15.09.22, 17:44

Matematyka na zielono. Kolejna edycja Festiwalu Matematyki Gazety Wyborczej i Fundacji mBanku

Plakat promujący akcję, fot.: materiały prasowe

Rusza VIIII edycja akcji edukacyjnej „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl oraz Fundacji mBanku „Festiwal Matematyki”, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Matematyka na zielono”. W ramach projektu od 12 września br. na Wyborcza.pl można znaleźć cykl specjalnych publikacji, natomiast 1 października br. w Warszawie odbędą sie warsztaty i wykłady pokazujące, jak wykorzystać matematykę do podejmowania proekologicznych zmian.

Tegoroczna edycja „Festiwalu Matematyki" – „Matematyka na zielono” ma zaprosić dzieci, nauczycieli i rodziców do zabawy i eksperymentowania, przekształcając obliczenia w przygodę pełną działań na rzecz środowiska. Na projekt złożą się cykl publikacji w serwisie Wyborcza.pl/matematyka oraz dwa podcasty dostępne w ramach audycji „8:10” i cyklu podcastowego „Wysokich Obcasów”. Zwieńczeniem akcji będzie Festiwal Matematyki, który odbędzie się 1 października br. w warszawskiej siedzibie Agory.

Ekologia z matematycznej perspektywy

Podczas Festiwalu Matematyki młodzi uczestnicy będą mogli się nauczyć patrzeć na problemy ekologiczne z matematycznej perspektywy, co ma ułatwić przekładanie wiedzy na codzienne działania. Z kolei rodzice i nauczyciele będą mogli zaczerpnąć inspirację do ciekawego przekazywania ekologicznych informacji i budowania ekoświadomości najmłodszych z wykorzystaniem atrakcyjnych, niebanalnych narzędzi.

Stoiska i angażujące warsztaty na czas festiwalu przygotują takie firmy i organizacje, jak: Mali Naukowcy, Mały inżynier, Miejskie Przedsiębiorstwo Odpadów, Matplaneta, Stowarzyszenie Rodzice Razem, Cardblocks, Granna, Sygnis New Technologies i Rozkminki.

Partnerem projektu „Festiwal Matematyki” – „Matematyka na zielono” jest mFundacja. Akcję edukacyjną „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl wspólnie z Fundacją mBanku organizują od 2013 r. Koncepcja powstała w dziale akcji społecznych „Gazety Wyborczej" wspólnie z działem Nauki „Wyborczej". Poprzednie edycje odbywały się pod nazwą „Matematyka się liczy”. Ideą projektu było - i nadal jest - przedstawienie matematyki w sposób atrakcyjny, nowoczesny i praktyczny. „Wyborcza” chce inspirować dzieci, rodziców i nauczycieli do czerpania z obliczeń czy zagadek prawdziwej przyjemności, a przy okazji pokazać, do jak wielu codziennych zjawisk można zastosować narzędzia matematyczne.

Tematami poprzednich odsłon akcji były m.in.: zastosowanie matematyki w świecie cyfrowym (tworzenie aplikacji, budowanie i programowanie robotów), scenariusz atrakcyjnej lekcji matematyki (konkurs dla nauczycieli), wyzwania z obszaru nauczania matematyki w czasie pandemii (wirtualna edycja projektu), początki matematyki i natura oraz symbolika liczb. Na projekt składały się w poprzednich latach również publikacje i konkursy, a jego zwieńczenie stanowił zawsze Festiwal Matematyki, obejmujący warsztaty, gry, prezentacje, pokazy i testy.

Komentarze

Powiązane

28.03.23, 15:45
| prasa » informacje
Fakt dostępny w sieci Biedronka i Lidl
Od marca „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) jest w sprzedaży w sieci Biedronka oraz Lidl. Udział dziennika w rynku sprzedaży prasy ogólnopolskiej wzrósł rok do roku i wynosi obecnie 38,3 proc.
27.03.23, 10:04
| telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Wieczorny Express. Super Express uruchamia popołudniówkę na żywo
„Super Express” ruszył z codziennym popołudniowym programem na żywo. „Wieczorny Express" będzie emitowany z warszawskiego studia telewizyjnego w dni powszednie o godz. 18:00, trwał będzie godzinę.
27.03.23, 06:30
| prasa » informacje
Znamy nominowane prace do finału konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2023
Polsko-niemieckie jury złożone z ekspertek i ekspertów medialnych oraz przedstawicielek i przedstawicieli organizatorów, nominowało 29 prac w pięciu kategoriach do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2023. Gala Nagrody odbędzie się 15 czerwca 2023 r. w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze.
27.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 marca?
26.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 marca?
25.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 marca?
24.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 marca?
23.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 marca?
22.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 marca?
21.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 marca?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.