15.12.22, 08:00

Marek Wałkuski jedynym polskim dziennikarzem na świątecznym przyjęciu u Prezydenta USA

Marek Wałkuski z żoną Edytą, fot.: materiały prasowe

W świątecznym przyjęciu u Prezydenta USA Joe Bidena, które odbyło się 13 grudnia br., wzięli udział amerykańscy dziennikarze, przedstawiciele światowych agencji, reporterzy opiniotwórczych mediów oraz członkowie korpusu prasowego Białego Domu. Jednym z nielicznych zagranicznych i jedynym przedstawicielem polskich mediów był Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.

Korespondent Polskiego Radia od kilku lat pracuje w Białym Domu i jest doskonale znany obsłudze prasowej Joe Bidena oraz samemu prezydentowi. „Mimo to, było mi bardzo miło, bo tego rodzaju zaproszenie jest ogromnym wyróżnieniem” – mówi Marek Wałkuski. Korespondentowi Polskiego Radia towarzyszyła żona Edyta. Podczas briefiengów prasowych w Białym Domu korespondent Polskiego Radia regularnie zadaje pytania dotyczące Polski i Europy. Pytał między innymi Joe Bidena o obecność amerykańskich wojsk w Polsce, pomoc dla Ukrainy czy politykę wobec Rosji. W trakcie przyjęcia Wałkuski miał okazję rozmawiać z Joe Bidenem. „Amerykański prezydent zna mnie, ponieważ wielokrotnie zadawałem mu pytania w Białym Domu. Gdy poszedłem do niego, podał mi rękę i przyjacielsko poklepał po ramieniu. Podziękowałem mu za wspieranie Ukrainy i poparcie dla Polski. Biden uśmiechnął się i powiedział: - Hey, Man! Do you know that in my home state they called me Joe Bidenski, czyli „Wiesz, że w moim rodzinnym stanie nazywali mnie Joe Bideński’”.

Poza prestiżem, udział w świątecznym przyjęciu w Białym Domu jest też okazją do nieformalnych rozmów z najważniejszymi członkami administracji zajmującymi się polityką zagraniczną. „Miałem możliwość rozmawiać z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem, który wyraził podziw dla Polski za to jak przyjęła uchodźców jak i za rolę jaką odgrywa we wspieraniu Ukrainy” – mówi Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia.

Marek Wałkuski jest jedynym polskim dziennikarzem w stałym korpusie prasowym Białego Domu. Należy do prestiżowej grupy reporterów obsługujących wydarzenia, w których niemożliwy jest udział wszystkich przedstawicieli mediów. Bierze udział w posiedzeniach rządu, jest obecny podczas oświadczeń prezydenta czy spotkań w Gabinecie Owalnym. Jako członek „poolu” Marek Wałkuski przygotowywał dla amerykańskich i zagranicznych dziennikarzy raporty z wizyt w Białym Domu kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego czy premiera Irlandii Północnej.

Wałkuski wielokrotnie rozmawiał z amerykańskimi przywódcami. Jego pytania do Donalda Trumpa czy Joe Bidena na temat gazociągu Nord Stream 2, cytowały największe światowe i amerykańskie media.

Marek Wałkuski w Polskim Radiu od 1991 r. 

Marek Wałkuski przez wiele lat pracował w Trójce, a od 2002 r. jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Opublikował trzy bestsellerowe książki na temat Ameryki. Od 2018 r. jest pełnoprawnym członkiem Stowarzyszenia Korespondentów przy Białym Domu. 

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.