24.01.22, 07:00

Podsumowanie 2021 roku: Grażyna Gołębiowska (AMS)

Grażyna Gołębiowska (AMS), fot.: materiały prasowe

2021 rok na rynku mediów i reklamy dla portalmedialny.pl komentuje Grażyna Gołębiowska, Dyrektor Marketingu AMS SA.

Podsumowanie 2021 r. roku w branży

2021 to drugi rok nowej normalności. Oswoiliśmy się z pandemią i nauczyliśmy z nią żyć, a praca hybrydowa, elastyczność i szybka zmiana stały się słowami roku. Miniony rok przyniósł więc intensyfikację prac nad zwiększeniem elastyczności oferty OOH, czego przejawem było wprowadzenie jeszcze w 2020 r. oferty AMS Flex. To zwiększenie aktywności było szczególnie widoczne w mijającym roku w rozwoju oferty Digital OOH, która oprócz możliwości szybkiej zmiany kreacji, działań real-time marketingu, angażuje kontentem i dostarcza potrzebnych funkcjonalności.

W 2021 weszła w kolejny etap rozwoju za sprawą najważniejszego wydarzenia ubiegłego roku, jakim był test programatycznego zakupu powierzchni Digital Out-of-Home w modelu „automated guaranteed”. Dokładnie 6 grudnia 2021 r. wystartowała kampania systemu płatności mobilnych BLIK zakupiona w modelu programmatic, którą AMS zrealizował na powierzchniach Digital Cityscreen wspólnie z agencją mediową Spark Foundry. Wdrożenie na szerszą skalę kampanii Digital OOH realizowanych w modelach programatycznych będzie wyzwaniem nowego 2022 roku. Połączenie rozwiązań znanych z reklamy online z najwyższej jakości ekranami OOH, znajdującymi się w kluczowych punktach styku marki z konsumentem to innowacja, która pozytywnie wpłynie na rynek Digital OOH i będzie kolejnym elementem uelastyczniania całego oferty OOH.
W tym kontekście ważną zmianą było powstanie Grupy Roboczej Digital Out-Of-Home w ramach struktur IAB Polska, której szefem został Radosław Gołąb. Dla DOOH, jednego z najmłodszych mediów na rynku reklamowym, którego udział w wydatkach reklamowych dynamicznie rośnie, to dobry moment, aby wspólnie zadbać o edukację rynku, wypracowanie standardów dla DOOH i zbudowanie platformy do współpracy, komunikacji i wymiany doświadczeń podmiotów tworzących rynek Digital Out-of-Home w Polsce.

Drugim – obok cyfryzacji – bardzo ważnym trendem, który ma swoje odzwierciedlenie w ofercie OOH, jest ekologia. Sukcesem 2021 roku było włączenie na szerszą skalę klientów w realizację eko rozwiązań. Pozwalają one realizować kampanie OOH w duchu społecznej odpowiedzialności reklamy, które współgrają z potrzebami i wartościami współczesnego konsumenta. Wykorzystanie dla potrzeb komunikacji marketingowej EKO-punktów styku w mieście, w których tworzeniu AMS jest pionierem na polskim rynku, daje szanse na wyróżnienie się i pozytywne skojarzenia z reklamowaną marką.

Podsumowanie 2021 roku w AMS

Rok 2021 w AMS to rok kontynuowania innowacji w kluczowych obszarach dla rozwoju całego naszego rynku, czyli wspomnianej cyfryzacji i ekologii.

Latem 2021 roku wprowadziliśmy na przystankach w Warszawie cyfrowe citylighty. Warszawa jest kluczowym rynkiem dla klientów wybierających komunikację OOH. Do ubiegłego roku nie było możliwe oferowanie klientom tej nowoczesnej formy reklamy w wiatach przystankowych. Pojawienie się Digital Citylightów AMS otworzyło nowe cyfrowe możliwości dla klientów oraz wprowadziło szereg funkcjonalności, ułatwiających podróżowanie po mieście. System AMS wykorzystuje ogólnodostępne dane o aktualnym położeniu pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu podróżni mogą on-line śledzić położenie na mapie autobusów i tramwajów, które kursują w najbliższym otoczeniu danego przystanku. Dodatkowo, na przystanku istnieje możliwość naładowania telefonu oraz skorzystania z bezdotykowego dyfuzora do dezynfekcji dłoni.

Oferta Digital OOH od AMS powiększyła się także o nośniki digital indoor, które oferujemy w 42 galeriach i centrach handlowych na terenie 30 miast w Polsce. To największa na rynku sieć nośników cyfrowych w standardowym formacie 65”. Nasza oferta Digital OOH obejmuje także nośniki digital citylight, ogólnopolską sieć bankomatów, nośniki na skrzyżowaniach, tzw. Cityscreeny oraz dwa kanały z segmentu Video OOH: Move TV w klubach fitness i Traffic TV w warszawskich autobusach. We wszystkich ww. kanałach oferowany jest dedykowany im kontent reklamowy. W pasie drogi na citylightach, zgodnie obowiązującymi przepisami, wyświetlana jest z reklama statyczna. W centrach handlowych, gdzie czas kontaktu jest ograniczony – do odbiorców trafiają także animacje oraz krótkie formy, pozwalające przekazać treść dostosowaną do tego miejsca. W klubach fitness i autobusach AMS oferuje Video OOH, gdzie charakter miejsca i długi czas kontaktu pozwalają na dłuższe formy oraz prezentowanie filmów. Dodatkowo AMS prezentuje na nośnikach autorski kontent niereklamowy, który wyróżnia ofertę wśród konkurencji. W ofercie AMS pojawił się także retargeting - wykorzystanie synergii działań Digital Out-of-Home i kampanii online, co pozwoliło wpłynąć na efektywność działań reklamowych i zwiększyć ich konwersję – oraz przełomowy dla sposobu ofertowania – test programatycznego zakupu reklamy.

AMS istotnie rozszerzył eko ofertę rozwiązań reklamowych, których jest pionierem na polskim rynku. Składają się na nią: system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi już w pięciu miastach Polski (Kraków, Poznań, Lublin, Szczecin, Warszawa), EKO słupy – największa w Polsce sieć słupów zasilanych energią słoneczną, EKO Busback – miejska reklama w ruchu na zero- i niskoemisyjnych pojazdach komunikacji publicznej oraz EKO Backlight - zestaw proekologicznych rozwiązań, m.in. zmniejszenie smogu świetlnego oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje eko kampania marki Giorgio Armani, dzięki której w ramach partnerstwa wybudowaliśmy w Warszawie system 20 EKO wiat przystankowych. To pierwsza na taką skalę kampania OOH, która realizowała idee zrównoważonego rozwoju i połączyła firmy w działaniach na rzecz ochrony środowiska. System wiat stworzył nową miejską zieloną przestrzeń o powierzchni równej prawie półtora boiska do gry w siatkówkę. W ciągu 3,5 roku przyczyni się to do ograniczenia emisji CO2 w przestrzeni Warszawy o pół tony, a także pozwoli zmagazynować przy jednorazowych opadach deszczu aż 2 tysiące butelek wody.

Istotną nowością w naszej ofercie było wprowadzenie zakupu produktowego. Jest to jeden z trzech dostępnych w firmie modeli zakupu, obok - pakietowego i cennikowego. W jego ramach klient ma do wyboru gotowe rozwiązania i oferty produktowe dedykowane poszczególnym grupom celowym.

Rozwojowi naszej oferty towarzyszyły zmiany w pionie marketingu i sprzedaży. W miejsce dwóch działów handlowych został powołany jeden zintegrowany dział sprzedaży, zarządzany przez Zbigniewa Kaczmarka oraz została rozbudowana struktura marketingu produktowego, pod kierownictwem Tomasza Muraszko.

Podobnie jak w latach ubiegłych nasze wysiłki i dokonania zostały zauważone i docenione. Za zielone przystanki, EKO słupy solarne, EKO Backlighty i inne działania przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Carbon Footprint Challenge Award. EKO wiata oraz EKO słup zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2021. Po raz szósty zostaliśmy wyróżnieni prestiżowym tytułem Superbrands, a po raz dziewiąty otrzymaliśmy zaszczytny tytuł Mecenasa Kultury Krakowa. I wreszcie w corocznym raporcie Biur Reklamy Media Marketing Polska zwyciężyliśmy w 5 z 6 kategorii, w tym w ocenie ogólnej biur reklamy outdoorowej. Tym samym AMS jest najwyżej ocenianym przez klientów biurem reklamy OOH 2021! Dziękujemy!

Grażyna Gołębiowska

Dyrektor marketingu AMS SA. Z mediami związana od 1997 r., pracę zawodową rozpoczynała w telewizji - TVP i TVN. Zarządza marketingiem lidera rynku od 2003 r. Sukcesy w jej karierze to między innymi ponad 40 nagród dla AMS, w tym za innowacyjność, współpracę z klientami i wrażliwość społeczną. Współtwórczyni Galerii Plakatu AMS - prawdopodobnie największego konkursu dla grafików w Polsce na plakat o tematyce społecznej. Członkini Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. 

Zobacz też: Podsumowanie 2020 roku: Grażyna Gołębiowska (AMS)

Komentarze

Powiązane

22.09.23, 11:31
| reklama & PR » informacje
Nie przeocz krótkowzroczności. Lens Poland rusza z nową edycją akcją edukacyjnej
Działania prowadzone są w tym roku pod hasłem „Nie przeocz krótkowzroczności” i skupiają się na uświadomieniu zagrożeń związanych z postępującą i niekorygowaną krótkowzrocznością u dzieci oraz potrzebie regularnych badań wzroku. Potrwają do grudnia br.
22.09.23, 10:13
| reklama & PR » informacje
ORLEN zakończył rebranding na słowackim rynku
W tym roku ORLEN prawie dwukrotnie powiększył sieć swoich stacji na Słowacji. Wszystkie 90 stacji działa już pod marką ORLEN. Po zakończeniu rebrandingu, ORLEN koncentruje się m.in. na poszerzeniu oferty pozapaliwowej. 
22.09.23, 08:58
| reklama & PR » informacje
Wolę Wolt. Wolt proponuje rozwiązania na codzienne dylematy
Wolt, platforma specjalizująca się w usługach food-delivery i quick-commerce, rusza ze swoją pierwszą kampanią 360 pod tytułem „Wolę Wolt”. Działania prowadzone w kanałach offline i online mają pokazywać, że sposób na radzenie sobie z codziennymi dylematami jest prosty i wygodny, właśnie dzięki aplikacji Wolt.
22.09.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Value Media po raz ósmy z kampanią promującą Wielką Loterię Almette
Z początkiem września br. wystartowała Wielka Loteria Almette “ekoDom Almette”. Za strategię, planowanie i zakup mediów odpowiada agencja Value Media, a w obszarze programmatic, Paid Social oraz SEM działania realizowane są w modelu house of communication we współpracy z agencją e-commerce & MarTech connected SalesTube (Group One).
21.09.23, 19:49
| reklama & PR » informacje
Oreo partnerem podcastu Co powie tata?
Stereotypy dotyczące ojcostwa mogą być bardzo ograniczające i nie oddawać różnorodnych, ewoluujących ról, jakie ojcowie odgrywają w życiu swoich dzieci. Dzięki Oreo to przekonanie ma odejść w zapomnienie. Marka od lat prowadzi szereg aktywacji z okazji Dnia Ojca, a w tym roku została partnerem zainicjowanego przez Onet cyklu podcastów „Co powie Tata?”.
21.09.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
We Celebrate You. Jubileuszowa kampania Early Stage
We wrześniu br. wystartowała kampania „We Celebrate You” z okazji jubileuszu 30-lecia szkoły języka angielskiego Early Stage.
21.09.23, 10:45
| reklama & PR » informacje
Avon sponsorem tytularnym koncertów sanah Uczta nad Ucztami
Artystka młodego pokolenia i marka beauty ruszyły wspólnie w stadionową trasę koncertową, celebrując Ucztę nad Ucztami powered by Avon. Występom sanah towarzyszą atrakcje dostarczone przez Avon w dedykowanych strefach POP−UP i Chill Out.
21.09.23, 09:44
| reklama & PR » ludzie
Milena Wieleńska w zespole Veovee
Zespół agencji Veovee zasiliła Milena Wieleńska, która objęła stanowisko Account Managera.
21.09.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
Inni też popełniają błędy. Zwolnij. Infrastruktury z nową kampanią społeczną
Najnowszym spotem „Inni też popełniają błędy. Zwolnij” Ministerstwo Infrastruktury zwraca się do kierowców z emocjonalnym i drastycznym apelem o zdjęcie nogi z gazu. Dlaczego? W 2022 r. w Polsce, z winy kierujących pojazdami, doszło do 19 373 wypadków, co daje aż 90,9 proc. z łącznej liczby 21 322 wypadków drogowych.
20.09.23, 16:15
| reklama & PR » informacje
Poczuj festiwalowy vibe z KitKat & Lion. Konkurs w sieci Żabka
Agencja UNIQUE ONE organizuje dla marek KitKat i Lion konkurs dedykowany dla sieci Żabka: „Poczuj festiwalowy vibe z KitKat & Lion”.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.