13.04.22, 13:00

Actus Humanus Resurrectio. Koncerty muzyki dawnej w Dwójce

Zapowiedź wydarzenia, fot.: materiały prasowe

W środę, 13 kwietnia br., rusza w Gdańsku Actus Humanus Resurrectio - największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie. Polskie Radio Program Drugi, współorganizator wydarzenia, przeprowadzi transmisje i retransmisje koncertów i prawykonań z udziałem polskich i zagranicznych wirtuozów wykonawstwa historycznego. 

Wielki Tydzień to nie tylko czas oczekiwania na nadchodzące Zmartwychwstanie i powrót nadziei. To również okres symbolicznego doświadczania wszystkich tych wydarzeń, które bezpośrednio poprzedzały mękę i śmierć Pana, zawartych w Triduum Paschalnym. Koncerty, które wypełnią festiwal Actus Humanus Resurrectio 2022 będą okazją, aby zanurzyć się w dźwiękach dawnych wieków i wejrzeć w głąb siebie. Podczas gdańskiego festiwalu będziemy mieli niepowtarzalną okazję poczuć atmosferę tych ciemnych dni Wielkiego Tygodnia, po których nastąpi blask Zmartwychwstania” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Serię popołudniowych koncertów festiwalu Actus Humanus Resurrectio otworzy – w środę, 13 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim – Adam Strug, jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców muzyki ludowej i tradycyjnej. Wykona wielkopostne pieśni pasyjne, ukonstytuowane na styku muzycznych tradycji kościelnej, dworskiej i ludowej, wykonywane od Środy Popielcowej do Mszy Rezurekcyjnej. Z kolei Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, instrumentalistka i badaczka przed gdańską publicznością zaprezentuje – w Wielki Piątek w Ratuszu Głównego Miasta – cztery odsłony najróżniejszych lamentów z kobiecej perspektywy, czyli autorski program Lamentacji złożony, m.in. ze skarg zakonnic z Majorki, Północnych Włoch i Niemiec.

Koncerty codziennie do 17 kwietnia

Wieczorne koncerty odbywać się będą w Wielkim Tygodniu codziennie – od 13 do 17 kwietnia, zawsze o godz. 20.00. W dwóch lokalizacjach (Dwór Artusa i Centrum św. Jana) usłyszeć będzie można europejskie gwiazdy muzyki dawnej: Vincent Dumestre & Le Poème Harmonique, Peter Phillips & The Tallis Scholars, William Christie & Les Arts Florissants, Paul Van Nevel & Huelgas Ensemble oraz Akademie Für Alte Musik Berlin.

Tak się złożyło, że podczas tegorocznego festiwalu, od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty, będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. Te wspaniałe opracowania wyszły przede wszystkim spod ręki twórców francuskich: czeka nas m.in. koncert otwarcia (13 kwietnia) z muzyką Marca-Antoine’a Charpentiera i jego Leçons de Ténèbres na Wielką Środę i w Wielki Piątek w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a” – mówił na antenie Dwójki Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Transmisje wieczornych koncertów z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio w Dwójce zaplanowano w: środę, 13 kwietnia, koncert inauguracyjny o godz. 20.00; w Wielki Piątek 15 kwietnia o godz. 16.00 (retransmisja z 14 kwietnia) i 20.00 (premiera) oraz w Wielką Sobotę 16 kwietnia i Niedzielę Wielkanocną 17 kwietnia – oba premierowe koncerty o godz. 20.00.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
27.11.23, 06:30
| radio » informacje
Top Radia 357 na Kasprowym Wierchu. A w Warszawie koncert Midge Ure
Trzeci Top Radia 357 zostanie zrealizowany z Zakopanego - z finałem na Kasprowym Wierchu. Przed finałem audycji, w Warszawie odbędzie się koncert gwiazdy specjalnej - zagra Midge Ure, lider zespołu Ultravox i współtwórca Live Aid.
26.11.23, 16:49
| radio » informacje | kultura » muzyka
Marcin Del – M Jankowski zwycięzcą konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno!
Marcin Del – M Jankowski – młody wokalistka, autor tekstów, producent, zwyciężył w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie cyfrowej płyty z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji „Będzie głośno!”.
24.11.23, 12:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF na styczeń i luty 2024 r. bez podwyżek
Cenniki reklamowe Grupy RMF obowiązujące w styczniu i lutym 2024 r. pozostaną na niezmienionym poziomie.
24.11.23, 10:30
| radio » informacje
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2023. Lista laureatów
23 listopada br. ogłoszono nazwiska nagrodzonych twórców reportaży i dokumentów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
24.11.23, 08:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Od 11 grudnia br. Grupa Eurozet zmienia ceny swoich flagowych produktów: Radia ZET, pakietu Audio ZET (71 stacji) i Audio ZET Boost (136 stacji).
23.11.23, 10:55
| radio » informacje | kultura » muzyka
Zimowy Sen Niedźwiedzia. Nakład płyty winylowej wyczerpany
Zaledwie w kilka dni wyczerpał się nakład specjalnej płyty winylowej przygotowanej przez Radio 357. „Zimowy Sen Niedźwiedzia” to świąteczna selekcja muzyczna Marka Niedźwieckiego.
23.11.23, 09:34
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Blisko 30 wydawców w portfolio nowej sieci reklamy audioXi
Wystartowało audioXi – sieć cyfrowej reklamy audio. Za wprowadzenie platformy na nasz rynek odpowiada Grupa RMF. Produkt ten obecny jest już łącznie na czterech rynkach europejskich.