15.12.22, 08:00

Marek Wałkuski jedynym polskim dziennikarzem na świątecznym przyjęciu u Prezydenta USA

Marek Wałkuski z żoną Edytą, fot.: materiały prasowe

W świątecznym przyjęciu u Prezydenta USA Joe Bidena, które odbyło się 13 grudnia br., wzięli udział amerykańscy dziennikarze, przedstawiciele światowych agencji, reporterzy opiniotwórczych mediów oraz członkowie korpusu prasowego Białego Domu. Jednym z nielicznych zagranicznych i jedynym przedstawicielem polskich mediów był Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.

Korespondent Polskiego Radia od kilku lat pracuje w Białym Domu i jest doskonale znany obsłudze prasowej Joe Bidena oraz samemu prezydentowi. „Mimo to, było mi bardzo miło, bo tego rodzaju zaproszenie jest ogromnym wyróżnieniem” – mówi Marek Wałkuski. Korespondentowi Polskiego Radia towarzyszyła żona Edyta. Podczas briefiengów prasowych w Białym Domu korespondent Polskiego Radia regularnie zadaje pytania dotyczące Polski i Europy. Pytał między innymi Joe Bidena o obecność amerykańskich wojsk w Polsce, pomoc dla Ukrainy czy politykę wobec Rosji. W trakcie przyjęcia Wałkuski miał okazję rozmawiać z Joe Bidenem. „Amerykański prezydent zna mnie, ponieważ wielokrotnie zadawałem mu pytania w Białym Domu. Gdy poszedłem do niego, podał mi rękę i przyjacielsko poklepał po ramieniu. Podziękowałem mu za wspieranie Ukrainy i poparcie dla Polski. Biden uśmiechnął się i powiedział: - Hey, Man! Do you know that in my home state they called me Joe Bidenski, czyli „Wiesz, że w moim rodzinnym stanie nazywali mnie Joe Bideński’”.

Poza prestiżem, udział w świątecznym przyjęciu w Białym Domu jest też okazją do nieformalnych rozmów z najważniejszymi członkami administracji zajmującymi się polityką zagraniczną. „Miałem możliwość rozmawiać z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem, który wyraził podziw dla Polski za to jak przyjęła uchodźców jak i za rolę jaką odgrywa we wspieraniu Ukrainy” – mówi Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia.

Marek Wałkuski jest jedynym polskim dziennikarzem w stałym korpusie prasowym Białego Domu. Należy do prestiżowej grupy reporterów obsługujących wydarzenia, w których niemożliwy jest udział wszystkich przedstawicieli mediów. Bierze udział w posiedzeniach rządu, jest obecny podczas oświadczeń prezydenta czy spotkań w Gabinecie Owalnym. Jako członek „poolu” Marek Wałkuski przygotowywał dla amerykańskich i zagranicznych dziennikarzy raporty z wizyt w Białym Domu kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego czy premiera Irlandii Północnej.

Wałkuski wielokrotnie rozmawiał z amerykańskimi przywódcami. Jego pytania do Donalda Trumpa czy Joe Bidena na temat gazociągu Nord Stream 2, cytowały największe światowe i amerykańskie media.

Marek Wałkuski w Polskim Radiu od 1991 r. 

Marek Wałkuski przez wiele lat pracował w Trójce, a od 2002 r. jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Opublikował trzy bestsellerowe książki na temat Ameryki. Od 2018 r. jest pełnoprawnym członkiem Stowarzyszenia Korespondentów przy Białym Domu. 

Komentarze

Powiązane

12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.