22.02.22, 15:00

Czym jest Moda Polska? Wystawa legendarnej marki w Galerii Mokotów

Wystawa legendarnej marki w Galerii Mokotów, fot.: materiały prasowe

W Galerii Mokotów w przestrzeni The Designer Gallery od 18 lutego 2022 r. do 16 maja 2022 r. można obejrzeć wystawę „Czym jest Moda Polska?”. Galeria zdecydowała się pokazać historię i dorobek legendarnej polskiej marki - Mody Polskiej, jej twórców a także wieloletniego kierownika artystycznego – Jerzego Antkowiaka.

Marka Moda Polska powstała w 1958 roku. Miała służyć reprezentowaniu „polskiej myśli modowej” poza granicami PRL, ale też edukować rodaków w dziedzinie stylu i odpowiedniego ubioru. Szybko stała się czymś więcej niż tylko firmą odzieżową - obietnicą zmiany, powiewem wolności (czego symbolem jest jaskółka – logo marki) i kreatywności wychodzącej poza ramy państwa ludowego.

Jedną z czołowych postaci kreujących wizerunek tej marki w kraju i zagranicą był Jerzy Antkowiak, wizjoner i artysta, który od 1967 roku aż do zamknięcia marki w 1997 roku pełnił rolę jej kierownika artystycznego.

Od 18 lutego do 16 maja 2022 r. historię i dorobek Mody Polskiej oraz jej twórców z Jerzym Antkowiakiem na czele przybliża wystawa „Czym jest Moda Polska?”, którą można zobaczyć w The Designer Gallery w warszawskiej Galerii Mokotów.

„Odpowiedź na pytanie czym była i czym nadal jest Moda Polska, nie jest łatwa. Legendą, symbolem, stylem życia, kolorowym ptakiem wśród szarości PRL, nieskończoną inspiracją i ponadczasowym stylem… Niewątpliwie jest ogromną częścią polskiej historii i dziedzictwem, którego nie wolno zapomnieć i z którego powinniśmy być dumni” – mówi Tomasz Ossoliński, kurator wystawy „Czym jest Moda Polska?” w Galerii Mokotów.

Wystawa „Czym jest Moda Polska?” w Galerii Mokotów została zbudowana z kilku warstw merytorycznych. Pierwsza warstwa – wizualna to instalacje na które składają się m.in. archiwalne szkice, zdjęcia a także nagrody jakie za swoją twórczość otrzymał Jerzy Antkowiak. Kolejnym etapem jest warstwa symboliczna, która zadaje pytania i zachęca do zastanowienia nad Modą Polską. Następny krok to warstwa merytoryczna - informacje dotyczące każdej części wystawy zawarte na tablicach. Dla tych, którzy pragną głębszego wejścia w tematykę wystawy, czekają kody QR przenoszące na Instagram kuratora wystawy, gdzie znajduje się więcej materiałów archiwalnych i wiele informacji i anegdot o Modzie Polskiej, jej twórcach i Jerzym Antkowiaku.

Na zainteresowanych historią projektanta i samej Mody Polskiej czekają dwa oprowadzania kuratorskie – 5 marca i 14 maja. Wystawa otwarta jest dla wszystkich chętnych, od 18 lutego do 16 maja 2022 r. w godzinach otwarcia centrum handlowego.The Designer Gallery mieści się na pierwszym piętrze Galerii Mokotów. Wstęp jest bezpłatny.

Eksponaty - oryginalne ubrania Mody Polskiej, udostępniło Galerii Mokotów Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Twórcy wystawy: Tomasz Ossoliński – kurator; Szymon Bobrowicz – architektura; Ewa Rzechorzek – merytoryka INST, Karolina Ciejka – merytoryka; Emilia Zalewska – projekt graficzny; Dorota Zalewska – produkcja; Marcin Kruczewski – koordynacja montażu

Komentarze

Powiązane

26.12.22, 11:24
| kultura » informacje
Nie żyje Emilian Kamiński
Zmarł Emilian Kamiński - aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz. Założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica.
19.12.22, 21:00
| kultura » film
Fenomen. W styczniu premiera filmu o Jurku Owsiaku
20 stycznia 2023 r. do polskich kin wejdzie ,,Fenomen”, film o Jurku Owskiaku i historii WOŚP. Film powstał z okazji 30. rocznicy pierwszego finału akcji. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i spółka dFlights.
13.12.22, 07:00
| telewizja / VOD » wywiady | kultura » książki
Zamierzonym efektem było opisanie naszej rzeczywistości, problemów futbolu, prasy i świata polityki
Rozmowa z Grzegorzem Kalinowskim, autorem kryminału „Gra w oczko” i dziennikarzem sportowym.
10.12.22, 21:42
| radio » informacje | kultura » muzyka
85 lat Dwójki. Premiera rocznicowego albumu już 12 grudnia
1 marca 1937 r., o godzinie 13.10 pod kierownictwem Zenona Kosidowskiego, uruchomiona została radiostacja Warszawa II – tę datę przyjmuje się jako dzień powstania Programu 2 Polskiego Radia. Przez cały 2022 rok Program 2 Radia celebruje rocznicę powstania. Fonograficznym zwieńczeniem obchodów jest wyjątkowy dwupłytowy album winylowy, zatytułowany „85 lat Dwójki”, którego premiera odbędzie się 12 grudnia br.
19.11.22, 10:10
| kultura » muzyka
Sam Smith wystąpi na Orange Warsaw Festival
Organizatorzy Orange Warsaw Festival potwierdzają obecność kolejnego artysty na festiwalu. Na Warszawskim Służewcu wystąpi Sam Smith. 
13.11.22, 11:32
| kultura » muzyka
Premiera płyty Męskie Granie 2022 już 25 listopada
25 listopada br. w sprzedaży pojawi się płyta Męskie Granie 2022. Jest ona zapisem piosenek, które wybrzmiały w ośmiu miastach w Polsce. Od 4 listopada płytę można nabyć w preorderze.
11.11.22, 14:50
| radio » informacje | kultura » informacje
Artyści dla Akademii Teatralnej. Koncert Radia Nowy Świat dla Akademii Teatralnej
 24 listopada br. w Collegium Nobilium, Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, odbędzie się koncert „Artyści dla Akademii Teatralnej”. Radio Nowy Świat postanowiło, przy pomocy kampanii informacyjnej oraz koncertu solidarnościowego, zwrócić uwagę opinii publicznej na niewystarczające działania resortu kultury, któremu to publiczne szkolnictwo artystyczne podlega. 
03.11.22, 14:30
| kultura » film
500 tys. osób świętowało Dzień Kina w Polsce
Blisko 500 tys. widzów świętowało Dzień Kina w niedzielę, 30 października br. w kinach w całym kraju. W trakcie całego weekendu wszystkie kina w Polsce sprzedały 800 tys. biletów.
01.11.22, 21:00
| kultura » informacje
Nowa biblioteka w Międzyzdrojach
22 września 2022 r. otwarto nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Jest to jedna z pierwszych inwestycji zrealizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, którego operatorem jest Instytut Książki.
30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.