27.05.22, 07:00

To już koniec projektu RMF Ukraina

Logo RMF Ukraina, fot.: materiały prasowe

RMF Ukraina kończy emisję programu. UKE nie wydała kolejnych pozwoleń na emisję programu w dwóch przygranicznych lokalizacjach (Przemyślu i Hrubieszowie). Te częstotliwości przejmie Polskie Radio.

RMF Ukraina zostało uruchomione przez Grupę RMF 2 marca br. po zaledwie 30 godzinach przygotowywań. Pierwszym miastem, w którym można było usłyszeć program stacji był Przemyśl. Rozgłośni można było słuchać w internecie i także na platformie RMFon.pl. Był to pierwszy projekt radiowy realizowany w Polsce z myślą o uchodźcach.

W korespondencji z portalmedialny.pl, na początku maja br., Witold Tomaszewski p.o. rzecznika prasowego UKE podkreślił, że RMF Ukraina korzysta z pozwolenia na przekaz okazjonalny. Co ciekawe, do 6 maja br. Polskie Radio nie złożyło wniosku o rezerwację częstotliwości wykorzystywanych przez RMF Ukraina, mimo, że już takie plany publicznego nadawcy istniały. Samo Polskie Radio nie odpowiedziało nam na pytanie, czy będą się starać o częstotliwości wykorzystywane przez RMF Ukrainę. Takie pytania na początku maja skierowaliśmy dwukrotnie. O pomyśle przejęcia częstotliwości według naszych informacji Polskie Radio myślało od momentu utworzenia swojej anteny skierowanej do Ukraińców.

Brak przyznania pozwoleń dla projektu RMF Ukraina, spowodowało, że stacja zakończyła swoje nadawanie. „(...) Jesteśmy rozczarowani tą sytuacją, a jednocześnie czujemy się dyskryminowani za to, że jako pierwszy nadawca radiowy w Polsce ruszyliśmy z emisją programu służącego pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wygląda na to, że niektórym nadawcom pozwala się rozwijać emisję okazjonalną, a nas się karze i odmawia kontynuowania działania" - powiedział dla Presserwisu Andrzej Mielimonka, prezes należącej do Grupy RMF spółki Multimedia.

RMF Ukraina z serwisami przez całą dobę

RMF Ukraina było radiem adresowanym do uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie. W programie nadawane były przez całą dobę specjalne serwisy informacyjne, w których podawane były po ukraińsku i po angielsku ważne i przydatne informacje dla uchodźców. W radiu RMF Ukraina nie emitowane były reklamy. Stacja była utrzymywana samodzielnie przez nadawcę bez udziału środków publicznych.

Projekt był systematycznie rozwijany. „Porozumieliśmy się z właścicielem Radiem Smak i rozpoczęliśmy transmisję naszego programu na jego częstotliwościach. Dzięki temu dotrzemy z informacjami dla uchodźców do większej liczby mieszkańców Ukrainy zmierzających do Polski” – mówił w marcu Jarosław Pioterczak, Dyrektor Programowy RMF MAXXX nadzorujący projekt RMF Ukraina. Na prośbę ukraińskiego regulatora – Narodowej Rady Telewizji i Radiofonii, RMF Ukraina rozpoczęło produkcję specjalnych serwisów, które były dostępne za darmo dla wszystkich tamtejszych rozgłośni radiowych.

Komentarze

Powiązane

31.05.23, 20:53
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom i Czwórka świętują Dzień Dziecka
1 czerwca br. dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom oraz Czwórki przygotowali specjalne atrakcje i programy w związku z obchodzonym Dniem Dziecka. 
31.05.23, 15:00
| radio » informacje
Radio Zet organizuje bajkowe spotkanie z okazji Dnia Dziecka
Radio ZET przygotowuje cykl bajkowych spotkań rodzinnych organizowanych z okazji Dnia Dziecka. Imprezy odbędą się w Łodzi, Chorzowie, Bielsku-Białej i Pacanowie, a każda z lokalizacji będzie miała swojego gospodarza znanego z książek i ekranu.
31.05.23, 07:30
| radio » informacje
Rozumieć Ukrainę. Wspólny podcast Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego
31 maja br. swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek nowego podcastu - wspólnej produkcji Fundacji TOK FM oraz Fundacji im. Stefana Batorego - "Rozumieć Ukrainę".
30.05.23, 19:57
| radio » informacje
110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego na antenie Dwójki
31 maja br. przypada 110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przypomni postać tego kompozytora, radiowca, współtwórcy Teatrzyku Eterek i Kabaretu Starszych Panów.
30.05.23, 06:30
| radio » informacje
Radio 357 rozwija ofertę podcastową
Radio 357 rozwija ofertę podcastową. Wśród sześciu nowości znajduje się m.in. podcast o grupie The Beatles, a także “Stacja Arsenalna” - pierwszy podcast w języku ukraińskim.
29.05.23, 18:23
| radio » informacje
Bajki słuchaczy w Dzień Dziecka w Radiu Nowy Świat
Radio Nowy Świat w Dzień Dziecka zaprezentuje na swojej antenie bajki napisane przez słuchaczy stacji.
29.05.23, 13:28
| radio » informacje
RMF FM zaprasza do Słodyczowa w Krakowie z okazji Dnia Dziecka
1 czerwca br. w Krakowie radio RMF FM zaprasza do krainy pełnej słodyczy – Słodyczowa. Na antenie pojawią się hity ze szkolnych dyskotek słuchaczy, a prezenterzy rozgłośni przebiorą się za postaci z bajek.
29.05.23, 06:30
| radio » informacje
Polskie Radio 24 uruchomiło multimedialne studio
Polskie Radio 24 dysponuje nowym, multimedialnym studiem. Wykorzystanie zaawansowanych technologii w zakresie zastosowanych systemów i wykonawstwa pozwoliło na uzyskanie nowoczesnego wystroju wnętrza, równolegle ze znakomitą akustyką studia.
28.05.23, 13:15
| radio » informacje
Jedynka i Trójka ruszyły z plenerowymi programami
W sobotę, 27 maja br. Jedynka oraz Trójka wyemitowały plenerowe audycje w ramach odbywającego się „Święta Kwitnących Jabłoni” w Grójcu. Podczas letniego cyklu wydarzeń specjalnych reporterzy odwiedzą: Kraśnik, Brodnicę, Międzyzdroje, Białystok, Ciechanowiec, Radom, Myszyniec, Kutno i Skierniewice.
25.05.23, 06:30
| radio » informacje
Lato #naMAXXa. Szósta trasa koncertowa RMF MAXX
RMF MAXX w tym roku wyruszy już w szóstą edycję trasy koncertowej „Lato #naMAXXa”. Na słuchaczy czekać będą darmowe koncerty polskich gwiazd. Stacja na początek zawita do Wałbrzycha.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.