07.11.22, 08:00
Polskie Radio organizuje Maraton Chopinowski
„Polskie Radio w rocznicę odzyskania niepodległości” – pod tym hasłem 3 listopada br. odbyła się konferencja, podczas której przybliżona została idea organizowanego przez publicznego nadawcę – Maratonu Chopinowskiego. Będzie to 28 – godzinny, nieprzerwany koncert muzyki Chopina, prosto ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
3 listopada, w siedzibie Polskiego Radia odbyła się prezentacja idei Maratonu Chopinowskiego – wydarzenia, którego celem jest uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę, niepodległości. Przez 28 godzin w Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie rozbrzmiewać będzie muzyka Chopina. „To ponad 28 godzin kontaktu z muzyką. Zagramy wszystkie dzieła Fryderyka Chopina, będzie to też opowieść o życiu i twórczości pianisty” – mówił w trakcie konferencji Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Koncert rozpocznie się 10 listopada o godz. 16.00 i potrwa do 11 listopada do godz. 20.00. Transmisja odbędzie się na antenie Radia Chopin oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. W programie zaprezentowane zostaną wszystkie dzieła Chopina w kolejności opusowej.
Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało ponad osiemdziesięciu uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Ukrainy oraz Niemiec. Maraton Chopinowski będzie pierwszym w historii - prezentującym na żywo w radiowym eterze - wszystkie dzieła Chopina ujęte w porządku opusowym.
Podczas Maratonu zainicjowana zostanie także zbiórka na zakup instrumentów dla ukraińskich szkół muzycznych, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji. Akcja odbywać się będzie we współpracy z Fundacją „Inna Przestrzeń”.
W ramach obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości, publiczny nadawca przedstawił także najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia – album „Biało – Czerwona Podziemna 1939 – 1963”, które jest jednym z serii tożsamościowych albumów fonograficzno – ikonograficznych. „Tradycją tożsamościowych albumów Polskiego Radia jest odsłanianie nieznanych faktów z historii. Tak jest też tym razem” - mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa część ikonograficzna. Znajdują się tam wyselekcjonowane zdjęcia i grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego ujęte w ramy czasowe wyznaczone wybuchem II wojny światowej i rokiem 1963 – datą zabójstwa ostatniego żołnierza Podziemia Niepodległościowego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze