12.09.22, 09:57

Rusza Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022.

Paulina Richert na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot.: materiały prasowe

W Gdyni rusza święto polskiego kina, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. 47. edycja tego wydarzenia. Najważniejszą jego częścią będzie oczywiście walka o Złote Lwy. Korespondencja Pauliny Richert dla portalmedialny.pl prosto z Gdyni.

Mamy godzinę 6.53, 12 września 2022 r. Czekam na otwarcie recepcji w Teatrze Muzycznym w Gdyni, aby oficjalnie rozpocząć 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dla mnie osobiście to już dziesiąty bądź jedenasty festiwal: dwukrotnie w młodzieżowych jury (2013, 2014), trzykrotnie jako wolontariusz (2015, 2016, 2017), a zazwyczaj jako widz. W 2022 r. nareszcie skorzystam z akredytacji prasowej i będę codziennie relacjonować tegoroczną edycję. W planach: recenzje filmów, wywiady z twórcami (przede wszystkim scenarzystami) oraz refleksje z festiwalu. Od razu uprzedzam, wszystko będzie subiektywne.

Kim jestem? Nazywam się Paulina Richert, jestem absolwentką Filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim (2019), gdzie trafiłam jako zwyciężczyni 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie (2014). Na co dzień pracuję jako korepetytor języka polskiego i angielskiego w Krakowie. Od święta piszę o filmie, które pochłaniam w ogromnych ilościach każdego dnia. Na studiach byłam współpracownikiem serwisu portalmedialny.pl oraz magazynu „TV Lider”. Jestem emocjonalnie związana z polskim kinem, tego dotyczyła moja praca dyplomowa na studiach.

Nie zamierzam oglądać wszystkich filmów. Na sześć dni tegorocznego festiwalu przewidziano 20 filmów, co jest złamaniem regulaminu, który mówi o maksymalnie 16 filmach w Konkursie Głównym. Ogłoszono listę 16 filmów, aby po kilku dniach poszerzyć ją do 20. Oficjalnie jako powód podano wysoką jakość artystyczną, nieoficjalnie mówi się o „wpływie na dyrektora artystycznego wydarzenia”. Dla niektórych filmów miejsce miało w konkursie się po prostu znaleźć.

Sytuacja wyżej opisana jest o tyle ciekawa, że właśnie mija 40 lat od festiwalu, który nie odbył się ze względu na stan wojenny. W tym roku mają zostać pokazane filmy z konkursu, który miał się odbyć w 1982 r.

Kto walczy o Złote Lwy? 

W Konkursie Głównym, czyli tym, gdzie walczy się o Złote Lwy, znalazły się nowe filmy Leszka Dawida ("Broad Peak"), Agnieszki Smoczyńskiej ("The Silent Twins"), czy też Xawerego Żuławskiego ("Apokawixa"). W tym roku pojawi się wiele debiutów, m.in. Grzegorza Mołdy ("Zadra") czy też nagrodzonego w zeszły weekend na Festiwalu Filmowym w Wenecji Damiana Kocura ("Chleb i sól"). Wiadomo już, że polskim kandydatem do Oscara w przyszłym roku będzie fil "IO" Jerzego Skolimowskiego, także pokazywany w Konkursie Głównym.

Przede mną tydzień bogaty w filmowe doznania, mam nadzieję, że te lepsze częściej niż gorsze. Zapraszam do czytania relacji i pośredniego uczestnictwa w gdyńskim festiwalu.

Komentarze

Powiązane

09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
24.02.23, 20:30
| kultura » film
Pierwsza w historii polskiego kina transmisja z premiery filmu Filip trafi do 37 kin w Polsce
W kinach sieci Multikino 28 lutego br. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Filip” nagrodzonego Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni. Uczestnicy tego wydarzenia w każdym z 37 kin w Polsce przed rozpoczęciem seansu zobaczą na wielkim ekranie transmisję na żywo z uroczystej premiery filmu w warszawskim Multikinie Złote Tarasy.
18.02.23, 13:06
| kultura » muzyka
Kolejni artyści dołączają do programu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival zapraszają na jeden z najpiękniejszych polskich festiwali nad jezioro Ukiel w Olsztynie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r.
15.02.23, 20:30
| kultura » książki
Igor Brejdygant rozpoczyna długofalową współpracę z wydawnictwem Znak
26 kwietnia 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „Spirala”, czyli najnowsza książka autora powieści kryminalnych - Igora Brejdyganta.
14.02.23, 19:06
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Rozdział II Historii Polskiego Hip-Hopu. Jimek i jego goście zagrają w Chorzowie
16 września br., JIMEK powróci z orkiestrą, by udowodnić, że legendy polskiego rapu i jego nowi idole mogą odsunąć na bok podziały i stworzyć widowisko muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Going. Wydarzenie promują agencje Cut The Mustard i Ekstrakt.studio.
28.01.23, 10:24
| kultura » muzyka
Ellie Goulding i The Kid LAROI wezmą udział w Orange Warsaw Festival
Do line-upu Orange Warsaw Festival 2023 dołącza Ellie Goulding i The Kid LAROI.
17.01.23, 10:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Wydawnictwo Ale! Agora z nową marką wydawniczą
Agora wyodrębniła z Wydawnictwa Agora nową markę wydawniczą skierowaną do miłośniczek i miłośników literatury obyczajowej. Wydawnictwo Ale! zadebiutuje 8 lutego br. książką Katarzyny N. Haner „Dyrektor generalny”.
15.01.23, 10:49
| radio » informacje | kultura » informacje
Zmarł Marek Gaszyński
Nie żyje Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej[2]. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
07.01.23, 09:00
| kultura » książki
Zielona Polska. Książka podsumowująca akcję Wyborczej Supermiasta i Superregiony dostępna online
W 2022 r. w akcji „Supermiasta i Superregiony" zespół „Gazety Wyborczej” wspólnie z czytelnikami szukał wyjątkowych zielonych przestrzeni w szesnastu regionach Polski. Akcję podsumowuje przewodnik po najbardziej polecanych na spacery miejscach w kraju - „Zielona Polska". 
28.12.22, 18:15
| kultura » muzyka
Nowa wersja kolędy „Carol of the Bells" zachęcająca do wsparcia ukraińskich dzieci dotkniętych wojną
„Carol of the Bells” – klasyczna bożonarodzeniowa kolęda znana również jako „Szczedryk” otrzymała w tym świątecznym sezonie nowe brzmienie. Celem jest wsparcie ukraińskich dzieci dotkniętych wojną w ramach programu Fundacji Ołeny Zełenskiej, który zapewnia im pomoc edukacyjną, medyczną, finansową i prawną.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.