18.02.22, 07:00

Wavemaker VideoTrack: Polacy coraz częściej płacą za wideo, Disney+ budzi już spore zainteresowanie

Fot.: Wavemaker

Gdyby wykupili abonament w kolejnym serwisie SVOD, widzowie rozważyliby raczej rezygnację z innej subskrypcji VOD aniżeli z abonamentu w kablówce lub na platformie cyfrowej – wynika z VideoTrack VI, cyklicznego badania agencji Wavemaker.

Rynek wideo na życzenie rozwija się w Polsce siłą serwisów streamingowych, które systematycznie wypierają torrenty.
9 na 10 polskich internautów to e-widzowie: osoby, którym przynajmniej czasem zdarza się oglądać filmy, seriale i inne długie programy w internecie – wynika z VideoTrack VI, cyklicznego badania agencji Wavemaker. Ruch w tym segmencie systematycznie przejmują serwisy streamingowe, wypierające torrenty, z których w 2022 r. korzysta już tylko 11 proc. widzów internetowych (trzy lata temu – 20 proc., sześć lat temu – aż 27 proc.).

57 proc. widzów internetowych (przekłada się to na ok. 50 proc. internautów) zdarza się płacić za wideo. Wśród nich większość opłaca już abonament w przynajmniej jednym serwisie subskrypcyjnym – Netflix, Player czy HBO Go. Co istotne, za wideo w sieci częściej płacą osoby jednocześnie inwestujące w abonament płatnej TV.

Abonament częściej wybierany

Model abonamentowy stale zyskuje na znaczeniu w segmencie płatnego VOD, 65 proc. płacących e-widzów uważa miesięczny abonament za najwygodniejszą formę dostępu do treści, a 13 proc. wskazuje abonament roczny jako preferowany model płacenia za filmy i seriale z sieci. Dane z VideoTrack VI potwierdzają defensywę modelu TVOD – płacenie za pojedynczy program czy odcinek serialu tylko 5 proc. polskich e-widzów uważa za najwygodniejszą formę dostępu do płatnych treści, dla porównania – trzy lata temu preferowała ją aż 1/4 badanych.

Jak wynika z VideoTrack, 34 proc. polskich e-widzów bierze pod uwagę zakup abonamentu w serwisie Disney+, który na lato 2022 r. planuje debiut swojej usługi nad Wisłą. Serwisem mocniej interesują się 16-34 latkowie, osoby już płacące za wideo oraz abonenci płatnej TV. Co ciekawe – niewiele powyżej średniej plasują się wskazania rodziców.

Większość – 64 proc. najchętniej kupiłaby dostęp do serwisu bezpośrednio na stronie bądź w aplikacji Disneya, ale niemal 30 proc. wolałoby to zrobić u operatora płatnej TV. Badanie Wavemaker potwierdziło, że na zakup u operatorów najchętniej stawiają osoby starsze, co potwierdza znaczenie zacieśniającej się w ostatnich latach współpracy pomiędzy operatorami a właścicielami serwisów VOD.

Disney+ wzbudza duże zainteresowanie

Choć Disney+ jest jeszcze przed kampanią wprowadzającą na rynek tę markę, już cieszy się zainteresowaniem użytkowników VOD w Polsce. Jednak tylko co czwarty zainteresowany zaakceptowałby wyższą niż 30 zł cenę miesięcznego abonamentu w Disney+.

W kontekście szykujących się w Polsce kilku debiutów subskrypcyjnych serwisów VOD, Wavemaker dopytał o planowane strategie „dokupowania” dodatkowego abonamentu. Choć naturalnie, w dużej mierze zależy to od ceny takiej subskrypcji, tylko 12 proc. badanych korzystających jednocześnie z płatnej TV zdecydowanie mówi, że zakup kolejnego abonamentu w VOD wiązałby się u nich z rezygnacją z abonamentu w kablówce lub platformie cyfrowej. Nieco częściej zrezygnowaliby w takiej sytuacji z aktualnie opłacanego serwisu VOD, a jedna trzecia po prostu kupiłaby usługę dodatkowo.

Szósta edycja VideoTrack potwierdza rosnące znaczenie telewizorów podłączonych do internetu w świecie rozrywki wideo. Jest to drugi, po laptopie, najpopularniejszy ekran służący dziś widzom internetowym do oglądania filmów, seriali i programów w sieci. Zyskuje on kosztem wszystkich głównych konkurentów w świecie ekranów.

Badanie VideoTrack Wavemaker realizował metodą CAWI na próbie 1546 polskich internautów w wieku 16+ w styczniu 2022 r.

Komentarze

Powiązane

18.06.24, 11:49
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor kończy pracę w Polsacie
Po 20 latach współpracy, Maciej Dowbor rozstał się z Polsatem. Przez ostatnie dziesięć lat prezenter był współgospodarzem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
18.06.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Holandia hitem TVP
Ponad 9 mln widzów zgromadził w niedzielę, 16 czerwca br. mecz Polska – Holandia transmitowany na antenach TVP.
17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.