29.09.22, 11:00
Gazeta Wyborcza i Fundacja Gazety Wyborczej laureatami Złotego Pióra Wolności WAN-IFRA
Złote Pióro Wolności 2022 - Golden Pen of Freedom, czyli doroczna nagroda stowarzyszenia World Association of News Publishers trafiła do „Gazety Wyborczej" i Fundacji Gazety Wyborczej. Wyróżnienie docenia dotychczasowy dorobek i dziennikarską misję redakcji, a także wsparcie, jakiego dziennik i fundacja udzielają ukraińskim kolegom po rosyjskiej inwazji.
Złote Pióro Wolności WAN-IFRA otrzymują co roku osoby lub organizacje, które wniosły wkład w obronę i promocję wolności prasy. Tegoroczna nagroda została przyznana - jak wskazują organizatorzy - „redakcji informacyjnej, która jest ostoją niezależności i bastionem przeciwko autorytaryzmowi". Jej kapituła uznała, że to właśnie „Gazeta Wyborcza" „codziennie demonstruje wyznawane wartości na swoich stronach poprzez wspieranie młodych dziennikarzy, promowanie lokalnych wiadomości i pracę ponad granicami w geście solidarności z kolegami w potrzebie".
„Każdy z naszych laureatów, sięgając aż do pierwszej edycji nagrody, uosabia zestaw wartości leżących u podstaw naszej branży” - mówi Warren Fernandez, redaktor naczelny "The Straits Times" w Singapurze i przewodniczący World Editors Forum, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę. „Wartości te, coraz częściej kwestionowane, chronione są na całym świecie przez dziennikarzy, redaktorów i wydawców wiadomości, którzy dostrzegają znaczenie wolnych mediów w ochronie dobrobytu oraz prawidłowego funkcjonowania naszych społeczeństw i demokracji. To jednocześnie wartości, które są fundamentem WAN-IFRA i które zakładają nieustanną konieczność podtrzymywania i okazywania naszej solidarności z osobami na pierwszej linii frontu, gdziekolwiek się one znajdują. Dzisiejsi laureaci dali temu przykład dziesiątki razy” – dodaje Fernandez.
Jak dodają przyznający wyróżnienie, „Gazeta Wyborcza" znana jest ze stawiania czoła licznym wyzwaniom związanym z dostarczaniem niezależnych i rzetelnych treści dziennikarskich. Gazeta dotychczas, m.in. walczyła z dezinformacją, polaryzacją i ksenofobią, a także wspierała lokalne i regionalne media w prowadzeniu dziennikarskich śledztw. Wraz z powołaną w 2019 r. Fundacją Gazety Wyborczej w ciągu ostatniego roku koordynowała przekazanie wsparcia finansowego i technicznego ukraińskim pracownikom mediów po inwazji rosyjskiej.
„Pogarszająca się kondycja polskiej demokracji sprawia, że zaangażowanie obywatelskie jest potrzebne teraz bardziej niż kiedykolwiek” - mówi Joanna Krawczyk, szefowa partnerstw „Gazety Wyborczej" i prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej podczas odbierania nagrody. „Wydarzenia z ostatnich miesięcy i lat pokazały z całą mocą skalę wyzwań stojących przed naszymi demokracjami. Dziękuję Wam za wsparcie, hojność i jedność i wzywam Was, byście w kolejnych latach byli z nami, z każdym medium w potrzebie. Często mówimy dziś: bądźcie odważni jak ukraińscy dziennikarze, więc bądźmy odważni w naszej decyzji, by nie zostawiać ukraińskich mediów samych. Nie zostawiajmy samych żadnych niezależnych redakcji spotykających się z opresją” – dodaje Krawczyk.
Odbierając nagrodę w imieniu „Wyborczej", Piotr Stasiński, były zastępca redaktora naczelnego, a obecnie specjalny doradca Fundacji Gazety Wyborczej, powiedział: "Misja, której się oddajemy, jest szczególnie ważna teraz, w naszym niespokojnym kraju i w coraz bardziej niespokojnym świecie. Nagroda Złote Pióro Wolności, którą dziś z pokorą przyjmujemy, pomaga. Pomaga nam iść dalej, pomaga nam wytrwać".
Wręczenie nagrody odbyło się 28 września br. w Saragossie w Hiszpanii podczas World News Media Congress 2022, w którym biorą udział reprezentanci redakcji, fundacji i Agory.
Złote Pióro Wolności jest coroczną nagrodą WAN-IFRA wyróżniającą osoby lub organizacje, które wniosły wybitny wkład w obronę i promocję wolności prasy. Jednym z celów Złotego Pióra jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na represyjne rządy i dziennikarzy, którzy z nimi walczą. Laureat jest nominowany z krótkiej listy kandydatów przez zarząd World Editors Forum. Pierwsze Złote Pióro Wolności zostało przyznane w 1961 r.
Animator Kultury w obszarze czytelnictwa
Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa
Przejdź do ofertyZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze