14.09.22, 10:00

47 FPFF Gdynia 2022. Dzień 2. Walka z systemem

Logo festiwalu, fot.: materiały prasowe

Podczas drugiego dnia tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyły się pokazy kolejnych filmów. Jedną z najciekawszych produkcji jest film „Śubuk” Jacka Lusińskiego. Korespondencja Pauliny Richert dla portalmedialny.pl z Gdyni.

Z mojego ambitnego planu na drugi dzień Festiwalu pozostała tylko namiastka. Na moje usprawiedliwienie to plan pokazów prasowych zakłada, że we wtorek dziennikarze powinni przyjść do kina o godz. 8.00 i wyjść z niego już o... godz. 23.15. Od czasu prac sezonowych nie pracuję po ponad 15 godzin dziennie. I dlatego nie nominuje się do Konkursu Głównego 20 filmów, które trzeba obejrzeć w zaledwie pięć dni.

Drugiego dnia udało mi się obejrzeć film "Śubuk" (reż. Jacek Lusiński) o matce autystycznego dziecka, która walczy z systemem, która z zasady nie zauważa takich problemów. Lada dzień pojawi się tutaj także wywiad ze scenarzystą tego filmu, Szymonem Augustyniakiem.

Siłą tego filmu jest dobre wyważenie emocji - mamy płakać, cieszyć się oraz wściekać wraz z główną bohaterką, Marysią (aktorka znana z desek teatralnych, Małgorzata Gorol), która wcale nie chciała zostać matką. Przewiduję, że to właśnie ta aktorka otrzyma nagrodę za główną rolę żeńską. I życzę jej tego, rzadko widzi się tak dobre i nieoczywiste role w polskim kinie.

Film rozpoczyna się sceną niedoszłej aborcji, czego za często w polskim filmie nie oglądamy. Jak widać z opisu to dziecko jednak się urodzi, a doprowadzi do tego splot okoliczności, ale ostatecznie matka z synem zostanie sama – tak jak wiele matek, które w milczeniu znoszą trud wychowania dzieci z różnego typu niepełnosprawnością.

Czy „Śubuk coś zmieni?

W produkcji widać dobre przygotowanie twórców, Marysia to nie biografia jednej osoby, ale zbiór doświadczeń wielu kobiet w Polsce. Jak sam reżyser zauważył, nie jest to film publicystyczny, ale uderza w pewne struny. I tu pojawia się pytanie - czy film może coś zmienić?

Nie, nie zmieni. Jednak to, że ten temat pojawi się w kinie jest już sukcesem. Być może w końcu zauważy się, że matki strajkujące w Sejmie to nie pieniaczki, ale kobiety, które walczą o godność swoją i swoich dzieci. To, że dostają 215 zł zasiłku lub niewiele ponad 2 tys. zł za opiekę nad dzieckiem i rezygnują z wszelkiej pracy zarobkowej, jest absurdem!

Trzeba na nowo rozpocząć dyskusję, szczególnie przy prawie aborcyjnym, który zakazuje dokonywania wyboru w przypadku wad płodu. Obecnie prawo chroni życie tylko do chwili urodzenia, potem matki muszą sobie najczęściej radzić same. Każdy z nas zapewne zna matkę chorego dziecka, która musi rezygnować z wykonywanej pracy i poświęcić życie wychowaniu i opiece.

I to czego nie lubimy słyszeć, pojawia się w filmie - matka może żałować posiadania dziecka, może być wściekła, może modlić się o śmierć swojego dziecka przed nią samą i to cały czas jest „ok”. Nie można jej za te reakcje i wybory oceniać.

Aby zakończyć pozytywnym akcentem - akcja filmu kończy się ok. 2009 r. i mam wrażenie, że obecnie jest trochę lepiej. Przekonuje się wielokrotnie z doświadczeń zawodowych, że ojcowie biorą odpowiedzialność i wielu z nich nie ucieka, gdy dziecko okazuje się ciężko chore lub pojawiają się różne problemy.

I to był jedyny film obejrzany drugiego dnia Festiwalu. Mogłabym skłamać, że widziałam "Apokawixę" i "Zadrę", ale kto był na gdyńskim festiwalu wie, że to czas nie tylko oglądania filmów. Z konferencji prasowych wiem, że to ciekawe filmy i planuję je nadrobić dzisiaj.

Komentarze

Powiązane

11.03.23, 10:11
| kultura » muzyka
Mrozu gwiazdą kolejnego MTV Unplugged
W ramach kolejnej, 14. edycji MTV Unpluggeda scenie muzycznej serii pojawi się Mrozu. Gwiazda wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 7 kwietnia br. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.
09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
24.02.23, 20:30
| kultura » film
Pierwsza w historii polskiego kina transmisja z premiery filmu Filip trafi do 37 kin w Polsce
W kinach sieci Multikino 28 lutego br. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Filip” nagrodzonego Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni. Uczestnicy tego wydarzenia w każdym z 37 kin w Polsce przed rozpoczęciem seansu zobaczą na wielkim ekranie transmisję na żywo z uroczystej premiery filmu w warszawskim Multikinie Złote Tarasy.
18.02.23, 13:06
| kultura » muzyka
Kolejni artyści dołączają do programu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival zapraszają na jeden z najpiękniejszych polskich festiwali nad jezioro Ukiel w Olsztynie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r.
15.02.23, 20:30
| kultura » książki
Igor Brejdygant rozpoczyna długofalową współpracę z wydawnictwem Znak
26 kwietnia 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „Spirala”, czyli najnowsza książka autora powieści kryminalnych - Igora Brejdyganta.
14.02.23, 19:06
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Rozdział II Historii Polskiego Hip-Hopu. Jimek i jego goście zagrają w Chorzowie
16 września br., JIMEK powróci z orkiestrą, by udowodnić, że legendy polskiego rapu i jego nowi idole mogą odsunąć na bok podziały i stworzyć widowisko muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Going. Wydarzenie promują agencje Cut The Mustard i Ekstrakt.studio.
28.01.23, 10:24
| kultura » muzyka
Ellie Goulding i The Kid LAROI wezmą udział w Orange Warsaw Festival
Do line-upu Orange Warsaw Festival 2023 dołącza Ellie Goulding i The Kid LAROI.
17.01.23, 10:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Wydawnictwo Ale! Agora z nową marką wydawniczą
Agora wyodrębniła z Wydawnictwa Agora nową markę wydawniczą skierowaną do miłośniczek i miłośników literatury obyczajowej. Wydawnictwo Ale! zadebiutuje 8 lutego br. książką Katarzyny N. Haner „Dyrektor generalny”.
15.01.23, 10:49
| radio » informacje | kultura » informacje
Zmarł Marek Gaszyński
Nie żyje Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej[2]. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
07.01.23, 09:00
| kultura » książki
Zielona Polska. Książka podsumowująca akcję Wyborczej Supermiasta i Superregiony dostępna online
W 2022 r. w akcji „Supermiasta i Superregiony" zespół „Gazety Wyborczej” wspólnie z czytelnikami szukał wyjątkowych zielonych przestrzeni w szesnastu regionach Polski. Akcję podsumowuje przewodnik po najbardziej polecanych na spacery miejscach w kraju - „Zielona Polska". 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.