07.12.22, 17:00

Splendory. Laureaci 35. edycji Nagród Teatru Polskiego Radia

Laureaci tegorocznej edycji konkursu, fot.: Polskie Radio

Po raz 35. Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas gali „Splendorów”, która odbyła się 5 grudnia br. w Studiu S2 w Warszawie, uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor.

Od 1988 r. zespół Teatru Polskiego Radia wręcza Wielkiego Splendora, czyli nagrodę przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

W tegorocznym wydarzeniu laureatami nagrody Wielkiego Splendora zostali: Marzena Trybała –aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, która na scenie radiowej zadebiutowała na początku lat 90. oraz aktor Leszek Teleszyński, obdarzony aksamitnym barytonem, współpracujący z Polskim Radiem od początku swojej kariery.

Od 2006 r. przyznawana jest nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Zdzisławowi Wardejnowi –aktorowi teatralnemu, filmowemu i radiowemu.
Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymał Związek Artystów Scen Polskich.

Debiuty również uhonorowane

Równocześnie podczas gali wręczone zostały – po raz 12. nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę ARETE otrzymało dwoje laureatów: Maria Kłusek za debiut aktorski w słuchowisku „Pozwól, że ci opowiem” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz Wojciech Melzer za debiut aktorski w słuchowisku „Na początku i na końcu czasów” Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT odebrał Rafał Zawierucha za słuchowisko pt. „Parawan” Andrzeja Strzeleckiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut kompozytorski wyróżniono Marcina Nierubieca, autora muzyki w słuchowisku „Bracia Grimm 27/14” Krzysztofa Bizio w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Nagrodę w kategorii TALANTON odebrała Anna Szamotuła za tekst słuchowiska „Czarny poemat”, którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

Podczas tegorocznego wydarzenia zostały wręczone także nagrody dla laureatów konkursu „Mój Świat” , którego współorganizatorami byli Polskie Radio Dzieciom, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia. Zadaniem konkursowym było napisanie scenariusza słuchowiska o dowolnej tematyce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jury w składzie Daria Druzgała – Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom, Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Maciej Wojtyszko – członek zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wybrało trzy zwycięskie utwory. Pierwsze miejsce za scenariusz słuchowiska pt. „Co trzeba zabrać na wędrówkę” przypadło Małgorzacie Czerwień, drugie Kamili Biernackiej za „Alicja w Krainie umysłu” oraz trzecie Annie Furmanowicz za „Ciemności nie trzeba się bać”. Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia: Aleksandrze Chmielewskiej za słuchowisko „Zaczarowana Harfa”, Marii Holce za „Podróż do Manibusso”, Pawłowi Ficowi za „Diplodok”, Katarzynie Saniewskiej za „ Z wielbłądem na Ty”, Dorocie Klamce za „ Rozczochrany Miś” oraz Tomaszowi Zacharewiczowi za „ Kotek nielotek”.

Gospodarzem tegorocznej uroczystości był Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: Krzysztof Czabański – Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Marzena Paczuska – Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszka Kamińska – Prezes Zarządu Polskiego Radia , Ferid Lakhard – Wiceprezes Stowarzyszenia ZAiKS, Krzysztof Szuster – Prezes Zarządu ZASP, Maciej Wojtyszko – Członek Zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Daria Druzgała – Dyrektor – Naczelna Polskiego Radia Dzieciom.

Komentarze

Powiązane

27.01.23, 18:43
| radio » informacje
Cykl programów o depresji na antenie Chillizet
Chillizet włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Depresją. 28 stycznia br. ruszy weekendowy cykl specjalnych audycji „Plac zabaw” poświęconych depresji u młodzieży.
26.01.23, 14:30
| radio » informacje
Nowe koncesje dla Radia Złote Przeboje 100,1 FM i Trendy Radio
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że warszawskie Radio Złote Przeboje 100,1 FM oraz krośnieńskie Trendy Radio będą mogły emitować swój program przez następne dziesięć lat.
26.01.23, 13:30
| radio » informacje
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy na antenach stacji Grupy Eurozet
Stacje Grupy Eurozet tradycyjnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz 12. Antyradio jest wyłącznym rockowym patronem medialnym Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty patronem medialnym wydarzenia zostało Radio ZET. Finał wspierają również Meloradio i Chillizet.
26.01.23, 12:30
| radio » informacje
Tomasz Terlikowski zastępuje Roberta Mazurka w Porannej rozmowie RMF FM
Na czas urlopu Roberta Mazurka, gospodarzem „Porannej rozmowy RMF FM” jest Tomasz Terlikowski.
26.01.23, 11:24
| radio » informacje
Polskie Radio Białystok: nietrzeźwy dziennikarz prowadził program, stacja przeprasza
20 stycznia br. popołudniowe pasmo Polskiego Radia Białystok prowadził nietrzeźwy dziennikarz. Zarząd zapowiada surowe konsekwencje służbowe. Jednak w czasie trwania audycji nikt z osób nadzorujących ani współpracowników nie zareagował.
25.01.23, 15:30
| radio » informacje
75. urodziny Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat
25 stycznia br., dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji zespół Radia Nowy Świat przygotował specjalny urodzinowy wiersz, który został wyemitowany na antenie w porannej audycji „Nowy Świt”, a chwilę później pojawił się w formie video w kanałach społecznościowych Radia.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
24.01.23, 19:58
| radio » informacje
Zespół Michalove wystąpi w Jedynce w ramach cyklu Scena Szpilmana – Jedynka Live
 27 stycznia br., na antenie Jedynki zaplanowano transmisję koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. 
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
21.01.23, 15:54
| radio » informacje
Moje winylowe skarby. Konkurs Programu 1 Polskiego Radia
„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs radiowej Jedynki. Od 19 stycznia br. można przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.