17.06.22, 10:11

Mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego i spacer po niewidzialnym parku

Zapowiedź spaceru, fot.: materiały prasowe

17 czerwca br. „Gazeta Wyborcza” oraz Greenpeace na specjalnym spacerze z czytelnikami i czytelniczkami dziennika, który poprowadzi Adam Wajrak, upomną się o projektowany od blisko 30 lat Turnicki Park Narodowy. Na Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu redakcji odbędzie się też debata na ten temat - udział w niej wezmą m.in. aktywiści i przedstawiciele Lasów Państwowych. Prócz tego, do piątkowego, tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej” zostanie dołączony specjalny dodatek – mapa społecznie projektowanego parku narodowego, który powinien powstać lata temu.

W Polsce od ponad 20 lat nie powstał żaden park narodowy, choć lista terenów oczekujących na objęcie najwyższą formą ochrony przyrody jest długa. Znajduje się na niej również położony na Pogórzu Przemyskim społecznie projektowany Turnicki Park Narodowy. Starania o jego utworzenie liczą sobie już trzy dekady. Co musi się wydarzyć, by mógł on oficjalnie powstać? Jak przekonać nieprzekonaną część lokalnej społeczności? Próbując odpowiedzieć na te pytania, „Gazeta Wyborcza” wraz z Greenpeace Polska organizują 17 czerwca br. spacer z przyrodnikiem i dziennikarzem Adamem Wajrakiem po nieformalnie istniejącym 24. polskim parku narodowym. W trakcie wydarzenia odbędzie się także happening. Oprócz Wajraka przewodnikiem po niewidzialnym parku narodowym będzie Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Specjalna debata online 

Wydarzenie kontynowanie będzie w ramach specjalnej debaty, również transmitowanej online na stronie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu dziennika. W debacie wezmą udział: Michał Grzywa, aktywista z Inicjatywy Dzikie Karpaty, która prowadzi blokadę wycinki lasów w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, dr Antoni Kostka, przyrodnik z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Sylwia Szczutkowska, biolożka i geolożka, Pracownia na rzecz wszystkich istot, Jacek Wydrzyński, rzeźbiarz, mieszkaniec Rybotycz, działacz inicjatywy Kwitnąca Otulina. Debatę poprowadzi Robert Jurszo, dziennikarz z zespołu Klimat i Środowisko "Gazety Wyborczej".

Prócz tego, w piątkowym, tradycyjnym wydaniu „Gazety Wyborczej” znajdzie się specjalny dodatek –mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Mapa będzie dostępna również w formie cyfrowej na Wyborcza.pl.
Spacer po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym to kolejna wspólna akcja „Gazety Wyborczej” i Greenpeace po m.in. pocztówce „Pozdrowienia z przyszłości”, której celem był apel o wzmożenie działań na rzecz polityki klimatycznej Polski.

Komentarze

Powiązane

19.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 marca?
18.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 marca?
17.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania
W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.
17.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 marca?
16.03.23, 12:15
| prasa » informacje
GLAMOUR zmienia na wszystkich rynkach swój logotyp
Marka GLAMOUR (Burda Media Polska) zmienia logotyp na wszystkich rynkach, na których występują jej magazyny i serwisy. Zmiana logotypu to również nowe otwarcie i wyznaczenie kierunku, w którym brand ma zmierzać w najbliższych latach.
16.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 marca?
15.03.23, 11:23
| prasa » informacje
Kupony rabatowe na Stylowe Zakupy w Twoim Stylu i Pani
Akcja „Stylowe Zakupy” potrwa sześć dni na przełomie marca i kwietnia br. Kupony rabatowe pojawią się w magazynach Wydawnictwa Bauer - „Twoim Stylu” oraz „Pani”.
15.03.23, 10:29
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 marca?
14.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza i Wyborcza.pl w finale INMA Global Media Awards 2023
Do tegorocznej edycji konkursu INMA Global Media Awards 2023 zgłoszono 775 projektów z 40 krajów. Wśród finalistów znalazły się aż trzy projekty mediów Agory – Gazeta.pl, „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl. Laureaci nagrody zostaną ogłoszeni w piątek, 26 maja br.
14.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 marca?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.