27.11.22, 13:30

Jimi Hendrix bohaterem specjalnego serwisu internetowego Polskiego Radia

Specjalny serwis internetowy Polskiego Radia o Jimi Hendriksie, fot.: materiały prasowe

Z okazji 80. rocznicy urodzin Jimiego Hendrixa, portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny hendrix.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najważniejszych muzyków w historii rocka. Choć żył tylko 27 lat i nagrał tylko trzy albumy studyjne, uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę w historii muzyki rockowej.

Urodzony w 1942 r. w Seattle muzyk stopniowo budował sobie renomę w branży muzycznej. Przed ukończeniem 23. roku życia mógł liczyć jedynie na rolę akompaniatora ukrytego za plecami bardziej znanych artystów, takich jak Sam Cook, Ike & Tina Turner czy grupa Isley Brothers. Dopiero emigracja do Londynu i założenie zespołu Jimi Hendrix Experience uczyniło z niego gwiazdę. Szalonymi popisami scenicznymi tercetu zachwycili się najpierw koledzy po fachu, tacy jak Eric Clapton, Jeff Beck oraz członkowie The Beatles i The Rolling Stones, a w ślad za nimi miliony fanów. Przyczyniły się do tego nie tylko rewolucyjne albumy „Are You Experienced", „Axis: Bold as Love" i „Electric Ladyland", ale także oszałamiające koncerty grupy. Do historii przeszedł zwłaszcza występ na festiwalu Monterey oraz wykonanie amerykańskiego hymnu na festiwalu Woodstock.
Pełen twórczej weny i nieokiełznanej kreatywności Hendrix zbudował w Nowym Jorku własne studio nagrań „Electric Lady”, które miało mu pomóc w realizowaniu śmiałych muzycznych wizji. Niestety, krótko po jego uruchomieniu, zmarł tragicznie 18 września 1970 r., będąc w trakcie trasy koncertowej po Europie.

Rewolucyjna gra Hedrixa stała się źródłem inspiracji dla kilku pokoleń gitarzystów. Jak podkreślają krytycy, dziś trudno wyobrazić sobie bez niego historię muzyki rockowej, a utwory takie, jak „Hey Joe", „All Along the Watchower", „Little Wing" czy „Voodoo Chile (Slight Return)" to absolutny kanon rocka XX wieku.

Nowy serwis specjalny Polskiego Radia opowiada o życiu i artystycznych dokonaniach geniusza gitary. Można się z niego dowiedzieć wielu ciekawostek z życia legendarnego gitarzysty, m.in. o pierwszym instrumencie, jego wojskowych perypetiach oraz o londyńskim mieszkaniu artysty, a także prześledzić historię artysty za pomocą dostępnego w serwisie kalendarium.

Autorem merytorycznym serwisu jest Krzysztof Czaja – redaktor Informacyjnej Agencji Radiowej, a stroną wizualną i techniczną zajęli się graficy i programiści IAR.

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.