowie.
04.06.23, 19:57
| telewizja / VOD » informacje
Dwa światy, dwie rzeczywistości. W TVN Marsz 4 czerwca, a w TVP INFO I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich
Marsz 4 czerwca, który przeszedł ulicami Warszawy,  był szeroko pokazywany i komentowany w części mediów. 
04.06.23, 14:08
| telewizja / VOD » informacje
TVP HD odkodowany dla abonentów Orange IPTV
Przez cały czerwiec br. program TVP HD będzie odkodowany dla abonentów sieci Orange, którzy posiadają pakiet Optymalny lub pakiet Orange Love Standard w technologii kablowej (IPTV).
03.06.23, 17:09
| telewizja / VOD » informacje
Nowa poczekalnia dla dzieci chorych onkologicznie dzięki Fundacji TVN i firmie Amazon
Tegoroczny Dzień Dziecka był wyjątkowy dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Dzięki akcji charytatywnej „Magiczne promyki” zainicjowanej przez Oliviera Janiaka, przy udziale Fundacji TVN i firmy Amazon, mali pacjenci tej placówki zyskali nową przestrzeń wyposażoną w dziecięce zabawki i książki. 
02.06.23, 12:30
| telewizja / VOD » informacje
Sześć dzięcięcych kanałów premium za darmo w czerwcu w Televio
Z okazji Dnia Dziecka, telewizja internetowa Televio udostępniła swoim użytkownikom dodatkowe kanały premium za darmo. W ofercie znalazły się m.in. takie stacje jak CBeebies i Disney Junior.
02.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały linearne Telewizji Polskiej w ofercie TVP VOD
Telewizja Polska udostępnia bezpłatnie w serwisie TVP VOD kanały na żywo. W ten sposób publiczny nadawca poszerza ofertę serwisu dla wszystkich użytkowników.
01.06.23, 20:28
| telewizja / VOD » informacje
Demaskatorzy w TVP INFO. Wojciech Mucha i Wojciech Pokora gospodarzami formatu
Do ramówki TVP INFO trafił nowy program „Demaskatorzy”, mający przybliżać widzom specyfikę dezinformacji, jaka obecna jest w infosferze za sprawą aktywności aktorów państwowych (Rosja, Białoruś, Chiny i inne) oraz niepaństwowych (grupy cyberterrorystyczne, siatki trolli, przestępcy, praknsterzy).
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty
Konkursy
do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.