01.02.22, 07:00

Podsumowanie 2021 r.: Łukasz Matyński (Media Choice)

Łukasz Matyński (Media Choice), fot.: materiały prasowe

2021 rok na rynku mediów i reklamy dla portalmedialny.pl komentuje Łukasz Matyński, Head of Client Services & Partner w Media Choice.

Rynek mediów i reklamy w 2021 r.  

Rok 2021 można śmiało określić jako czas dynamicznej transformacji digitalowej – tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Warunki funkcjonowania w dobie pandemii wymusiły niejako konsumpcję mediów online na niespotykaną dotąd skalę. To z kolei napędza tworzenie nowych technologii oraz rozwiązań pozwalających gromadzić i analizować dane o użytkownikach sieci. Większe możliwości to również więcej pracy dla podmiotów specjalizujących się w tej materii.

Kluczową umiejętnością stała się elastyczność komunikacji – umiejętność szybkiego dostosowania warunków prowadzonych kampanii do obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Cykliczne lockdowny i wszelkie ograniczenia z nimi związane, np. zamykanie niektórych branż, nie tylko skłoniły firmy do wypracowania alternatywnych sposobów działania, ale też po prostu trwałej metamorfozy. Obserwować to można szczególnie na przykładzie przemian, jakie zachodzą w telewizji, gdzie „straty” oglądalności tradycyjnego modelu rekompensuje szybki rozwój Smart TV oraz VOD, w związku z czym pojawiają się większe możliwości monetyzacji tych kanałów.

Ważnym zjawiskiem na rynku mediów i reklamy były zmiany w polityce Cookies. Niejako odpowiedzią na nie było pojawienie się nowej wersji Google Analytics. Proponuje ona inny model przechowywania, analizy danych oraz pełne zrozumienie informacji o zdarzeniach (nowe rozumienie pojęcia „events”). Pozwala także lepiej śledzić ruch pomiędzy urządzeniami, ze szczególnym naciskiem na urządzenia mobilne, które w trakcie pandemii odniosły spektakularny sukces. Jednocześnie coraz większe znaczenie zaczęło mieć bezpieczeństwo przekazywanych za pośrednictwem internetu danych. Szczególnie w obliczu zataczającego coraz większe kręgi zjawiska scamu, czyli oszustwa polegającego na wyłudzeniu danych osobowych lub dokonaniu płatności za fikcyjne produkty.

W 2021 roku gorącymi tematami były na pewno kontrowersje związane z protestem „media bez wyboru”, regulacjami Nowego Ładu oraz zmianami podatkowymi – próbami narzucania nowych składek na reklamodawców. Jednocześnie zwiększył się próg budżetowy, przy którym pojawia się satysfakcjonująca skuteczność kampanii (obniżenie progu wejścia kosztem podniesienia progów efektywności kampanii). Te tematy nie umknęły oczywiście influencerom branżowym, których popularność w ostatnich 12 miesiącach również znacznie wzrosła. Liderzy opinii w świecie marketingu coraz częściej biorą na tapet zagadnienia społeczno-polityczne, a swój content lokują na platformach dotąd postrzeganych jako bardziej lifestyle’owe.

2021 rok w Media Choice 

Wiele z projektów, które zainicjowaliśmy w 2021 r. będzie miało swoją premierę właśnie w obecnym roku. Chodzi tutaj zarówno o projekty dla naszych klientów (szereg nowych kontraktów, kolejne kampanie dla stałych klientów, wygrane przetargi), jak i komunikację o Media Choice. Jednym z kluczowych projektów jest rebranding – już niebawem upublicznimy efekty długo wyczekiwanej zmiany identyfikacji wizualnej. Nowy wymiar komunikacji będzie widoczny na każdym etapie kontaktu z naszym domem mediowym.

Modyfikacji ulegnie nie tylko to, co widać na pierwszy rzut oka, ale też sam system i komfort pracy. W związku z rozwojem firmy otworzyliśmy niedawno nowe biuro. Nowoczesna i wygodna dla całego zespołu przestrzeń zaczęła być przez nas inaczej postrzegana – bardziej jako „centrum spotkań” czy po prostu „baza”. W warunkach „remote” nauczyliśmy się inaczej traktować miejsce pracy i zdecydowanie wyszło nam to na dobre. Nie rezygnujemy z możliwości kontaktu na żywo, ale stwarzamy najlepsze warunki dla wszystkich, którzy chcą wykonywać codzienne obowiązki w pełnym wymiarze z biura – i ten model płynnej zmiany trybu pracy dobrze się u nas sprawdza.

W ostatnich 12 miesiącach mocniej postawiliśmy także na employer branding i programy stażowe, które w nowym modelu sprawdzają się jako sposób na wyławianie młodych talentów. Dużą uwagę przykładamy do rozwoju kompetencji wewnątrz zespołu, politykę self study oraz dedykowane programy rozwojowe. Nie zapominamy też o rozwoju nowych obszarów – zakładamy poszerzenie możliwości działania i zasobów w segmentach takich jak komunikacja czy analityka.
Mimo przeciwności losu, zmian rynkowych i oczywiście skutków pandemii był to dla nas kolejny dobry rok. Potwierdza to nie tylko dwucyfrowy wzrost dochodów, ale przede wszystkim jakość przeprowadzonych kampanii, a także bardzo wysokie oceny w badaniu satysfakcji klientów „Media Marketing Polska” i Kantar.

Łukasz Matyński, Head of Client Services & Partner w Media Choice

Od ośmiu lat współprowadzi firmę Media Choice, która w ostatnich latach wg raportu „Media & Marketing Polska” jest jednym z najlepiej ocenianych niezależnych domów mediowych w Polsce. Jako prelegent występował, m.in. na konferencji FIRE Real Estate Marketing Forum, Affiliate Days, Akademii Marketingu czy Dimaq Voice. W codziennej pracy z Klientem szczególnie ceni rozwiązania digitalowe, w których dom mediowy się wyspecjalizował. Efektem tego było między innymi zaproszenie agencji do prestiżowego grona laureatów Google Elevator oraz m.in. zdobycie statusu Google Partner Premier i Meta Partners. Zwolennik efektywnościowych rozwiązań, pogłębionej analityki oraz nowych technologii. Prywatnie spełnia się jako budowniczy „baz” ze swoim synami, miłośnik psów posiadający kota oraz entuzjasta cierpkiej yerby.

Komentarze

Powiązane

21.03.23, 07:30
| reklama & PR » ludzie
Zmiany w Media Choice. Nowe osoby i awanse
W ostatnim czasie w domu mediowym Media Choice miały miejsce znaczące zmiany, polegające na rozszerzeniu działalności niektórych działów, co zaowocowało zatrudnieniem nowych pracowników oraz przeprowadzeniem reorganizacji wewnętrznej.
20.03.23, 20:30
| reklama & PR » informacje
Nic nie musisz. Wszystko możesz. Kampania marki KROSS
W marcu br. ruszyła nowa odsłona kampanii polskiego producenta rowerów KROSS pod hasłem „Nic nie musisz. Wszystko możesz”. Marka rozpoczyna sezon motywując do aktywnego spędzania wolnego czasu i dbania o kondycję.
20.03.23, 19:35
| reklama & PR » informacje
Soundly by Platige. Studio Platige Sound od teraz działa pod nową nazwą
Studio Platige Sound zmienia się w Soundly by Platige. Studio dźwiękowe pod nowym szyldem kontynuuje swoją działalność i będzie realizować zarówno krajowe, jak i międzynarodowe projekty dla branży reklamowej, filmowej oraz gier komputerowych. Wprowadzenie zmian to kolejny krok w rozwoju Grupy Platige.
20.03.23, 18:00
| reklama & PR » informacje
Labcon i Mediaplus drugi rok z rzędu realizują kampanię dla marki Nutribullet
Trwa kampania świadomościowa marki Nutribullet, która znana jest z produkcji blenderów osobistych zaprojektowanych tak, aby zachować pełnię składników odżywczych i witamin w przygotowywanych potrawach. Po raz kolejny kampania jest realizowana przez agencję Labcon i dom mediowy Mediaplus.
20.03.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
Nie wiem. Nie jestem lekarzem. Lipstick Monster, Kinga Sawczuk oraz Damian Tkaczuk zaangażowani w kampanię Galdermy
Galderma producent innowacyjnych produktów dermatologicznych do pielęgnacji, estetyki i leczenia schorzeń skóry rozpoczął kampanię „Nie wiem. Nie jestem lekarzem”, mającej na celu edukację pacjentów z trądzikiem i problemami z cerą. W kampanię zaangażowali się Red Lipstick Monster, Kinga Sawczuk oraz Damian Tkaczuk.
20.03.23, 16:00
| reklama & PR » informacje
Traw beton, krzew zieleń. Ruszyła kampania grupy Kolektyw Aktywne Miasto
Projekt „Pracownia Aktywności Lokalnej — Kolektyw Aktywne Miasto”, wsparty zostanie kampanią „Traw beton, krzew zieleń”, przygotowaną przez agencję Chapter1.
20.03.23, 12:50
| reklama & PR » informacje
Śmietana na 100%. Śmietana Łaciata promuje drugi cykl filmów Łaciatej Akademii
Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie kolejny raz powierzyła agencjom Change Serviceplan i Media Republic (obydwie należą do Group One) realizację trwającej cały rok kampanii “Śmietana na 100%” marki Śmietan Łaciatych. 
20.03.23, 11:37
| reklama & PR » informacje
Mateusz Gessler ambasadorem marki Somat
Marka Somat znana z produktów do zmywania naczyń w zmywarkach, nawiązuje długofalową współpracę z Mateuszem Gesslerem, szefem kuchni, właścicielem restauracji i prowadzącym programy o tematyce kulinarnej.
20.03.23, 09:38
| reklama & PR » informacje
Łowicz wprowadza Extra Kwaśne dżemy do swojej oferty
Marka Łowicz (Maspex) wprowadza do swojej oferty Extra Kwaśne dżemy, które będą dostępne w dwóch wersjach.
20.03.23, 08:30
| reklama & PR » informacje
Oszczędzaj cały dzień z Intermarché. Kampania sieci Intermarché
Intermarché rusza z nową kampanią w której promuje codzienne oszczędzanie. Rusza również nowy program lojalnościowy sieci.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.