16.11.22, 07:00

Radio dla Ciebie 30/85. Podwójny jubileusz rozgłośni

Zapowiedź wydarzenia RDC, fot.: materiały prasowe

23 listopada br. warszawskie Radio dla Ciebie będzie obchodzić swój jubileusz pod hasłem "Radio dla Ciebie 30/85. Warszawsko-mazowiecka rozgłośnia Polskiego Radia obchodzi 85. urodziny.

Warszawiacy i mieszkańcy Mazowsza upominali się o swój lokalny, stołeczny program i w końcu po 12 latach - 1 marca 1937 r. uruchomiono Program II słyszalny w promieniu 45 km od raszyńskiego nadajnika. Warszawa II nadawała na fali 216,8 m i odbierana była na obszarze stolicy i województwa warszawskiego. Wśród programowych dominowała problematyka lokalna, ale było również dużo muzyki i literatury. Rozgłośnia specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. teatrze wyobraźni, nad czym czuwał sam Witold Hulewicz, kierownik działu literackiego Polskiego Radia w Warszawie. Jednym ze spikerów rozgłośni Warszawa II był Jeremi Przybora, a w dziale teatralnym pracował Jerzy Wasowski.

Elżbieta Uzdańska, wieloletnia dziennikarka RDC, tak pisze o historii Polskiego Radia: "Program II Polskiego Radia uruchomiono po wojnie jako kolejny program ogólnopolski, nadawany z Warszawy i adresowany do słuchaczy w całym kraju. Z przedwojenną stacją o nazwie Warszawa II łączy go miejsce nadawania (Warszawa) i podobna nazwa ( „Warszawa II” – „Program II” ), ale nie charakter stacji."

Z kolei prof. Maciej Józef Kwiatkowski, historyk radia, używa terminu „lokalna Warszawa II Fort Mokotowski, a we wstępie do swojej monografii "Wrzesień 1939 w warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia" pisze: "Stacja nadawcza Warszawa II (średniofalowa) została oddana do użytku w lutym 1937 jako regionalna stacja obsługująca Warszawę i okolice. Mieściła się ona na terenach dawnego Fortu Mokotowskiego i wykorzystywała pomieszczenia i dawne wieże antenowe, pozostałe po istniejącej tam przed uruchomieniem w roku 1931 Raszyna, warszawskiej stacji nadawczej. Stacja ta miała własną, odrębną amplifikatornię w gmachu rozgłośni warszawskiej przy ulicy Zielnej 25".

Jak podkreśla rozgłośnia, stacja chce uczcić tę rocznicę Galą, organizowaną 23 listopada br. W ramach wydarzenia zostanie zaprezentowana historia Radia dla Ciebie. Odbiorcy będą mogli posłuchać utworów okresu przedwojennego w aranżacji Bogdana Hołowni, w wykonaniu artystów i muzyków. Wystąpią między innymi: Izabela Połońska, Elżbieta Nagel, Nula Stankiewicz, Michał Sławecki, Paweł Pańta, Robert Murakowski, Wojciech Myrczek, Karol Radziwonowicz i Piotr Zubek.

Transmisja gali w czwartek 23 listopada o godz.18.00 na antenie stacji, na stronie internetowej stacji, na kanale RDC w serwisie YouTube oraz na Facebooku.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy