03.02.22, 08:00

Podsumowanie 2021 r.: Ewelina Puławska (Good One PR)

Ewelina Puławska, fot.: Konrad Werkowicz

Rok 2021 był czasem pełnym wyzwań, na co bez wątpienia miała wpływ dalsza, utrzymująca się pandemia. Miniony rok w branży public relations dla portalmedialny.pl podsumowuje Ewelina Puławska z Good One PR.

Ważne zmiany

Badania zespołu EXACTO potwierdzają, że branża public relations odbudowuje stabilność pomimo kryzysu pandemicznego. W 2020 roku uczyliśmy się pracy zdalnej oraz hybrydowej. Dla wielu firm, nawet w naszej branży, była to nowość. Zaskoczeni zmianą wymuszoną przez pandemię próbowaliśmy sprawnie odnajdywać się w nowej rzeczywistości. W minionym roku taki rodzaj pracy stał się już standardem. Standardem, który został udoskonalony i przyjęty jako nowa norma.

Jednocześnie poprawie uległa komunikacja wewnętrzna w firmach, która w obecnej sytuacji wymagała odświeżonego podejścia i sięgnięcia po nowe narzędzia. W tym pomogła transformacja cyfrowa, która znacznie przyspieszyła w polskich firmach. Pandemia nadała jej najwyższy priorytet i nauczyła nas, że aby odnieść sukces trzeba być nie tylko skupionym na kliencie, ale również otwartym na zmiany.

Nowe zjawiska/ zaskoczenia

Rynek influencer marketingu rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Wzrasta liczba kampanii realizowanych we współpracy z twórcami internetowymi oraz jakość oferowanych świadczeń. Jednocześnie mega- i makro-influencerzy zaczęli tracić zainteresowanie marek na rzecz mikro- i nano-influencerów. Priorytetem dalej jest autentyczność, zaangażowana społeczność oraz odpowiednie dopasowanie.

W 2021 roku działaniom influencerów przyjrzał się UOKiK. Urząd chce uporządkować rynek materiałów sponsorowanych – sprawdzać, czy twórcy odpowiednio oznaczają treści reklamowe i nie wprowadzają swoich odbiorców w błąd. Obecnie nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i już widać pierwszą znaczącą zmianę w tym zakresie – influencerzy zdecydowanie częściej w widoczny sposób oznaczają materiały tworzone we współpracy z markami. UOKiK sprawdzi również, czy influencerzy promują oszustwa typu scam. Twórcy mają bowiem wpływ na zachowanie i zdrowie psychiczne swoich odbiorców, dlatego tak ważne jest, by wykorzystywali to w dobrym celu. Oceniam to jako ważny krok w stronę profesjonalizacji rynku.

Rozczarowania

Zdecydowanie rozczarowaniem ubiegłego roku była komunikacja związana ze szczepieniami przeciw COVID-19 oraz nieudolna walka z fake newsami, których było szczególnie dużo w tym temacie. Edukowanie społeczeństwa powinno być tu priorytetem. Niestety, patrząc na to, ile osób jest zaszczepionych w Polsce i jak bardzo te liczby odbiegają od innych krajów Europy, oceniam te działania komunikacyjne jako największe rozczarowanie ubiegłego roku.

W tym kontekście warto wspomnieć również o bardzo silnym i zaangażowanym ruchu antyszczepionkowym, który często może być wyzwaniem dla osób odpowiadających za wizerunek marek.

Good One PR 

2021 rok był dwunastym rokiem funkcjonowania naszej agencji na rynku i drugim w nowej, pandemicznej rzeczywistości. W dalszym ciągu łączyliśmy pracę zdalną z kreatywnymi spotkaniami w biurze, gdzie oprócz rozmów przy kawie mogliśmy wymienić się pomysłami i dobrą energią. Praca zespołowa i zrozumienie potrzeb klienta są dla nas kluczowe.

Cieszą przetargi wygrane w ubiegłym roku, m.in. dla marek Coccodrillo, firmy Glosel (marki Bee.pl oraz TaniaKsiazka.pl) czy HempKing, a jeszcze bardziej – kolejny rok działań z naszymi dotychczasowymi klientami, jak m.in. Wurth Polska, Manufaktura Czekolady Chocolate Story, Kontigo, Speedmail, Novakid czy BookEdit. Zrealizowaliśmy kilka współprac projektowych oraz kolejny rok z rzędu prowadziliśmy działania pro bono dla Fundacji Kultury bez Barier. 

Nasz zespół powiększył się o kolejnych świetnych specjalistów. 2020 rok kończyliśmy w dziewięcioosobowym zespole, dziś tych osób jest już 12. Niemniej ważny jest rozwój w samej agencji. W 2021 roku w strukturach firmy awansowały następujące osoby: Ewelina Jaskuła oraz Ilona Rutkowska objęły stanowiska Account Manager, Jakub Macyszyn został Account Executive, a Grzegorz Koper oraz Anna Bukowska Junior Account Executive. 

Nagrody branżowe

W 2020 roku mieliśmy swój debiut w największym konkursie branży PR – Złote Spinacze. W ubiegłym roku kolejny raz wzięliśmy w nim udział oraz zgłosiliśmy realizowaną przez nas słodką kampanię crowdfundingową Las Vegan’s. Została ona nagrodzona Złotym Spinaczem w kategorii „sektor spożywczy” oraz Brązowym Spinaczem w „PR finansowy i relacje inwestorskie”. Z kolei w nowym konkursie branżowym PR Wings zdobyła I miejsce w kategorii „efektywność roku” oraz wyróżnienie w kategorii „PR innowacja roku – kampania następnej generacji”. To wspaniałe docenienie naszej pracy przez niezależne grono ekspertów branży public relations.

W badaniu Kantar Polska nadal jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji, gdzie w wymiarze ogólnym klienci doceniają szczególnie standard obsługi, współpracę z nami oraz media relations. I oby tak zostało!

Ewelina Puławska

Account Director w Good One PR. Z branżą public relations związana od blisko 10 lat. Posiada bogate doświadczenie w realizacji kompleksowych kampanii komunikacyjnych. Dotychczas pracowała dla polskich i zagranicznych marek, w tym m.in. dla GO Sport, Subway, Easy Forex, Fundacja Integracja, Intrum Justita, Centrum Odszkodowań DRB, Ultimo, Würth Polska czy Bobby Burger. Jest absolwentką Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie oraz London School of Public Relations, zakończonej międzynarodowym certyfikatem PR. Od maja 2019 r. jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zrzesza profesjonalistów z branży PR.

Komentarze

Powiązane

23.03.23, 09:47
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Teodorczyk Dyrektorem Zarządzającym Channel Factory Polska
W marcu br. nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Channel Factory Polska – Tomasz Teodorczyk zastąpił Szymona Szmigla.
23.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
iCEA Group oLIVE rozpoczynają współpracę
Agencje iCEA Group i oLIVE media rozpoczynają współprace partnerską, dzięki czemu mają poszerzyć zakres oferowanych usług.
23.03.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Media Ready wyprodukowała spoty do kampanii Enterol Forte
Agencja Media Ready przygotowała dwa spoty dla marki Enterol Forte do kampanii TV i online w wersji całorocznej oraz letniej. Agencja odpowiada za ich koncept kreatywny oraz produkcję. Współpraca jest wynikiem wygranego przetargu rozpisanego przez firmę Biocodex Polska.
22.03.23, 20:32
| reklama & PR » informacje
Krakus na Wielkanoc. Marka promuje żurek
W najnowszej kampanii Krakus przedstawia pomysły na wielkonocny żurek.
22.03.23, 17:44
| reklama & PR » informacje
KENWOOD rozszerza współpracę z LoveBrands Group
Marka KENWOOD działająca w sektorze sprzętu drobnego AGD, związana jest z agencją strategicznej komunikacji zintegrowanej LoveBrands Group od kilku lat. W tym roku współpraca z KENWOOD rozszerzona została o kompleksowe działania z zakresu influencer marketingu oraz organizację eventu.
22.03.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
VeloBank sponsorem tytularnym wyścigów kolarskich VeloBank VIA Dolny Śląsk
VeloBank rozpoczął współpracę ze Ślęża Sobótka Bike Academy, stowarzyszeniem kultury fizycznej i sportu, organizatorem największego cyklu kolarskich wyścigów szosowych dla amatorów i kolarzy masters VIA Dolny Śląsk.
22.03.23, 15:30
| reklama & PR » informacje
Plan na spokój wg firmy Provident w wiosennej odsłonie kampanii
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała wiosenną odsłonę kampanii firmy pożyczkowej Provident, która będzie prowadzona pod hasłem „Mam plan”. 
22.03.23, 14:29
| reklama & PR » informacje
Czekolady E.Wedel w nowych opakowaniach
E.Wedel wprowadza na rynek czekolady, które przeszły design. Nowa identyfikacja ma wydobywać charakter marki, z jakim kojarzona jest od lat przez Polaków oraz akcentować to, co konsumenci cenią zdaniem firmy w Wedlu najbardziej – pełnię czekoladowego smaku.
22.03.23, 13:49
| reklama & PR » informacje
Bardzo prosty przepis. Wielkanocna aktywacja konsumencka Dan Cake
Pod hasłem „Otwórz, połóż, odpoczywaj” marka Dan Cake zachęca odbiorców, aby zamiast spędzania Świąt na gorączkowych przygotowaniach w kuchni, skorzystali z prostego przepisu od Dan Cake, dając sobie tym samym czas na więcej chwil dla siebie.
22.03.23, 10:03
| reklama & PR » informacje
Filip Gapiński w zespole Fantasyexpo
Filip Gapiński dołączył do ekipy agencji gamingowej Fantasyexpo na stanowisko Lead Creative Strategist.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.