12.09.22, 07:00

Gazeta Wyborcza rozpoczęła V edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera

Jury Nagrody, fot.: materiały prasowe

Od 8 września do 27 października br. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2022 r. Nagroda ustanowiona przez „Gazetę Wyborczą” po raz piąty ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Laureata lub laureatkę konkursu poznamy na przełomie listopada i grudnia, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują Wyborcza.pl i „Gazeta Wyborcza”.

8 września br. ruszyła V edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” - Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej. Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2021 r. do 1 września 2022 r.

Opowiadanie o tym, co dzieje się tuż obok nas, ale też w miejscach odległych, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej; historie, którymi żyją ludzie dobrze nam znani, ale przede wszystkim ci, o których wiemy niewiele oraz odwaga w mówieniu o sprawach trudnych, niewygodnych oraz wzniosłych czy pięknych wpisane są w DNA „Gazety Wyborczej" od jej pierwszego numeru z 1989 r. Podobnie jest w przypadku Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy fotograficzny materiał roku, organizowanego już po raz 5. przez redakcję i Fundację Gazety Wyborczej” - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu. „Nagradzamy odwagę patrzenia, a więc oryginalne, osobiste spojrzenie na sprawy współczesne. Doceniamy szczere i czułe opowieści zrealizowane tak blisko ludzi, jak tylko się da. Miniony rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wydarzenia. Większość z nas z niepokojem śledzi sytuację w Ukrainie, ale też kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu. Interesują nas materiały na ten temat, choć jak wielu mogło się zorientować, od pierwszej edycji konkursu, wyróżniamy też historie, które nie trafiają na pierwsze strony gazet. Takim zdjęciom i autorom chcemy dać głos. Odważna fotografia inspiruje do działania, stoją za nią pytania o tu i teraz, o przyszłość, o to kim jesteśmy i co warto zmieniać. Na takie właśnie zdjęcia czekamy w 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera” – dodaje Łyżwa-Sokół.

Kto zasiada w jury?

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 27 października 2022 r. W składzie jury V edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; szef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures Paweł Kopczyński; fotograf amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism, autor książek fotograficznych, stypendysta Nieman Fellowship na Uniwersytecie Harvarda Maciej Nabrdalik; fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, uznana za jedną z trzech Magazine Visual Editors of the Year w konkursie Pictures of the Year International (2018) (książki, które zaprojektowała zostały nagrodzone w prestiżowych konkursach, w tym Polish Graphic Design Awards, Maribor Photobook Awards, Tokyo International Foto Awards, International Photography Awards oraz nominowane m.in. do Rencontres d’Arles Book Award, PHotoESPAÑA i Prix Bob Calle du livre d’artiste) Aneta Kowalczyk; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa–Sokół jako przewodnicząca jury Konkursu.

Na przełomie listopada i grudnia br. zostanie ogłoszone nazwisko laureata lub laureatki Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2022 r. Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku otrzyma 10 tys. zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej - 5 tys. zł.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera będzie promowany na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl. Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska S.A. oraz Fundacja Gazety Wyborczej.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Konkurs ma upamiętniać fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia, m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Miller związany był z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Komentarze

Powiązane

24.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 marca?
23.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 marca?
22.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 marca?
21.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 marca?
20.03.23, 06:30
| prasa » informacje
Wyniki finansowe Agory w IV kwartale 2022 r.: przychody spadły o 6 proc.
Wyniki Grupy Agora w IV kwartale 2022 r. nadal pozostawały pod presją warunków gospodarczych i rosnących kosztów operacyjnych, na które dodatkowo negatywnie wpłynęły zdarzenia jednorazowe.
20.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 marca?
19.03.23, 13:52
| prasa » informacje
Uroczysta gala plebiscytu Superbohaterka Wysokich Obcasów 2022 już 20 marca
Redakcja „Wysokich Obcasów” 20 marca br. ogłosi, kto zostanie Superbohaterką 2022 roku. Finałowa gala plebiscytu odbędzie się w warszawskim Teatrze Studio. 
19.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 marca?
18.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 marca?
17.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania
W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.