29.01.22, 21:00

Pod presją dźwięku i słowa. Premiera filmu dokumentalnego o Joannie Wnuk-Nazarowej w TVP Kultura

Pod presją dźwięku i słowa – premiera filmu dokumentalnego o Joannie Wnuk-Nazarowej w TVP Kultura
fot.: materiały promocyjne TVP

W niedzielę, 30 stycznia br., o godz. 12:50 TVP Kultura wyemituje premierę filmu dokumentalnego w reżyserii Violetty Rotter-Kozery „Pod presją dźwięku i słowa”. Koprodukcja Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przybliży życie Joanny Wnuk-Nazarowej – dyrygentki, kompozytorki, kobiety w pełni oddanej kulturze.

Joanna Wnuk-Nazarowa należy do grona twórców i animatorów polskiej kultury muzycznej. Kompozytorka, dyrygentka, pedagog, w latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki, od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Punktem wyjścia dla filmu „Pod presją dźwięku i słowa” – opowieści obejmującej najważniejsze wydarzenia z życia zawodowego, artystycznego i prywatnego artystki – są przygotowania do premiery jej najnowszego dzieła – opery „Wanda”, której światowa prapremiera odbyła się 10 września 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

W filmie zostały wykorzystane liczne, unikatowe materiały archiwalne dokumentujące dzieje polskiej kultury muzycznej, pochodzące, m.in. ze zbiorów Telewizji Polskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nie zabraknie też opowieści o życiu artystycznym Joanny Wnuk-Nazarowej i trudnych losach jej rodziny, na której swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i lata PRL-u. Widzowie poznają również szczegóły przyjaźni artystki z Maestro Krzysztofem Pendereckim.

Twórcy filmu odwiedzili najważniejsze miasta w życiu artystki, m.in.: Gdynię – miejsce jej urodzenia z budzącym wspomnienia „Darem Młodzieży”; Sopot i jej rodzinny dom, którego gościem bywał Zbigniew Herbert; Kraków, w którym studiowała i uczyła na Akademii Muzycznej, prowadziła Filharmonię Krakowską i pracowała w Teatrze Ludowym i Teatrze Starym; Warszawę, gdzie pracowała jako minister kultury i sztuki oraz uczestniczyła w najważniejszych muzycznych wydarzeniach jako dyrygentka i publicystka, a także Katowice – miejsce aktywności Joanny Wnuk-Nazarowej na stanowisku dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Życiorys Joanny Wnuk-Nazarowej

Joanna Wnuk-Nazarowa urodziła się 28 maja 1949 roku w Gdyni. Dyrygenturę i kompozycję studiowała w klasie Maestro Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky'ego w Austrii. Praktykę operową odbyła w Operze Śląskiej w Bytomiu. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych przedstawień w reżyserii Kazimierza Kutza. W roku 1991 objęła stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej, zajmując się, m.in. odbudową gmachu po pożarze z 11 grudnia 1991 roku. Instytucją tą kierowała do roku 1997. W latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki. Od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Wnuk- Nazarowa była pomysłodawczynią wielu projektów muzycznych orkiestry, m.in.: „Maratonu twórczości Góreckiego”, „Pociągu do muzyki Kilara”, „Muzycznych Podróży Morskich”, „Dnia Kilara”, „Nocy Kilara”, „Festiwalu Górecki–Penderecki” oraz biennale Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza. Przyczyniła się do wybudowania nowej siedziby orkiestry. Uroczyste otwarcie nowego gmachu miało miejsce w 2014 roku i zostało uznane za Wydarzenie Roku przez kapitułę nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.

„Pod presją dźwięku i słowa” – premiera w niedzielę, 30 stycznia br., o godz. 12:50 w TVP Kultura, a o  godz. 13:40 na platformie streamingowej TVP Kultura 2

Komentarze

Powiązane

13.03.23, 17:32
| kultura » film
Łodzią po Wiśle. 16. Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi
„Warszawo, wracamy! To nie iluzja!” - na przegląd najlepszych filmów studentek i studentów zaprasza Szkoła Filmowa w Łodzi. 16. edycja „Łodzią po Wiśle” odbędzie się w warszawskim Kinie Iluzjon, 17 i 18 marca br.
11.03.23, 10:11
| kultura » muzyka
Mrozu gwiazdą kolejnego MTV Unplugged
W ramach kolejnej, 14. edycji MTV Unpluggeda scenie muzycznej serii pojawi się Mrozu. Gwiazda wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 7 kwietnia br. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.
09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
24.02.23, 20:30
| kultura » film
Pierwsza w historii polskiego kina transmisja z premiery filmu Filip trafi do 37 kin w Polsce
W kinach sieci Multikino 28 lutego br. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Filip” nagrodzonego Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni. Uczestnicy tego wydarzenia w każdym z 37 kin w Polsce przed rozpoczęciem seansu zobaczą na wielkim ekranie transmisję na żywo z uroczystej premiery filmu w warszawskim Multikinie Złote Tarasy.
18.02.23, 13:06
| kultura » muzyka
Kolejni artyści dołączają do programu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival zapraszają na jeden z najpiękniejszych polskich festiwali nad jezioro Ukiel w Olsztynie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r.
15.02.23, 20:30
| kultura » książki
Igor Brejdygant rozpoczyna długofalową współpracę z wydawnictwem Znak
26 kwietnia 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „Spirala”, czyli najnowsza książka autora powieści kryminalnych - Igora Brejdyganta.
14.02.23, 19:06
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Rozdział II Historii Polskiego Hip-Hopu. Jimek i jego goście zagrają w Chorzowie
16 września br., JIMEK powróci z orkiestrą, by udowodnić, że legendy polskiego rapu i jego nowi idole mogą odsunąć na bok podziały i stworzyć widowisko muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Going. Wydarzenie promują agencje Cut The Mustard i Ekstrakt.studio.
28.01.23, 10:24
| kultura » muzyka
Ellie Goulding i The Kid LAROI wezmą udział w Orange Warsaw Festival
Do line-upu Orange Warsaw Festival 2023 dołącza Ellie Goulding i The Kid LAROI.
17.01.23, 10:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Wydawnictwo Ale! Agora z nową marką wydawniczą
Agora wyodrębniła z Wydawnictwa Agora nową markę wydawniczą skierowaną do miłośniczek i miłośników literatury obyczajowej. Wydawnictwo Ale! zadebiutuje 8 lutego br. książką Katarzyny N. Haner „Dyrektor generalny”.
15.01.23, 10:49
| radio » informacje | kultura » informacje
Zmarł Marek Gaszyński
Nie żyje Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej[2]. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.