16.11.22, 14:03

Media z opóźnieniem informowały o ekspolzji we wsi Przewodów. Stacje informacyjne przerwały swoje ramówki

Okładka "GPC", fot.: materiały prasowe

Mimo, że eksplozja we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie miała miejsce15 listopada br.  o ok. 15.40, dopiero kilka godzin później media zaczęły informować o wydarzeniu. Część stacji nie przerwało jednak swoich ramówek, a prasa nie zdążyła zmienić swoich okładek.

15 listopada br. polskie media do późna posiłkowały się nieoficjalnymi informacjami oraz depeszami zagranicznych agencji prasowych. Do późnych godzin nie było wiadomo, co było prawdopodobną przyczyną eksplozji. Na temat wydarzenia milczały polskie służby, w przeciwieństwie nawet do zagranicznych polityków.

Po pierwszych informacjach, główne portale internetowe wprowadziły specjalne sekcje poświęcone wydarzeniu na głównych stronach, które były na bieżąco aktualizowane. Specjalne bloki wprowadziły zarówno takie portale jak Onet, Gazeta.pl czy Wirtualna Polska. Bardzo dużo miejsca wydarzeniu poświęcił serwis wpolityce.pl, a także serwis i.pl (Polska Press). Dużo informacji przekazuje w swoim serwisie informacyjnym „Dziennik Wschodni”.

Bez Szkła Kontaktowego

Telewizje informacyjne rozpoczęły informowanie szerzej o eksplozji wieczorem. Był to temat numer jeden dla wszystkich najważniejszych stacji. Specjalne wydania programów trwały do późnej nocy, a bieżące informacje odgrywały główną rolę. Z tego powodu, np. TVN24 nie wyemitował „Szkła kontaktowego”, a Piotr Jacoń prowadził wielogodzinne wydanie specjalne. W trakcie programu łączono się z ekspertami, a także z reporterem CNN, który dotarł do miejsca zdarzenia. Wszystkie stacje pokazały długo po północy wystąpienie na żywo premiera RP Mateusza Morawieckiego, a później Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prezydent jako jedyny przedstawiciel władzy odpowiadał także krótko na pytania dziennikarzy. Telewizje informacyjne wprowadziły paski i belki w kolorze czerwonym oznaczające ważne wydarzenia z ostatniej chwili. W odróżnieniu od TVP INFO i Polsatu news, TVN24 posiłkował się późnym wieczorem już belkami w stonowanym, żółtym kolorze. Telewizje ogólnotematyczne nie zdecydowały się na przerwanie swoich standardowych ramówek. Nie emitowały też pasków informacyjnych. Standardowy program przerwały ogólnoświatowe stacje informacyjne. Dla CNN była to przez długi czas najważniejsza informacja. Późnym wieczorem i nocą dla wielu innych stacji była to główna informacja, m.in. dla BBC.

Specjalne wydania Faktów

Rozgłośnie radiowe nie przerwały tradycyjnych ramówek. RMF FM szeroko informowało o wydarzeniu w serwisach informacyjnych. Stacja dodatkowo wyemitowała specjalne wydania „Faktów” o godz. 22.30 i 23.30. Z kolei przed 20.00 na antenie Radia 357 Krzysztof Tubilewicz poinformował o wydarzeniach w specjalnym wejściu antenowym (o tej godzinie stacja nie emituje już serwisów informacyjnych) i zapowiedział, że stacja będzie trzymała rękę na pulsie.

Informacja o eksplozji jest głównym tematem 16 listopada w stacjach radiowych. Dodatkowe serwisy przewidziano, m.in. w Trójce od 9.00 do 15.00 co pół godziny (rano standardowo emitowane są także co 30 minut). Nie wszystkie stacje traktują wydarzenie czysto informacyjnie. Na stronie Radia Zet można znaleźć artykuł pod tytułem „Jackowski przewidział eksplozję w Przewodowie? Stanie się coś jeszcze”.

Prasa nie zdążyła

W dużo trudniejszej sytuacji była prasa. Na jedynkach większości dzienników próżno szukać informacji o eksplozji. Taka sytuacja wynika z faktu, że wiele dzienników musi stosunkowo wcześnie zamknąć numer i oddać go do druku. "Super Express" z tematu zdążył zrobić główną informację opatrując ją zdjęciem z katastrofy i tytułem "Rakiety Putina spadły na Polskę". "Gazeta Lubuska" uczyniła z informacji także jedynkę. Tytuł artykułu brzmi: "CNN: rakiety spadły na Polskę. Nie mamy potwierdzenia". Także "Gazeta Polska Codziennie" zdążyła zmienić jedynkę i opatrzyła okładkę fotografię i powściągliwym tytułem "Rakiety dosięgnęły terytorium Polski".

Cisza informacyjna

Brak polityki informacyjnej władz krytykują nie tylko politycy, ale również politolodzy. „Dla mnie najbardziej ponurym aspektem tego, co się wydarzyło jest to, że zostaliśmy tak marnie o tym poinformowani. Wiele osób było wczoraj wieczorem w szoku, było przerażonych. Gdyby władze poinformowały o tym wcześniej, nie robiły tajnych narad, po których była mowa o artykule 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, co sugerowało, że stoimy w przededniu rosyjskiej agresji, to może i nastroje paniki byłyby mniejsze. Tylko, że być może rządzącym zależy na takiej atmosferze strachu w Polsce przed wojną. Ludzie przerażeni są mniej krytyczni wobec władzy. Tak było, jest i będzie” – ocenił prof. Antoni Dudek w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem na łamach Rp.pl.

Brak oficjalnych informacji spowodował korzystanie przez dziennikarzy z zagranicznych depesz, m.in. z agencji AP, która informowała w swojej depeszy już przed 20.00, że dwie zbłąkane rosyjskie rakiety spadły w miejscowości Przewodów. Później AP powoływała się na nieoficjalne, że dwa rosyjskie pociski uderzyły w terytorium państwa członkowskiego NATO.

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.