29.09.22, 14:00

Koncert Ewy Bem w cyklu Jazz.PL Dwójki. Na żywo ze Studia im. Witolda Lutosławskiego

Zapowiedź koncertu w Dwójce, fot.: materiały prasowe

W piątek, 30 września br., w ramach cyklu radiowej Dwójki „Jazz.PL”, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Ewa Bem. Królowej polskiego jazzu towarzyszyć będą muzycy: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Robert Majewski i Czesław Bartkowski. Transmisja na antenie Dwójki, a także – w formie wideo – na stronie internetowej stacji, Facebooku i kanale YouTube stacji.

Swoją muzyczną karierę Ewa Bem rozpoczęła ponad pół wieku temu – w 1969 r. – w grupie bluesowej Stodoła, która powstała specjalnie na potrzeby projektu „Bluesełka”. Niedługo później (1970) dołączyła do jazzowego duetu Bemibek, który powstał w klubie Hybrydy. Nazwa grupy pochodziła od nazwisk założycieli: Aleksandra Bema – brata Ewy, oraz Andrzeja Ibeka.
Wokalistka w trakcie kariery koncertowała z wieloma pianistami, takimi jak: Adam Makowicz, Wojciech Karolak, Bogusław Hołownia, Wojciech Majewski, Krzysztof Herdzin. Najbardziej do serca przypadły jej jednak duety z gitarą, szczególnie z Markiem Blizińskim. „Próbowałam potem jeszcze z innymi gitarzystami, ale to, co się wydarzyło z Markiem, na pewno jest w moim dorobku najistotniejsze” – mówiła Ewa Bem w Dwójce podczas rozmowy z Andrzejem Zielińskim.

Sławę przyniosły jej oryginalny styl, głos, frazowanie i swingowanie, które wyznaczyły trudne do osiągnięcia standardy. W pamięć zapada również niezwykła barwa jej głosu. „Przez pierwsze lata, kiedy udzielałam się na scenie, na nagraniach czy w radiu, dementowałam zaciekle, że mój schrypnięty głos to nie jest efekt licznych nałogów ani nieprzespanych nocy, tylko genetyczna przypadłość czy cecha, bo podobnie lekko schrypnięty głos miała moja mama, moja odeszła córka Pamela, i młodsza Gabryśka też tak trochę podchrypuje” – wyjaśnia wokalistka. Ewa Bem po przerwie powraca na estradę.

W piątek, 30 września, Ewa Bem wystąpi ze swoim zespołem podczas – przygotowanego przez Dwójkę specjalnie dla niej – specjalnego wydania koncertowej audycji „Jazz.PL”. W Muzycznym Studiu im. Witolda Lutosławskiego artystka zaprezentuje się w przekrojowym repertuarze, w którym znajdą się jej największe jazzowe przeboje. Koncert poprowadzi Andrzej Zieliński – jeden z kuratorów cyklu „Jazz.PL”.

Koncertowa audycja „Jazz.PL” zostanie wyemitowana w piątek, 30 września o godz. 18.00. Koncert będzie transmitowany w formacie wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji oraz portalu ninateka.pl. Partnerem cyklu „Jazz.PL” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Komentarze

Powiązane

30.11.22, 17:00
| radio » informacje
Jedynka organizuje 21. edycję akcji Choinki Jedynki
W niedzielę, 4 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia pojawią się goście ze świata kultury, nauki, muzyki oraz sportu, aby w ramach akcji „Choinki Jedynki” namalować obrazki pod hasłem „Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia”. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser – Duda.
30.11.22, 15:00
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF w przyszłym roku na krótsze okresy. Radio Alex dołącza do pakietu RMF 3D
Grupa RMF zaprezentowała cenniki reklamowe, które obowiązywać będą od 9 stycznia 2023 r. Od przyszłego roku cenniki obowiązywać też będą na krótsze niż dotychczas okresy – zazwyczaj dwumiesięczne.
28.11.22, 14:36
| radio » informacje
Tylko świąteczne piosenki w RMF Classic. Halina Mlynkova z koncertem dla słuchaczy stacji i platformy RMF Classic+
Od 1 grudnia br. RMF Classic będzie nadawać świąteczne piosenki przez cały dzień. Z kolei 12 grudnia br. odbędzie się koncert dla słuchaczek i słuchaczy RMF Classic i RMF Classic+ Haliny Mlynkowej, która zaśpiewa najpiękniejsze utwory z polskich filmów oraz specjalną, świąteczną piosenkę rozgłośni napisaną przez Artura Andrusa.
28.11.22, 11:41
| radio » badania rynku
RMF FM nowym liderem w Radomiu
W Radomiu Radio RMF FM strąciło z pocycji lidera Radio Rekord FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. (Radom).
28.11.22, 09:10
| radio » informacje
Marek Owsiński nie żyje
Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, zmarł Marek Owsiński – dziennikarz, działacz Solidarności, radiowiec związany z Polskim Radiem i Radiem Eska.
27.11.22, 13:30
| radio » informacje | internet » informacje
Jimi Hendrix bohaterem specjalnego serwisu internetowego Polskiego Radia
Z okazji 80. rocznicy urodzin Jimiego Hendrixa, portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny hendrix.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najważniejszych muzyków w historii rocka. Choć żył tylko 27 lat i nagrał tylko trzy albumy studyjne, uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę w historii muzyki rockowej.
26.11.22, 09:52
| radio » informacje
Seria Kryminalna. Nowy podcast Onetu
25 listopada br. odbyła się premiera nowego podcastu Onet ,,Seria Kryminalna”, opowiadającego o głośnych historiach kryminalnych. Historie przestępców zostały zebrane przez dziennikarzy Onetu. 
25.11.22, 17:15
| radio » informacje
Koncert Dominiki Płonki 25 listopada w Czwórce
25 listopada br. w radiu Czwórka, odbędzie się koncert  Dominiki Płonki. Początek transmisji po godz. 18.00 na Facebooku, kanale YouTube Czwórki oraz na stronie internetowej czworka.online.
25.11.22, 16:05
| radio » informacje
Spełniamy marzenia po raz szósty w Radiu ZET
Radio Zet rusza z szóstą edycją akcji „Spełniamy marzenia”. Kolejna odsłona konkursu potrwa do 9 grudnia br.
24.11.22, 16:45
| radio » informacje
Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie. II część słuchowiska Tomasza Mana w Trójce
Program 3 Polskiego Radia zaplanowało premierę II części słuchowiska „Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Na „Scenie Teatralnej Trójki” znakomitości będzie można usłyszeć: Marię Pakulnis, Andrzeja Mastalerza i Małgorzatę Rożniatowską.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. kontaktu z mediami

TR Warszawa | Warszawa

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.