13.09.22, 12:30

Janusz Kukuła laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za 2021 rok

Janusz Kukuła zdobywcą Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za ubiegły rok, fot.: materiały prasowe

Wieloletni dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła został uhonorowany w poniedziałek, 12 września, Nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia 2022. Nominowany do tego wyróżnienia był również redaktor Maciej Woźniakiewicz z Polskiego Radia 24.

Doroczna Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2021 – w wysokości 10 tys. zł – przyznawana jest twórcy, który najpełniej realizuje ideę misji Polskiego Radia jako nadawcy publicznego oraz wyróżnia się szczególnymi wartościami pod względem treści, formy i oddziaływania na słuchacza. „Dyrektor Janusz Kukuła licznymi realizacjami radiowego teatru wyobraźni udowadnia, że w pełni zasługuje na Nagrodę Rady Programowej Polskiego Radia” – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Marek Suski, Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia.

Janusz Kukuła – dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia – to postać związana z Polskim Radiem od wielu lat. W tej roli występował już w latach 1992-2006, a piastuje ją ponownie od 2009 r. To także pisarz i poeta, reżyser radiowy. Człowiek, który udowadnia, że tworzenie sztuki ma sens. Jego profesjonalizm, wieloletnie doświadczenie, wszechstronna wiedza i szacunek do odbiorcy sprawiają, że jest gwarantem sukcesu twórczego.

Janusz Kukuła - człowiek instytucja

Dyrektor Janusz Kukuła to laureat wielu nagród, m. in. nagrody Prix Italia za reżyserię słuchowiska „Cyrk odjechał, lwy zostały”, wielokrotny laureat Festiwalu Dwa Teatry oraz laureat Złotego Mikrofonu w 2020 r. Teatr Polskiego Radia kierowany przez Kukułę wręcza, już od 1988 r., Nagrody Wielkiego Splendora. Przyznawane są one aktorom za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Janusz Kukuła jest również jednym z inicjatorów – otwartego w ubiegłym roku – Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskiem. To „żywy pomnik” teatru radiowego, który ma upamiętniać zarówno jego twórców, jak i zrealizowane tu spektakle i słuchowiska.
Teatr Polskiego Radia nierozerwalnie związany jest z historią publicznego nadawcy, czyli od 1925 r. Przez niemal sto lat w teatrze radiowym powstały tysiące spektakli i słuchowisk. Polskie Radio jest dziś jedynym nadawcą w kraju, który produkuje i emituje premierowe realizacje teatralne.

Nominowanym do nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2021 został także Maciej Woźniakiewicz – redaktor prowadzący od pięciu lat w Polskim Radiu 24 publicystyczną audycję „Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja”.

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 06.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.