12.09.22, 09:57

Rusza Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022.

Paulina Richert na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot.: materiały prasowe

W Gdyni rusza święto polskiego kina, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. 47. edycja tego wydarzenia. Najważniejszą jego częścią będzie oczywiście walka o Złote Lwy. Korespondencja Pauliny Richert dla portalmedialny.pl prosto z Gdyni.

Mamy godzinę 6.53, 12 września 2022 r. Czekam na otwarcie recepcji w Teatrze Muzycznym w Gdyni, aby oficjalnie rozpocząć 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dla mnie osobiście to już dziesiąty bądź jedenasty festiwal: dwukrotnie w młodzieżowych jury (2013, 2014), trzykrotnie jako wolontariusz (2015, 2016, 2017), a zazwyczaj jako widz. W 2022 r. nareszcie skorzystam z akredytacji prasowej i będę codziennie relacjonować tegoroczną edycję. W planach: recenzje filmów, wywiady z twórcami (przede wszystkim scenarzystami) oraz refleksje z festiwalu. Od razu uprzedzam, wszystko będzie subiektywne.

Kim jestem? Nazywam się Paulina Richert, jestem absolwentką Filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim (2019), gdzie trafiłam jako zwyciężczyni 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie (2014). Na co dzień pracuję jako korepetytor języka polskiego i angielskiego w Krakowie. Od święta piszę o filmie, które pochłaniam w ogromnych ilościach każdego dnia. Na studiach byłam współpracownikiem serwisu portalmedialny.pl oraz magazynu „TV Lider”. Jestem emocjonalnie związana z polskim kinem, tego dotyczyła moja praca dyplomowa na studiach.

Nie zamierzam oglądać wszystkich filmów. Na sześć dni tegorocznego festiwalu przewidziano 20 filmów, co jest złamaniem regulaminu, który mówi o maksymalnie 16 filmach w Konkursie Głównym. Ogłoszono listę 16 filmów, aby po kilku dniach poszerzyć ją do 20. Oficjalnie jako powód podano wysoką jakość artystyczną, nieoficjalnie mówi się o „wpływie na dyrektora artystycznego wydarzenia”. Dla niektórych filmów miejsce miało w konkursie się po prostu znaleźć.

Sytuacja wyżej opisana jest o tyle ciekawa, że właśnie mija 40 lat od festiwalu, który nie odbył się ze względu na stan wojenny. W tym roku mają zostać pokazane filmy z konkursu, który miał się odbyć w 1982 r.

Kto walczy o Złote Lwy? 

W Konkursie Głównym, czyli tym, gdzie walczy się o Złote Lwy, znalazły się nowe filmy Leszka Dawida ("Broad Peak"), Agnieszki Smoczyńskiej ("The Silent Twins"), czy też Xawerego Żuławskiego ("Apokawixa"). W tym roku pojawi się wiele debiutów, m.in. Grzegorza Mołdy ("Zadra") czy też nagrodzonego w zeszły weekend na Festiwalu Filmowym w Wenecji Damiana Kocura ("Chleb i sól"). Wiadomo już, że polskim kandydatem do Oscara w przyszłym roku będzie fil "IO" Jerzego Skolimowskiego, także pokazywany w Konkursie Głównym.

Przede mną tydzień bogaty w filmowe doznania, mam nadzieję, że te lepsze częściej niż gorsze. Zapraszam do czytania relacji i pośredniego uczestnictwa w gdyńskim festiwalu.

Komentarze

Powiązane

12.02.24, 19:21
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Bestsellery Empiku 2023 w TVN i sieci
25. edycja Gali Bestsellerów Empiku odbędzie się 13 lutego br. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVN oraz na YouTube i Facebooku Empiku wraz z relacją zza kulis. Producentem wykonawczym gali po raz drugi jest Agencja Marketingowa Dentsu Polska.
26.01.24, 19:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Sterk - znaczy silny. Film dokumentalny TVP Polonia nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mokkho w Indiach
„Sterk - znaczy silny” w reżyserii Elżbiety Kapsy został uznany za najlepszy film dokumentalny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mokkho w Indiach. Autorka otrzymała również nagrodę dla najlepszego reżysera.
20.01.24, 12:00
| kultura » książki
Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację 27 bibliotekom
Blisko 55 mln zł dofinansowania na lata 2024-2025 otrzyma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 bibliotek, które uzyskały najwyższą punktację w trzecim naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
18.01.24, 21:00
| kultura » film
Miłość jak miód. Agnieszka Suchora i Edyta Olszówka na wielkim ekranie już w lutym
9 lutego br. do kin w całej Polsce wejdzie film „Miłość jak miód”. Bohaterkami polskiej komedii są kobiety po pięćdziesiątce, które przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze.
17.01.24, 19:27
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Wystawa fotosów pochodzących z filmu Kos w warszawskich Łazienkach do końca stycznia
TVP Dystrybucja Kinowa i Aurum Film organizują wystawę fotosów pochodzących z filmu „Kos”, który wejdzie do kin w całej Polsce 26 stycznia br.
16.01.24, 23:27
| kultura » informacje
Hania Rani i Paweł Maślona z Paszportami Polityki 2023. Lista laureatów
16 stycznia br., po raz 31. podczas Gali zostały wręczone nagrody Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów.
15.01.24, 21:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP
We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
15.01.24, 15:45
| internet » informacje | kultura » książki
Pierwszy audiobook czytany przez AI w Audiotece. Będą kolejne jeszcze w tym roku
„Gaming na giełdzie” to pierwszy wyprodukowany przez Audiotekę audiobook przeczytany przez sztuczną inteligencję. Producenci Audioteki wybrali książkę autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla AI. Produkcja została udostępniona dla użytkowników Audioteka Klub.
11.01.24, 14:05
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta. Tokarczuk, Maślona i Machulski wybiorą najlepsze scenariusze
Do 21 stycznia br. można zgłaszać prace w konkursach scenariuszowych. W Kapitule i Jury konkursów zasiądą m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Maślona i Juliusz Machulski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej sumie 70 tys. zł.
10.01.24, 13:30
| kultura » informacje
Janusz Majewski nie żyje
Zmarł Janusz Majewski – reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.