01.12.22, 10:35

A tutaj klasyka. Podcast Radia Nowy Świat wyróżniony w konkursie Kreatura 2022

Podcast "A tutaj klasyka" wyróżniony w konkursie Kreatura 2022, fot.: materiały prasowe

Podcast extra „A tutaj klasyka”, którego autorką jest Weronika Boczek otrzymał wyróżnienie w tegorocznym konkursie Kreatura 2022 w kategorii podcast open podczas Gali zorganizowanej 30 listopada br. Z tej okazji 1 grudnia, radio udostępnia wyróżniony podcast i umożliwia jego słuchanie przez 24 godziny wszystkim słuchaczom.

„Do muzyki klasycznej zdecydowanie musiałam dojrzeć. Pomogły mi w tym z pewnością studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Z perspektywy czasu mogę śmiało przyznać, że brakowało w mojej codzienności klasyki, stąd pomysł na ten podcast” – mówi Weronika Boczek, autorka wyróżnionego podcastu.

Każdy z odcinków podcastu ma w zamyśle poszerzać muzyczne horyzonty, często również samej autorki, która nie chce, by tematyka była zbyt oczywista i sztampowa dla melomanów, a jednocześnie, by wymagający repertuar nie odstraszył potencjalnego słuchacza, który z klasyką ma niewiele wspólnego. „Gdyby nie utwory klasyczne, muzyka, którą znamy współcześnie, brzmiałaby zupełnie inaczej, więc w każdym odcinku staram się nawiązywać do tego, co znane i oswojone. Klasyka oferuje słuchaczom nieskończone morze możliwości. Mam nadzieję, że muzyczny horyzont jest daleko, bo to oznacza, że najlepsze jeszcze przede mną i moimi słuchaczami” – dodaje Weronika Boczek, autorka podcastu „A tutaj klasyka”.

Autorka podcastu do historii muzyki podchodzi przekrojowo, a dobór utworów nie jest przypadkowy. Często omawiane jest konkretne wykonanie goszczące w danym odcinku. Autorka stara się zwracać uwagę na charyzmę grającego. Skupia się na artykulacji, sposobie gry, zatapia się w niuanse, np. sprawdza, co stanie się, gdy ten sam utwór (napisany na fortepian lub skrzypce) zostanie przetranskrybowany, np. na saksofon, harfę lub organy.

Podcast na dobę udostępniony wszystkim

Wyróżnienie przyznane w konkursie Kreatura 2022 skłoniło radio do szerokiego upublicznienia i otwarcia podcastu Weroniki Boczek „A tutaj klasyka”. „Przez 24 godziny każdy, bez względu czy jest Patronem radia czy tylko słucha naszej stacji, a może po prostu interesuje się muzyką klasyczną będzie miał okazję zapoznać się z 15 odcinkami tego podcastu. Jestem przekonana, że wielu osobom spodoba się propozycja Weroniki. Od samego początku chcemy być radiem misyjnym, dlatego jestem dumna, że tak ambitna tematyka została zauważona przez jurorów konkursu” – mówi Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat.

Na konkurs stacja zgłosiła cztery podcasty, z czego dwa („A tutaj klasyka” i „Komitet rodzicielski”) zostały nominowane w tej kategorii.

Komentarze

Powiązane

27.01.23, 18:43
| radio » informacje
Cykl programów o depresji na antenie Chillizet
Chillizet włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Depresją. 28 stycznia br. ruszy weekendowy cykl specjalnych audycji „Plac zabaw” poświęconych depresji u młodzieży.
26.01.23, 14:30
| radio » informacje
Nowe koncesje dla Radia Złote Przeboje 100,1 FM i Trendy Radio
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że warszawskie Radio Złote Przeboje 100,1 FM oraz krośnieńskie Trendy Radio będą mogły emitować swój program przez następne dziesięć lat.
26.01.23, 13:30
| radio » informacje
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy na antenach stacji Grupy Eurozet
Stacje Grupy Eurozet tradycyjnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz 12. Antyradio jest wyłącznym rockowym patronem medialnym Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty patronem medialnym wydarzenia zostało Radio ZET. Finał wspierają również Meloradio i Chillizet.
26.01.23, 12:30
| radio » informacje
Tomasz Terlikowski zastępuje Roberta Mazurka w Porannej rozmowie RMF FM
Na czas urlopu Roberta Mazurka, gospodarzem „Porannej rozmowy RMF FM” jest Tomasz Terlikowski.
26.01.23, 11:24
| radio » informacje
Polskie Radio Białystok: nietrzeźwy dziennikarz prowadził program, stacja przeprasza
20 stycznia br. popołudniowe pasmo Polskiego Radia Białystok prowadził nietrzeźwy dziennikarz. Zarząd zapowiada surowe konsekwencje służbowe. Jednak w czasie trwania audycji nikt z osób nadzorujących ani współpracowników nie zareagował.
25.01.23, 15:30
| radio » informacje
75. urodziny Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat
25 stycznia br., dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji zespół Radia Nowy Świat przygotował specjalny urodzinowy wiersz, który został wyemitowany na antenie w porannej audycji „Nowy Świt”, a chwilę później pojawił się w formie video w kanałach społecznościowych Radia.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
24.01.23, 19:58
| radio » informacje
Zespół Michalove wystąpi w Jedynce w ramach cyklu Scena Szpilmana – Jedynka Live
 27 stycznia br., na antenie Jedynki zaplanowano transmisję koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. 
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
21.01.23, 15:54
| radio » informacje
Moje winylowe skarby. Konkurs Programu 1 Polskiego Radia
„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs radiowej Jedynki. Od 19 stycznia br. można przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty

PEŁNOMOCNIK DYREKTORA ds. MARKETINGU

Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.