16.02.22, 09:28

Podsumowanie 2021 r.: Przemysław Puchalski i Dorota Pindel (WebTalk)

Dorota Pindel i Przemysław Puchalski, fot.: materiały prasowe

Na temat najważniejszych wydarzeń w branży digital w 2021 r. wypowiadają się Przemysław Puchalski, Creative Director w WebTalk i Dorota Pindel, Senior Strategy Plannerka w WebTalk.

Najważniejsze wydarzenia

Z pewnością ważnym wydarzeniem był wzrost popularności TikToka, i to nie tylko w młodej grupie docelowej. Już w II kwartale 2021 r., coraz więcej marek zaczęło inwestować w komunikację na tym kanale, a kolejne statystyki o coraz starszych odbiorcach zaskakiwały. Wzrost ten przyniósł nie tylko silniejszy nacisk na tworzenie wideo wertykalnego mobile, ale również zapoczątkował silną zmianę w ekosystemach social media.

Drugim istotnym wydarzeniem było zdywersyfikowanie logistyki i płatności w e-commerce (płatności odroczone, rozwój paczkomatów i punktów odbioru oraz same day delivery), które znacząco przesunęło zakupowe znaczenie z produktu na proces, wpływając w środkowym etapie ścieżki zakupowej na konsumencką potrzebę transparentności komunikacyjnej.

Trzecim wydarzeniem, a właściwie trendem rozbitym na kilka wydarzeń, było odrodzenie się co-brandingów w nowej formie, w ramach której współpraca opiera się na dwóch silnych i dużych podmiotach (np. Decathlon i IKEA, Bayer i Siemens, InPost i OLX), a nie jednym dużym, który ma budżet i drugim mniejszym, który ma innowację.

Zmiany na rynku reklamy i mediów

Transparentność współprac z Influencerami: bardzo istotną zmianą stało się uregulowanie przez UOKiK transparentności we współpracy marek i influencerów – regulacja ta nie tylko zmieniła formuły kampanii, ale również postrzeganie wiarygodności marek przez konsumentów.

Większe możliwości w różnych społecznościach: dominacja Facebooka względem innych kanałów bardzo się zmniejszyła, a kolejne serwisy i aplikacje zaczęły się specjalizować nie tylko w kwestii contentu, ale również grup docelowych, czy narzędzi reklamowych i prosprzedażowych. Sprawiło to, że dużo łatwiej jest w efektywny sposób planować budżety i argumentować wybór konkretnych mediów w ekosystemie kampanii.

Dużo większy potencjał w digital lifestyle: nareszcie narracja o AI z tej nawiązującej do „Terminatora” zmieniła się w opowieść o realnych wdrożeniach – nie w kontekście inteligencji, a po prostu machine learning. Implementacje NFT dla marek oraz rozpoczęcie dyskusji o potencjalnych metaversach otwierają teraz drogę do aspiracyjnych transformacji cyfrowych, a to pierwszy krok w stronę „Plateau of productivity” dla innowacyjności digitalu i Web3 (choć droga przed nami jeszcze długa).

Nowe Zjawiska

Eksplozja NFT: Ten rok, a na pewno jego druga połowa to czas wzmożonych inwestycji w kryptowaluty oraz cyfrową sztukę NFT. W tym przypadku na sztuce się jednak nie skończyło. Popularność zyskały, (i nadal zyskują), tokeny symbolizujące pewne zjawiska, czy przynależność do „elitarnych” społeczności, wiążące się z pewnymi profitami. Bored Apes Yacht Club, Crypto Punks czy nasze rodzime Fancy Bears kupowane przez użytkowników za tysiące, bądź setki tysięcy dolarów, dają nie tylko prestiż, ale różnego rodzaju ekskluzywne benefity zarezerwowane dla członków danej społeczności. Wiele osób jeszcze nie rozumie czym są NFT i kryptowaluty – jedni je ignorują, inni inwestują bezpieczne kwoty, a jeszcze inni dorabiają się na nich ogromnych pieniędzy. Jedno jest pewne, cyfrowe zakupy wirtualnych przedmiotów za zdecentralizowaną walutę dopiero się rozkręcają. Nieprzypadkowo Zuckerberg zmienił nazwę swojej firmy na „Meta”. Swoje wirtualne posiadłości mają takie postaci jak Snoop Dogg, a marki takie jak Adidas czy Nike starają się zaistnieć w cyfrowym świecie. To jak kupiliście już Ethereum?

Rozczarowanie

Nie chciałbym krytykować działań konkurencji lub innych podmiotów związanych z branżą, w czasach trudnych i wymagających dynamicznych zmian. Nie odczułem większych rozczarowań, ponieważ również nie miałem względem 2021 r. w branży, jako takiej, większych oczekiwań. Jako agencja odpowiadamy za siebie, a realizacje WebTalk nie sprawiły mi żadnego rozczarowania. Mam jednak nadzieję, że 2022 r. pozytywnie zaskoczy mnie w tematach digitalu, NFT, total commerce, metaverse, czy esportu, które zdobyły moją znaczną uwagę w ostatnich miesiącach.

Zaskoczenie

Mata x McDonald’s –  zaskoczony jestem wynikami raportowanymi przez MCD mówiącymi o sprzedażowych rekordach. Obserwując działania podjęte przez sieć fast food z młodym raperem nie widziałem (co nie uległo zmianie) możliwości na zwrot kosztów poniesionych na rzecz kampanii względem sprzedaży i odbioru w grupie docelowej marki. Począwszy od przedstawienia wizerunku artysty, po sam zestaw oraz kwestie świadomościowe i społeczne. Niemniej jednak gratuluję agencji przekroczenia założonych KPI i osiągnięcia sprzedażowego sukcesu, na jaki wskazują raporty!

W firmie

2021 r. dla WebTalk był rokiem rozwoju wewnętrznych kompetencji, oraz powiększeniu zespołu o kolejne talenty. Do teamu dołączyli - Robert Głowacki, odpowiedzialny za działania SEO, oraz Aleksandra Piguła, Influencer Marketing Relations Manager będąca częścią zespołu strategii. Otrzymaliśmy dwie złote statuetki Stevie za: kampanię “KIA Stinger - wejdź do gry!” dla KIA Polska, oraz za międzynarodową kampanię performance dla Intermag. W portfolio naszych klientów i kampanii wyróżnić możemy działania dla firm, takich jak: Danone, Triumph, Pako Lorente, Super Pharm, Avene, Gancia, Chicco, Stumbras, oraz kanał Agrorewolucje (Intermag, Ciech Sarzyna, Grupa Azoty).

Przemysław Puchalski, Creative Director w agencji digital WebTalk.

Z branżą reklamy i PR związany od 2007 r. Zarządza i nadzoruje dział kreacji. Poza standardowymi działaniami, rozwija w zespole m.in. działania new-tech - w tym UX & UI, AR, 3D i frontend. Pasjonują go: digital painting, design, dobre insighty, odwagę w reklamie, ale także rozwój osobisty i nowych technologii.

Dorota Pindel, Senior Strategy Plannerka w agencji digital WebTalk.

Dyplomowana w specjalizacjach Filologii medialnej i kulturoznawczej, Reklamy i PR oraz Biznesu AI. W ciągu 12 lat obecności w branży zdobyła doświadczenie copywriterskie, strategiczne i szkoleniowe. W WebTalk odpowiada za strategiczną obsługę Klientów, wsparcie procesów new businessowych i bieżących Klientów w implementacji strategii na stanowisku Senior Strategy Plannerki..

Komentarze

Powiązane

28.03.23, 11:49
| reklama & PR » informacje
Dentsu Creative kreatywnie dla mBanku
Dentsu Creative (wcześniej Isobar) rozpoczyna współpracę kreatywną z mBankiem.
28.03.23, 09:31
| reklama & PR » informacje
Marka YORK wybiera w przetargu agencję Chapter1
Agencja strategiczno-kreatywna Chapter1 wygrała przetarg na obsługę na polskim rynku kampanii launchowej domowych pomp ciepła marki YORK, należącej do amerykańskiego koncernu Johnson Controls.
27.03.23, 20:31
| reklama & PR » informacje
Avon wraca z nowym pozycjonowaniem marki i kampanią reklamową
1 marca br., marka Avon ruszyła z kampanią 360° najnowszej szminki Hydramatic.  Ambasadorką kampanii jest brytyjska beatboxerka Hamzaa, która ma ucieleśniać nowe pozycjonowanie i hasło marki - "Masz w sobie siłę! ".
27.03.23, 17:41
| reklama & PR » informacje
Euvic Performance opracowała nowy serwis dla GRUPY CSV
Euvic Digtal (Grupa Euvic Performance) została wybrana przez Grupę CSV, działającą na rynku lakierniczym w zakresie dostarczania produktów, usług i szkoleń. Agencja odpowiedzialna była za kompleksowe opracowanie i wdrożenie nowego serwisu csv.pl.
27.03.23, 16:15
| reklama & PR » informacje
Better. gaming agency pracuje dla Samsung Memory
Better. gaming agency poprowadzi kampanie dla Samsung Memory w Europie Środkowo-Wschodniej. Agencja zajmie się komunikacją i marketingiem dysków, kart pamięci i pendrive’ów w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Słowenii.
27.03.23, 15:00
| reklama & PR » informacje
Serviceplan Health/Change Serviceplan ponownie pracuje dla Polpharmy
Agencja Serviceplan Health/Change Serviceplan po raz kolejny wygrała przetarg Polpharmy na nową kampanię reklamową.
27.03.23, 13:59
| reklama & PR » informacje
W bieganiu liczysz się Ty. Rysunki Adeli Madej w kampanii wspierającej biegową motywację
W kampanii adidas "W bieganiu liczysz się Ty", realizowanej przez VMLY&R, adidas chce uwolnić początkujących i bardziej zaawansowanych biegaczy od presji dystansu, czasu i tempa.
27.03.23, 12:41
| reklama & PR » ludzie
Alicja Miklaszewska-Kowalczuk dyrektorką zarządzającą połączonych struktur OMD
Agencja mediowa OMD kontynuuje swoją transformację, co przekłada się na zmiany strukturalne w firmie. Zarządzanie agencją OMD przejęła dotychczasowa dyrektor zarządzająca OMD Annalect, Alicja Miklaszewska-Kowalczuk. Z firmą rozstają się Anna Podskarbi i Robert Plesko.
27.03.23, 11:24
| reklama & PR » informacje
Mindshare wygrywa przetarg marki Perla PEŁNA DOBRA
Agencja mediowa Mindshare (GroupM), powiększyła portfolio swoich klientów o markę Perla Pełna Dobra –producenta hummusu i śródziemnomorskich przekąsek antipasti.
26.03.23, 19:50
| reklama & PR » informacje
KERRIS dla tołpy
Agencja KERRIS realizuje kampanię promującą kosmetyki z linii tołpa. dermo face sebio.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.