31.12.22, 00:01

Polskie Radio w trybie natychmiastowym zakończyło współpracę z Robertem Mazurkiem

Logo Dwójki, fot.: materiały prasowe

Polskie Radio zerwało umowę z Robertem Mazurkiem, gospodarzem sobotnie programu "Mazurek słucha" na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia, Dziennikarz nie wyklucza skierowania sprawy do sądu.

Polskie Radio zakończyło współpracę z Robertem Mazurkiem w trybie natychmiastowym. To efekt jednej z porannych rozmów dziennikarza w RMF FM. „Polskie Radio nie widzi możliwości jej kontynuowania z osobą, która z jednej strony pobiera honoraria wypłacane ze środków publicznych, a z drugiej – atakuje media publiczne właśnie za sposób ich finansowania, zarazem je zniesławiając” – powiedziała Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia w „Presserwisie”.

Jako przykład Kuś podaje "Poranną rozmowę" w RMF FM Roberta Mazurka z 13 grudnia. Wtedy jego gościem był poseł PiS Rafał Gontarz. Rozmowa dotyczyła, m.in. finansowania mediów publicznych. Rzeczniczka poinformowała Presserwis, że umowa o współpracy z Mazurkiem była zawarta przez Program Drugi Polskiego Radia na czas określony i wygasła z końcem grudnia. Inną wersję przedstawił Robert Mazurek (poniżej w oświadczeniu).

Piotr Metz gościem zdjętej rozmowy

Ostatnia w tym roku rozmowa Mazurka na antenie Dwójki została już nagrana. Gościem miał być dziennikarz Piotr Metz. Co istotne, jeszcze przed południem Polskie Radio informowało w komunikacie przesłanym do redakcji portalmedialny.pl o audycji Mazurka.

Pełne oświadczenie Roberta Mazurka zamieszczone w mediach społecznościowych (dziennikarz wieczorem usunął tweeta z Twittera - przyp.red.) 

Od stycznia nie będzie już "Mazurek słucha" w radiowej Dwójce. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zerwała moją umowę. Poszło oczywiście o politykę, czyli o to, że ośmieliłem się w RMF-ie wyśmiewać telewizyjne "Wiadomości" i krytykować przeforsowaną przez PiS dotację na media publiczne.

To nieprawda, że Polskie Radio nie przedłużyło ze mną umowy. Od początku grudnia mam podpisaną umowę na następne miesiące, zdążyłem nawet nagrać rozmowę, która miała być wyemitowana 7. stycznia. Prezes Kamińska usłyszała jednak w RMF-ie (to dobrze, że słucha uczciwego radio) moje rozmowy i po 3 tygodniach, na podpisanej przez siebie umowie (!) dopisała "nie wyrażam zgody".

Prawnicy namawiają mnie, bym poszedł z tym do sądu. Jeśli się na to zdecyduję, choć nie mam ochoty ganiać po sądach, to nie chciałbym pozywać Polskiego Radia, które i tak ledwo zipie, a jego prezes. Tak, wiem, że Kamińska nie jest postacią samodzielną, lecz wymyśloną i zainstalowaną na tym stanowisku przez szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego i jego żonę Annę Czabańską radiową szarą eminencję. We Francji nazywano takie postaci kreaturami, ale nie podejrzewam p. Kamińskiej, by znała historię Francji, więc pozostańmy przy określeniu prezes. Niechże więc za swoje humory prezes Kamińska płaci z kieszeni własnej, kieszeni Czabańskich i rad nadzorczych spółek państwowych, w której oboje zasiadają lub zasiadali (za Czabańskimi nie nadążysz) albo i z funduszu wyborczego PiS.

I jeszcze kilka słów dla tych, którzy Dwójki nie słuchali. Dwa lata temu po kilku latach namawiania mnie, uległem prośbie dyrektor Dwójki Małgorzaty Małaszko i wróciłem do programu II. Wróciłem, bo już tam wcześniej pracowałem, zanim poprzedni reżim nie miał mnie serdecznie dość. W "Mazurek słucha: nie było polityków, nie było polityki, nie było awantur. Gościli u mnie Zanussi, Celińska, Karolak, Pazura, Sojka i dziesiątki innych, także takich, którym z obecnym radiem było nie po drodze. Prócz aktorów i muzyków byli malarze, pisarze, intelektualiści, załapał się jeden biskup i ze dwóch, trzech księży profesorów. Wszystkim im raz jeszcze dziękuję.

Zaprosiłem i Kazika po tym, jak stał się bohaterem skandalu w Trójce, i Artura Andrusa. Za każdym razem słyszałem, że nadużywam cierpliwości dyrekcji, ale nie stosuję autocenzury, więc to przeszło. Tym razem się nie udało, nadzorca czuwał.

Ps. I jeszcze jedno, zapewne zaraz usłyszę, że łkam nad utraconymi zarobkami :):):) Otóż, drodzy hejterzy, stawki w Polskim Radiu były najniższymi za jakie gdziekolwiek pracuje i ani dla kasy, ani dla sławy nie przyjąłem propozycji Dwójki. Obecne władze radia nie tylko tego nie rozumieją Dodać też muszę, że Pan Bóg jest dla mnie ostatnio nadmiernie łaskawy: mam fantastyczną rodzinę, zarabiam przyzwoicie poza piublicznym radiem, jadę na wakacje w tropiki i w ogóle mi się wiedzie, dziękuję za troskę. Aha, mój prezes i przyjaciel prosił, bym wam, kochani hejterzy, powiedział wprost: "Pierdolcie się!". I wiele radości w nowym roku.

Komentarze

Powiązane

29.03.23, 10:49
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry odbędzie się kolejny raz w Zamościu
28 marca br. w Zamościu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję.
28.03.23, 23:51
| radio » informacje
Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski. Nowy cykl w Dwójce
Program 2 Polskiego Radia wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, od 28 marca br. rozpoczyna emisję cyklu audycji „Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski”. W audycjach zostanie przywołanych 20 najlepszych polskich dramatów, które historyk teatru Zbigniew Raszewski, umieścił na sporządzonej przez siebie w latach 70. ubiegłego wieku liście.
28.03.23, 07:30
| radio » informacje
Rowerowa wiosna ponownie z Radiem ZET
Rozpoczęła się kolejna edycja "Rowerowej wiosny w Radiu ZET". Stacja jak co roku będzie rozdawać rowery i zachęcać słuchaczy do aktywności.
28.03.23, 06:30
| radio » informacje
Słuchacze Radia Nowy Świat wybiorą najpiękniejszą piosenkę z tekstem
24 marca br., zostało uruchomione głosowanie w plebiscycie Radia Nowy Świat na najpiękniejsze piosenki, których ogromnym i bezcennym walorem jest tekst. Na liście znajduje się 200 utworów. 
24.03.23, 15:09
| radio » informacje
27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki
W dniach 26 marca – 7 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. W trakcie 12 festiwalowych dni odbędzie się 10 koncertów symfonicznych i pięć kameralnych. Ich transmisje przeprowadzi Program Drugi Polskiego Radia – współorganizator wydarzenia.
24.03.23, 06:30
| radio » informacje
Niebezpieczne związki. Nowy podcast Thomasa Orchowskiego w TOK FM
Trudne relacje między dwoma krajami, narodami czy społecznościami, czyli „Niebezpieczne związki” - to temat i tytuł najnowszej propozycji platformy podcastowej TOK FM. 23 marca br. na tokfm.pl i w aplikacji mobilnej TOK FM swoją premierę miał pierwszy odcinek cyklu Thomasa Orchowskiego.
22.03.23, 21:35
| radio » informacje
Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy. Konkurs poetycki Polskiego Radia Dzieciom
21 marca br. ruszyła III edycja poetyckiego konkursu „Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy”, organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Propozycje swoich prac można nadsyłać do 31 marca.
21.03.23, 20:41
| radio » informacje
To się nagrywa. Magda Barczyk gospodynią podcastu Radia Zet
Radio Zet uruchomiło nowy muzyczny podcast "To się nagrywa", którego gospodynią jest Magda Barczyk - dziennikarka stacji i wydawczyni programu "Plus/minus lista Radia ZET" Marcina Wojciechowskiego.
20.03.23, 13:58
| radio » informacje
Nieprzeciętni 2023. Rusza nowa edycja plebiscytu Czwórki
20 marca br. ruszyła kolejna już edycja plebiscytu Czwórki „Nieprzeciętni 2023”, którego celem jest odkrycie ciekawych, kreatywnych oraz wyjątkowych ludzi. 
20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.