23.05.22, 17:00

Ruszyła II edycja Programu Dziennikarstwa Śledczego realizowanego przez Fundację Gazety Wyborczej

II edycja Programu Dziennikarstwa Śledczego, fot.: materiały prasowe

Od 23 maja br. dziennikarze śledczy z całej Polski mogą ponownie ubiegać się o granty na realizację swoich projektów i działań w ramach Programu Dziennikarstwa Śledczego, stworzonego przez Fundację Gazety Wyborczej.

„W czerwcu 2021 r., podczas pierwszej edycji Programu Dziennikarstwa Śledczego, Jury zdecydowało o przyznaniu sześciorgu dziennikarzom grantów na łączną kwotę 100 tys. złotych. Dla dobra prowadzonych śledztw nie ujawniamy jednak, kto otrzymał grant, dopóki materiał nie zostanie opublikowany” – mówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej, kierująca jednocześnie działaniami Grupy Filantropijnej Wyborczej. „W drugiej już edycji Programu zaproszenie do składania wniosków o granty kierujemy do wszystkich dziennikarzy lokalnych oraz śledczych. Do aplikowania gorąco zachęcamy również niezależnych dziennikarzy ukraińskich i białoruskich. Jedynym warunkiem, poza już istniejącymi, jest znajomość języka polskiego” – dodaje Krawczyk.

O wsparcie z programu grantowego mogą ubiegać się doświadczeni dziennikarze i dziennikarki oraz zespoły redakcyjne z całej Polski. Zgłaszane inicjatywy mogą być indywidualne lub zespołowe. Program otwarty jest dla osób mieszkających w Polsce i współpracujących z polskimi mediami, choć projekty mogą być realizowane również we współpracy z mediami z innych krajów Unii Europejskiej. Do grantu kwalifikują się wszystkie gatunki dziennikarskie: artykuły prasowe, filmy dokumentalne, materiały radiowe i telewizyjne, fotoreportaże i książki, podcasty oraz dziennikarskie książki z dziedziny literatury faktu. W ramach Programu Fundacja oferuje również wsparcie prawne dziennikarzom i redakcjom, które mają problemy sądowe, wynikające z nagłaśniania przypadków łamania prawa i umów społecznych.

Otrzymany grant może sfinansować, np. koszty podróży czy dostępu do płatnych baz danych, kontroli prawnej, koszty produkcji i częściowo zakupu sprzętu, a także – w określonych przypadkach – koszty wynagrodzeń. W ramach II edycji składania wniosków zgłoszenia przyjmowane będą od 23 maja do 23 czerwca br.

Kto oceni projekty?

Komisja przyznająca granty składa się z 30 przedstawicieli kluczowych redakcji w Polsce, środowisk akademickich oraz intelektualistów, zajmujących się tematyką praworządności i praw człowieka. Wśród nich są m.in. Piotr Stasiński, Tomasz Sekielski, Edwin Bendyk, Ewa Ewart, Agata Szczęśniak, Piotr Pacewicz, Paweł Ławiński, Ewa Milewicz i Maciej Okraszewski.
Decyzją komisji, a następnie specjalnego jury Fundacja Gazety Wyborczej wesprze wybrane projekty, określając jednocześnie zakres ich dofinansowania. Wysokość grantu jest zależna od charakteru i wymagań danego projektu; minimalna kwota wsparcia wynosi 10 tys. zł. W drugiej edycji programu Jury ma do rozdysponowania 150 tys. zł.

Fundacja Gazety Wyborczej powstała jako wspólna inicjatywa Agory oraz „Gazety Wyborczej”. Agora – wydawca „Gazety Wyborczej" – stworzyła organizację non-profit, aby rozwijać wartościowe projekty medialne i realizować istotne cele społeczne.

Komentarze

Powiązane

21.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 marca?
20.03.23, 06:30
| prasa » informacje
Wyniki finansowe Agory w IV kwartale 2022 r.: przychody spadły o 6 proc.
Wyniki Grupy Agora w IV kwartale 2022 r. nadal pozostawały pod presją warunków gospodarczych i rosnących kosztów operacyjnych, na które dodatkowo negatywnie wpłynęły zdarzenia jednorazowe.
20.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 marca?
19.03.23, 13:52
| prasa » informacje
Uroczysta gala plebiscytu Superbohaterka Wysokich Obcasów 2022 już 20 marca
Redakcja „Wysokich Obcasów” 20 marca br. ogłosi, kto zostanie Superbohaterką 2022 roku. Finałowa gala plebiscytu odbędzie się w warszawskim Teatrze Studio. 
19.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 marca?
18.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 marca?
17.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania
W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.
17.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 marca?
16.03.23, 12:15
| prasa » informacje
GLAMOUR zmienia na wszystkich rynkach swój logotyp
Marka GLAMOUR (Burda Media Polska) zmienia logotyp na wszystkich rynkach, na których występują jej magazyny i serwisy. Zmiana logotypu to również nowe otwarcie i wyznaczenie kierunku, w którym brand ma zmierzać w najbliższych latach.
16.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 marca?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.