07.02.22, 09:09

Ostatnia wyprawa. TVP koproducentem filmu o Wandzie Rutkiewicz, wielkiej polskiej himalaistce

Ostatnia wyprawa. TVP koproducentem filmu o Wandzie Rutkiewicz, wielkiej polskiej himalaistce, fot.: Jacek Barcz

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o jednej z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym,  Wandzie Rutkiewicz. Filmową podróż przez życie bohaterki wyreżyseruje słynna alpinistka – Eliza Kubarska. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Premiera filmu „Ostatnia wyprawa” planowana jest w 2023 roku.

W związku z 30. rocznicą śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 – Rokiem Wandy Rutkiewicz. Wanda Rutkiewicz zaginęła na Kanczendzondze w 1992 roku. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2 – najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszą osobą z Polski, która weszła na najwyższy szczyt świata – Mount Everest. 

Autorka filmu o wielkiej Polce zaprezentuje biografię pełną nieszczęśliwych wypadków i wielkich osiągnięć. Uchyli rąbka jej tajemnic i poszuka odpowiedzi na trudne pytania dotyczące życia Wandy Rutkiewicz. W filmie wykorzystane będą rozmowy z międzynarodowymi sławami wspinaczki, m.in. z Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio, Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley, wybitną kronikarką wypraw himalajskich. Wśród osób, które będą wspominały Wandę Rutkiewicz, znajdą się również jej bliscy, m.in.: siostra Janina Fies oraz przyjaciółki, Ewa Matuszewska i Marion Feik. W „Ostatniej wyprawie” pojawią się również niepublikowane dotąd polskie i zagraniczne materiały archiwalne. Widzowie dowiedzą się dzięki nim, m.in. tego, że Wanda Rutkiewicz była bardzo dobrym filmowcem. Osią scenariusza filmowej biografii będzie podróż Elizy śladami Wandy do najdalszych zakątków Himalajów.

Polsko-szwajcarska koprodukcja

Film powstaje w koprodukcji polsko-szwajcarskiej z udziałem: Telewizji Polskiej, Braidmade Films, TILT, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Łódzkiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Vertical Vision Film Studio, Swiss Federal Office of Culture, Zürcher Filmstiftung i SRF. Patronem filmu jest siostra Wandy, Janina Fies. 

Reżyserką filmu jest Eliza Kubarska, producentką Monika Braid, operatorką Małgorzata Szyłak. Kierowniczką produkcji jest Zofia Kujawska, a producentką TVP Ewa Szwarc.

Komentarze

Powiązane

09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
24.02.23, 20:30
| kultura » film
Pierwsza w historii polskiego kina transmisja z premiery filmu Filip trafi do 37 kin w Polsce
W kinach sieci Multikino 28 lutego br. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Filip” nagrodzonego Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni. Uczestnicy tego wydarzenia w każdym z 37 kin w Polsce przed rozpoczęciem seansu zobaczą na wielkim ekranie transmisję na żywo z uroczystej premiery filmu w warszawskim Multikinie Złote Tarasy.
18.02.23, 13:06
| kultura » muzyka
Kolejni artyści dołączają do programu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival zapraszają na jeden z najpiękniejszych polskich festiwali nad jezioro Ukiel w Olsztynie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r.
15.02.23, 20:30
| kultura » książki
Igor Brejdygant rozpoczyna długofalową współpracę z wydawnictwem Znak
26 kwietnia 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „Spirala”, czyli najnowsza książka autora powieści kryminalnych - Igora Brejdyganta.
14.02.23, 19:06
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Rozdział II Historii Polskiego Hip-Hopu. Jimek i jego goście zagrają w Chorzowie
16 września br., JIMEK powróci z orkiestrą, by udowodnić, że legendy polskiego rapu i jego nowi idole mogą odsunąć na bok podziały i stworzyć widowisko muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Going. Wydarzenie promują agencje Cut The Mustard i Ekstrakt.studio.
28.01.23, 10:24
| kultura » muzyka
Ellie Goulding i The Kid LAROI wezmą udział w Orange Warsaw Festival
Do line-upu Orange Warsaw Festival 2023 dołącza Ellie Goulding i The Kid LAROI.
17.01.23, 10:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Wydawnictwo Ale! Agora z nową marką wydawniczą
Agora wyodrębniła z Wydawnictwa Agora nową markę wydawniczą skierowaną do miłośniczek i miłośników literatury obyczajowej. Wydawnictwo Ale! zadebiutuje 8 lutego br. książką Katarzyny N. Haner „Dyrektor generalny”.
15.01.23, 10:49
| radio » informacje | kultura » informacje
Zmarł Marek Gaszyński
Nie żyje Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej[2]. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
07.01.23, 09:00
| kultura » książki
Zielona Polska. Książka podsumowująca akcję Wyborczej Supermiasta i Superregiony dostępna online
W 2022 r. w akcji „Supermiasta i Superregiony" zespół „Gazety Wyborczej” wspólnie z czytelnikami szukał wyjątkowych zielonych przestrzeni w szesnastu regionach Polski. Akcję podsumowuje przewodnik po najbardziej polecanych na spacery miejscach w kraju - „Zielona Polska". 
28.12.22, 18:15
| kultura » muzyka
Nowa wersja kolędy „Carol of the Bells" zachęcająca do wsparcia ukraińskich dzieci dotkniętych wojną
„Carol of the Bells” – klasyczna bożonarodzeniowa kolęda znana również jako „Szczedryk” otrzymała w tym świątecznym sezonie nowe brzmienie. Celem jest wsparcie ukraińskich dzieci dotkniętych wojną w ramach programu Fundacji Ołeny Zełenskiej, który zapewnia im pomoc edukacyjną, medyczną, finansową i prawną.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.