07.09.22, 12:03

Wyborcza zrelacjonuje wybory w Rudzie Śląskiej

Zapowiedź wyborów w Rudzie Śląskiej, fot.: materiały prasowe

W niedzielę, 11 września br. w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwsza tura głosowania na prezydenta miasta. W przedwyborczym tygodniu Wyborcza.pl i „Wyborcza” opublikują najnowszy sondaż, a w dniu wyborów - badanie exit poll. Dodatkowo, w poniedziałek, 12 września redakcja przedstawi, jak głosowaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej w krajowych wyborach parlamentarnych. To elementy obsługi lokalnych wyborów, które - z uwagi na próbę politycznych sił w rudzkim głosowaniu - maja być soczewką ogólnopolskich nastrojów społecznych.

11 września br. w Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwsza tura lokalnych wyborów prezydenckich. Startuje w nich siedmiu kandydatów. Dlaczego to śląskie – niemal 140-tysięczne miasto – jest takie ciekawe, także z punktu widzenia ogólnopolskiego? Jak sprawdziła redakcja „Wyborczej”, wyniki poparcia dla PiS w Rudzie Śląskiej bardzo często są zbliżone do tych w całej Polsce.

Wybory lokalne - ważne dla lokalnych społeczności - są często także rodzajem prawyborów, sygnalizujących, co może wydarzyć się w krajowych głosowaniach. Wielkim zainteresowaniem naszych czytelników cieszyły się ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Rzeszowie. Z tej perspektywy Ruda Śląska, gdzie wyniki głosowań często były bardzo zbliżone do tych ogólnopolskich, jest dla nas szalenie ciekawa” – mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”, szef redakcji lokalnych. „Postanowiliśmy więc skoncentrować na tym wydarzeniu jeszcze większe siły redakcji lokalnych, a także nawiązać partnerstwo z pracownią IBS, by nasi subskrybenci jako pierwsi dowiedzieli się o tym, kto ma szansę wygrać rudzkie wybory, a w niedzielę jako pierwsi poznali ich przybliżone rozstrzygnięcie” – dodaje Chrzan.

7 września w serwisie Wyborcza.pl oraz w tradycyjnym wydaniu „Wyborczej” pojawiły się wyniki sondażu pokazującego poparcie dla kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej. W niedzielę, 11 września o godz. 21:00 - w momencie zamknięcia lokali wyborczych - redakcja Wyborcza.pl poda przybliżony wynik wyborów, czyli rezultat exit poll. W ramach wieczoru wyborczego w serwisie prowadzona będzie relacja na żywo, zawierająca, m.in. komentarze polityków i ekspertów. Natomiast w poniedziałek, 12 września Wyborcza.pl opublikuje wyniki sondażu, który wskaże, jak głosowaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej, gdyby teraz odbywały się wybory parlamentarne.

Głównym autorem odpowiedzialnym za obsługę wyborów w Rudzie Śląskiej jest Przemysław Jedlecki, reporter „Wyborczej Katowice”. Wspiera go zespół dziennikarzy z redakcji katowickiej, ale także z innych miast, które będą zaangażowane w obsługę wieczoru wyborczego. Od strony redaktorskiej projekt prowadzą: Dariusz Kortko, naczelny „Wyborczej Katowice”, Jan Latała, redaktor serwisów lokalnych „Wyborczej” i Paula Skalnicka, naczelna „Wyborczej Poznań”.

Za sondaż przedwyborczy i badanie exit poll odpowiada Instytut Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza). Firma przygotowuje je dla „Wyborczej” oraz dla portalu Lokalnapolityka.pl. Specjalne publikacje Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej” na temat głosowania w Rudzie Śląskiej wspiera autopromocja na łamach dziennika i serwisu, a także na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

Komentarze

Powiązane

26.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 marca?
25.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 marca?
24.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 marca?
23.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 marca?
22.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 marca?
21.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 marca?
20.03.23, 06:30
| prasa » informacje
Wyniki finansowe Agory w IV kwartale 2022 r.: przychody spadły o 6 proc.
Wyniki Grupy Agora w IV kwartale 2022 r. nadal pozostawały pod presją warunków gospodarczych i rosnących kosztów operacyjnych, na które dodatkowo negatywnie wpłynęły zdarzenia jednorazowe.
20.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 marca?
19.03.23, 13:52
| prasa » informacje
Uroczysta gala plebiscytu Superbohaterka Wysokich Obcasów 2022 już 20 marca
Redakcja „Wysokich Obcasów” 20 marca br. ogłosi, kto zostanie Superbohaterką 2022 roku. Finałowa gala plebiscytu odbędzie się w warszawskim Teatrze Studio. 
19.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 marca?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.