14.01.22, 17:04

Premiera w Wilnie koprodukcji TVP Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny

Wileńska premiera koprodukcji "TVP Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny", fot.: materiały prasowe

W sobotę, 15 stycznia 2022 r. w Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się premiera koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny” w reżyserii Piotra Kornobisa.

Film, będący dokumentalną biografią Tadeusza Kościuszki powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i litewskiego nadawcy publicznego LRT. Producentem wykonawczym jest studio „Oko i ucho“, natomiast litewskim koproducentem firma Ketvirta Versija. Sceny kręcono w Polsce, na Litwie, w Belgii, na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych. W filmie wystąpili eksperci z dziedziny historii, wojskowości i medycyny z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i USA.

Jest to kolejny dokument historyczny, który powstał w oparciu o współpracę nadawców publicznych z Polski i Litwy. W maju 2021 roku swoją premierę miał film „Trzeci maja, czyli dziś“, który został zrealizowany z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Bohater filmu Tadeusz Kościuszko (1746-1817) – obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów, inżynier wojskowy, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783), przywódca Powstania 1794 roku, człowiek Oświecenia i aktywny obrońca praw człowieka – został ukazany w filmie w kluczowym momencie – w pełnym napięć politycznych i kulturalnych przełomie XVIII i XIX wieku.

Życie Tadeusza Kościuszki zostało przedstawione poprzez jego kluczowe etapy: od dzieciństwa spędzonego w majątku średniozamożnej szlachty w litewskim rejonie brzeskim, poprzez lata studiów w elitarnej Szkole Rycerskiej i Akademii Wojskowej Gwardii Królewskiej w Paryżu, doświadczenia zdobyte podczas amerykańskiej wojny o niepodległość, walkę o prawa niewolników i czarnoskórych, powrót na Litwę, likwidację wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów i ucisk carskiej Rosji, legendarną Insurekcję Kościuszkowską, rosyjską niewolę, aż po ostatnie lata życia w Szwajcarii i śmierć poniesioną wskutek upadku z konia.

Film zrealizowano z okazji 275. rocznicy urodzin Tadeusza Kosciuszki. Film powstał przy zaangażowaniu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Niepodległa oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

Pokaz koprodukcji TVP zamyka odbywającą się w Muzeum Pałacu Władców w Wilnie wystawę „O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”, poświęconą 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Organizatorami pokazu są „Ketvirta versija”, LRT, Instytut Polski w Wilnie oraz Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

Komentarze

Powiązane

22.03.23, 11:29
| telewizja / VOD » badania rynku
Widownia Love Island. Wyspa miłości rośnie w Czwórce
Reality show „Love Island. Wyspa miłości” zyskuje widzów z tygodnia na tydzień. Nowy sezon emitowany jest przez po raz pierwszy przez Czwórkę.
22.03.23, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Arnold Boczek i Marian Paździoch dzięki technologii deepfake w specjalnym odcinki serialu Świat według Kiepskich
Platforma Polsat Box Go udostępniła specjalny odcinek „Świata według Kiepskich”, w którym dzięki technologii deepfake pojawili się Arnold Boczek i Marian Paździoch. Odcinek poświęcony pamięci aktorów grających te postaci Dariusza Gnatowskiego i Ryszarda Kotysa trafił do pakietu Polsat Box Go Premium.
21.03.23, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska ze wstępnymi wynikami za 2022 r.: przychody wzrosły o 11 proc.
Grupa Kino Polska opublikowała wstępne skonsolidowane wyniki finansowe za 2022 rok. Grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży rok do roku i wyższy zysk z działalności operacyjnej.
21.03.23, 09:51
| telewizja / VOD » seriale | telewizja / VOD » badania rynku
Premiera serialu Polowanie na ćmy z ogromną widownią
Pierwszy odcinek nowego polskiego serialu „Polowanie na ćmy” oglądało aż 2,4 mln widzów.
20.03.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kocha, lubi, pasuje. Nowy program randkowy w TTV w kwietniu
Nowy program randkowy „Kocha, lubi, pasuje” zadebiutuje na antenie TTV 15 kwietnia br. W nowym programie uczestnicy programu stworzą wizerunki partnerów idealnych.
19.03.23, 09:00
| telewizja / VOD » seriale
CANAL+ promuje nowy serial EMIGRACJA XD
"EMIGRACJA XD" to nowa produkcja oryginalna CANAL+, oparta na bestsellerowej książce Malcolma XD. Z początkiem marca br. rozpoczęła się szeroka kampania marketingowa wspierająca promocję serialu.
17.03.23, 17:19
| telewizja / VOD » informacje
Piracki serwis zalukaj.vip zamknięty. Właściciel platformy tymczasowo aresztowany
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadzili do zakończenia działalności pirackiego serwisu oferującego filmy i seriale – zalukaj.vip. Dwóm mężczyznom postawiono zarzut nielegalnego rozpowszechniana utworów chronionych prawem autorskim. Pomysłodawca i właściciel serwisu został tymczasowo aresztowany. 
17.03.23, 13:00
| telewizja / VOD » ludzie
Marek Solon-Lipiński koordynatorem grupy środkowoeuropejskiej EBU
Marek Solon-Lipiński został koordynatorem największej na świecie grupy środkowoeuropejskiej EBU, stanowisko zastępcy koordynatora obejmie Elene Gabashvili z Gruzji.
16.03.23, 21:35
| telewizja / VOD » seriale
Serial Grease: Rise of the Pink Ladies zadebiutuje 7 kwietnia na platformie SkyShowtime
Liczący 10 odcinków pierwszy sezon serialu „Grease: Rise of the Pink Ladies”, w którym główne role grają Marisa Davila i Cheyenne Isabel, będzie dostępny od 7 kwietnia br. na platformie SkyShowtime.
16.03.23, 19:55
| telewizja / VOD » informacje
Żywioł. Dokument Telewizji Polskiej i LRT z premierą w Wilnie
17 marca br. w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbędzie się premiera dokumentu „Żywioł” polskiego reżysera Cypriana Demianiuka i scenarzysty Piotra Kornobisa. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, studia „Oko i Ucho“, studia „Ketvirta Versija“, zrealizowaną przy wsparciu Biura Programu Niepodległa oraz we współpracy z litewską telewizją publiczną LRT.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.