07.12.22, 17:00

Splendory. Laureaci 35. edycji Nagród Teatru Polskiego Radia

Laureaci tegorocznej edycji konkursu, fot.: Polskie Radio

Po raz 35. Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas gali „Splendorów”, która odbyła się 5 grudnia br. w Studiu S2 w Warszawie, uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor.

Od 1988 r. zespół Teatru Polskiego Radia wręcza Wielkiego Splendora, czyli nagrodę przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

W tegorocznym wydarzeniu laureatami nagrody Wielkiego Splendora zostali: Marzena Trybała –aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, która na scenie radiowej zadebiutowała na początku lat 90. oraz aktor Leszek Teleszyński, obdarzony aksamitnym barytonem, współpracujący z Polskim Radiem od początku swojej kariery.

Od 2006 r. przyznawana jest nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Zdzisławowi Wardejnowi –aktorowi teatralnemu, filmowemu i radiowemu.
Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymał Związek Artystów Scen Polskich.

Debiuty również uhonorowane

Równocześnie podczas gali wręczone zostały – po raz 12. nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę ARETE otrzymało dwoje laureatów: Maria Kłusek za debiut aktorski w słuchowisku „Pozwól, że ci opowiem” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz Wojciech Melzer za debiut aktorski w słuchowisku „Na początku i na końcu czasów” Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT odebrał Rafał Zawierucha za słuchowisko pt. „Parawan” Andrzeja Strzeleckiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut kompozytorski wyróżniono Marcina Nierubieca, autora muzyki w słuchowisku „Bracia Grimm 27/14” Krzysztofa Bizio w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Nagrodę w kategorii TALANTON odebrała Anna Szamotuła za tekst słuchowiska „Czarny poemat”, którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

Podczas tegorocznego wydarzenia zostały wręczone także nagrody dla laureatów konkursu „Mój Świat” , którego współorganizatorami byli Polskie Radio Dzieciom, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia. Zadaniem konkursowym było napisanie scenariusza słuchowiska o dowolnej tematyce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jury w składzie Daria Druzgała – Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom, Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Maciej Wojtyszko – członek zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wybrało trzy zwycięskie utwory. Pierwsze miejsce za scenariusz słuchowiska pt. „Co trzeba zabrać na wędrówkę” przypadło Małgorzacie Czerwień, drugie Kamili Biernackiej za „Alicja w Krainie umysłu” oraz trzecie Annie Furmanowicz za „Ciemności nie trzeba się bać”. Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia: Aleksandrze Chmielewskiej za słuchowisko „Zaczarowana Harfa”, Marii Holce za „Podróż do Manibusso”, Pawłowi Ficowi za „Diplodok”, Katarzynie Saniewskiej za „ Z wielbłądem na Ty”, Dorocie Klamce za „ Rozczochrany Miś” oraz Tomaszowi Zacharewiczowi za „ Kotek nielotek”.

Gospodarzem tegorocznej uroczystości był Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: Krzysztof Czabański – Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Marzena Paczuska – Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszka Kamińska – Prezes Zarządu Polskiego Radia , Ferid Lakhard – Wiceprezes Stowarzyszenia ZAiKS, Krzysztof Szuster – Prezes Zarządu ZASP, Maciej Wojtyszko – Członek Zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Daria Druzgała – Dyrektor – Naczelna Polskiego Radia Dzieciom.

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 06.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.