07.09.22, 12:03

Wyborcza zrelacjonuje wybory w Rudzie Śląskiej

Zapowiedź wyborów w Rudzie Śląskiej, fot.: materiały prasowe

W niedzielę, 11 września br. w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwsza tura głosowania na prezydenta miasta. W przedwyborczym tygodniu Wyborcza.pl i „Wyborcza” opublikują najnowszy sondaż, a w dniu wyborów - badanie exit poll. Dodatkowo, w poniedziałek, 12 września redakcja przedstawi, jak głosowaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej w krajowych wyborach parlamentarnych. To elementy obsługi lokalnych wyborów, które - z uwagi na próbę politycznych sił w rudzkim głosowaniu - maja być soczewką ogólnopolskich nastrojów społecznych.

11 września br. w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwsza tura lokalnych wyborów prezydenckich. Startuje w nich siedmiu kandydatów. Dlaczego to śląskie – niemal 140-tysięczne miasto – jest takie ciekawe, także z punktu widzenia ogólnopolskiego? Jak sprawdziła redakcja „Wyborczej”, wyniki poparcia dla PiS w Rudzie Śląskiej bardzo często są zbliżone do tych w całej Polsce.

Wybory lokalne - ważne dla lokalnych społeczności - są często także rodzajem prawyborów, sygnalizujących, co może wydarzyć się w krajowych głosowaniach. Wielkim zainteresowaniem naszych czytelników cieszyły się ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Rzeszowie. Z tej perspektywy Ruda Śląska, gdzie wyniki głosowań często były bardzo zbliżone do tych ogólnopolskich, jest dla nas szalenie ciekawa” – mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”, szef redakcji lokalnych. „Postanowiliśmy więc skoncentrować na tym wydarzeniu jeszcze większe siły redakcji lokalnych, a także nawiązać partnerstwo z pracownią IBS, by nasi subskrybenci jako pierwsi dowiedzieli się o tym, kto ma szansę wygrać rudzkie wybory, a w niedzielę jako pierwsi poznali ich przybliżone rozstrzygnięcie” – dodaje Chrzan.

7 września w serwisie Wyborcza.pl oraz w tradycyjnym wydaniu „Wyborczej” pojawiły się wyniki sondażu pokazującego poparcie dla kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej. W niedzielę, 11 września o godz. 21:00 - w momencie zamknięcia lokali wyborczych - redakcja Wyborcza.pl poda przybliżony wynik wyborów, czyli rezultat exit poll. W ramach wieczoru wyborczego w serwisie prowadzona będzie relacja na żywo, zawierająca, m.in. komentarze polityków i ekspertów. Natomiast w poniedziałek, 12 września Wyborcza.pl opublikuje wyniki sondażu, który wskaże, jak głosowaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej, gdyby teraz odbywały się wybory parlamentarne.

Głównym autorem odpowiedzialnym za obsługę wyborów w Rudzie Śląskiej jest Przemysław Jedlecki, reporter „Wyborczej Katowice”. Wspiera go zespół dziennikarzy z redakcji katowickiej, ale także z innych miast, które będą zaangażowane w obsługę wieczoru wyborczego. Od strony redaktorskiej projekt prowadzą: Dariusz Kortko, naczelny „Wyborczej Katowice”, Jan Latała, redaktor serwisów lokalnych „Wyborczej” i Paula Skalnicka, naczelna „Wyborczej Poznań”.

Za sondaż przedwyborczy i badanie exit poll odpowiada Instytut Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza). Firma przygotowuje je dla „Wyborczej” oraz dla portalu Lokalnapolityka.pl. Specjalne publikacje Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej” na temat głosowania w Rudzie Śląskiej wspiera autopromocja na łamach dziennika i serwisu, a także na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

Komentarze

Powiązane

17.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 maja?
16.05.24, 16:00
| prasa » informacje
35. urodziny miesięcznika Pani
Magazyn „PANI” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w 1989 r. , kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. 17 maja br. na rynku ukaże się urodzinowe wydanie pisma.
16.05.24, 07:45
| prasa » informacje
Kolporter rozwija i modernizuje sieć saloników
Nowe saloniki i kolejne zmodernizowane punkty – to bilans prac w sieci Kolportera w pierwszym kwartale 2024 roku.
16.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 maja?
15.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Dorota Kruk szefową komunikacji i PR spółki Wyborcza
Z początkiem maja br., Dorota Kruk została szefową nowo utworzonego obszaru komunikacji i PR spółki Wyborcza. Będzie odpowiadać za zbudowanie strategii komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, relacje z mediami oraz działania public relations związane z działalnością spółki Wyborcza, w tym “Gazety Wyborczej”.
15.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 maja?
14.05.24, 15:48
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 maja?
14.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Łukasz Grzymisławski nowym redaktorem naczelnym Książek. Magazynu do czytania
Od maja br. Łukasz Grzymisławski objął kierownictwo nad redakcją dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, będącego częścią portfolio wydawniczego spółki Wyborcza.
13.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Agnieszka Holland Człowiekiem Roku 2024 Gazety Wyborczej
„Gazeta Wyborcza” przyznała tegoroczny tytuł Człowieka Roku Agnieszce Holland. Redakcja uhonorowała reżyserkę w uznaniu dla jej artystycznych dokonań i obywatelskiej odwagi. Rozmowę i sylwetkę laureatki będzie można przeczytać w gazecie i na stronie internetowej „Wyborczej”.   
13.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 maja?