04.01.08, 18:33

Milenium w odcinkach - serial TVP Historia

TVP Historia rozpoczęła produkcję serialu historycznego w konwencji komediowej pt. „Milenium w odcinkach” według scenariusza Marcina Wolskiego i w reżyserii Grzegorza Lewandowskiego.

TVP Historia rozpoczęła produkcję serialu historycznego w konwencji komediowej pt. „Milenium w odcinkach” według scenariusza Marcina Wolskiego i w reżyserii Grzegorza Lewandowskiego. Gotowe są już pierwsze dwa pilotażowe odcinki. Planowanych jest 30. Wszystkie powstaną w tym roku.

„Milenium w odcinkach” to serial edukacyjno-historyczny, prezentujący tysiącletnią historię Polski. Bohaterem serialu  jest polska rodzina, której kolejne pokolenia towarzyszą naszym dziejom od Chrztu Polski po czasy najnowsze. Rodzina ta znajduje się w pobliżu głównej areny historii. Są to rzemieślnicy, woje, doradcy, którzy nie wychodzą na pierwszy plan, choć gdyby nie oni nigdy nie doszłoby do zwycięstwa pod Grunwaldem, Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 maja lub Cudu nad Wisłą. Umożliwi to opowiedzenie przystępnie, ciekawie i zabawnie o wielkich zdarzeniach z naszych dziejów, zgodnie z wiedzą historyczną w sposób atrakcyjny - zwłaszcza dla młodego widza.

"Moja idea brzmi: uczyć bawiąc" – mówi Marcin Wolski. W związku z tym chcąc przybliżyć widzom dzieje Polski, które są mi bliskie mnie jako dyplomowanemu historykowi, chciałem zaprezentować je w konwencji sitcomu. W serialu zaglądamy do polskiej rodziny. Jest to rodzina pechowców, która żyje  w pobliżu dworu a mimo to nie awansuje. Zwiększa to wymowę komediową i nie burzy historii. Zdarzenia związane z życiem króli, książąt czy hetmanów są pokazane zgodnie z faktami historycznymi.

W serialu występują m.in. Zofia Merle, Tadeusz Madeja, Edyta Olszówka, Ireneusz Czop, Katarzyna Zielińska, Damian Łukawski, Leon Charewicz, Jarosław Gruda, Katarzyna Nolbrzak i Jerzy Łapiński. Scenografia: Elwira Pluta. Kostiumy: Ewa Krauze. Muzykę  komponuje Stefan Błaszczyński, lider zespołu Brathanki. Producentem wykonawczym jest firma Skorpion Art. Pierwsze dwa odcinki serialu historycznego zostaną wyemitowane na antenie TVP Historia wiosną 2008 r. Dotyczą one węzłowych punktów naszych dziejów – Chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 17:45
| telewizja / VOD » seriale
Breslau. Pierwsza polska produkcja Disney+
Disney+ rozpoczął zdjęcia do serialu „Breslau” (tytuł roboczy), swojej pierwszej polskiej produkcji oryginalnej.
21.05.24, 14:02
| telewizja / VOD » badania rynku
Rekordowa wyniki kanałów BBC Studios w Polsce. BBC First z najwyższymi udziałami w historii
W kwietniu br. portfolio kanałów osiągnęło 0,84 proc. proc., czyli najwyższy miesięczny udział w rynku od uruchomienia pięciokanałowego portfolio w 2015 r.
21.05.24, 08:45
| telewizja / VOD » informacje
TVN Pora na show. 17 kanał FAST w ofercie TVN Warner Bros. Discovery
Koncern TVN Warner Bros. Discovery uruchomił kolejny kanał typu FAST - TVN Pora na show.
20.05.24, 13:42
| telewizja / VOD » seriale
Prosta sprawa. Mateusz Damięcki i Piotr Adamczyk w nowym serialu CANAL+
W serwisie CANAL+ online pojawił się pierwszy odcinek nowej polskiej produkcji „Prosta sprawa”. Najnowsza produkcja oryginalna CANAL+ to kino akcji twórców „Furiozy” oparte na bestsellerze Wojciecha Chmielarza.
20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy