07.11.22, 08:00

Polskie Radio organizuje Maraton Chopinowski

Logo Polskiego Radia, fot.: materiały prasowe

„Polskie Radio w rocznicę odzyskania niepodległości” – pod tym hasłem 3 listopada br. odbyła się konferencja, podczas której przybliżona została idea organizowanego przez publicznego nadawcę – Maratonu Chopinowskiego. Będzie to 28 – godzinny, nieprzerwany koncert muzyki Chopina, prosto ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

3 listopada, w siedzibie Polskiego Radia odbyła się prezentacja idei Maratonu Chopinowskiego – wydarzenia, którego celem jest uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę, niepodległości. Przez 28 godzin w Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie rozbrzmiewać będzie muzyka Chopina. „To ponad 28 godzin kontaktu z muzyką. Zagramy wszystkie dzieła Fryderyka Chopina, będzie to też opowieść o życiu i twórczości pianisty” – mówił w trakcie konferencji Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Koncert rozpocznie się 10 listopada o godz. 16.00 i potrwa do 11 listopada do godz. 20.00. Transmisja odbędzie się na antenie Radia Chopin oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. W programie zaprezentowane zostaną wszystkie dzieła Chopina w kolejności opusowej.

Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało ponad osiemdziesięciu uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Ukrainy oraz Niemiec. Maraton Chopinowski będzie pierwszym w historii - prezentującym na żywo w radiowym eterze - wszystkie dzieła Chopina ujęte w porządku opusowym.

Podczas Maratonu zainicjowana zostanie także zbiórka na zakup instrumentów dla ukraińskich szkół muzycznych, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji. Akcja odbywać się będzie we współpracy z Fundacją „Inna Przestrzeń”.

W ramach obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości, publiczny nadawca przedstawił także najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia – album „Biało – Czerwona Podziemna 1939 – 1963”, które jest jednym z serii tożsamościowych albumów fonograficzno – ikonograficznych. „Tradycją tożsamościowych albumów Polskiego Radia jest odsłanianie nieznanych faktów z historii. Tak jest też tym razem” - mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa część ikonograficzna. Znajdują się tam wyselekcjonowane zdjęcia i grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego ujęte w ramy czasowe wyznaczone wybuchem II wojny światowej i rokiem 1963 – datą zabójstwa ostatniego żołnierza Podziemia Niepodległościowego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
27.11.23, 06:30
| radio » informacje
Top Radia 357 na Kasprowym Wierchu. A w Warszawie koncert Midge Ure
Trzeci Top Radia 357 zostanie zrealizowany z Zakopanego - z finałem na Kasprowym Wierchu. Przed finałem audycji, w Warszawie odbędzie się koncert gwiazdy specjalnej - zagra Midge Ure, lider zespołu Ultravox i współtwórca Live Aid.
26.11.23, 16:49
| radio » informacje | kultura » muzyka
Marcin Del – M Jankowski zwycięzcą konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno!
Marcin Del – M Jankowski – młody wokalistka, autor tekstów, producent, zwyciężył w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie cyfrowej płyty z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji „Będzie głośno!”.
24.11.23, 12:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF na styczeń i luty 2024 r. bez podwyżek
Cenniki reklamowe Grupy RMF obowiązujące w styczniu i lutym 2024 r. pozostaną na niezmienionym poziomie.
24.11.23, 10:30
| radio » informacje
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2023. Lista laureatów
23 listopada br. ogłoszono nazwiska nagrodzonych twórców reportaży i dokumentów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
24.11.23, 08:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Od 11 grudnia br. Grupa Eurozet zmienia ceny swoich flagowych produktów: Radia ZET, pakietu Audio ZET (71 stacji) i Audio ZET Boost (136 stacji).
23.11.23, 10:55
| radio » informacje | kultura » muzyka
Zimowy Sen Niedźwiedzia. Nakład płyty winylowej wyczerpany
Zaledwie w kilka dni wyczerpał się nakład specjalnej płyty winylowej przygotowanej przez Radio 357. „Zimowy Sen Niedźwiedzia” to świąteczna selekcja muzyczna Marka Niedźwieckiego.
23.11.23, 09:34
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Blisko 30 wydawców w portfolio nowej sieci reklamy audioXi
Wystartowało audioXi – sieć cyfrowej reklamy audio. Za wprowadzenie platformy na nasz rynek odpowiada Grupa RMF. Produkt ten obecny jest już łącznie na czterech rynkach europejskich.