09.02.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r. według Radka Grzybowskiego (19 Południk)

Radek Grzybowski, fot.: materiały prasowe

Wydarzenia i zjawiska na rynku reklamy w 2022 r. podsumowuje Radek Grzybowski (19 Południk).

Bez wątpienia najważniejszym zdarzeniem tego roku, o najmocniejszym i jednocześnie potwornym wpływie na całe społeczeństwa, był wybuch wojny w Ukrainie i jej konsekwencje. W obliczu tej tragedii wszelkie działania branżowe schodzą na zdecydowanie dalszy plan i stają się wręcz nieistotne. Zawężając perspektywę tych dramatycznych wydarzeń do naszej branży, na pewno obserwujemy zmianę w zachowaniu zarówno konsumentów, jak i biznesu.

Strategia na wyjście z kryzysu

Dużo zmian przyniosła również niestabilna sytuacja na rynku energetycznym, finansowym i społecznym. Naturalnym jest, że branża marketingowa odczuwa te napięcia jako jedna z pierwszych – niepewne budżety reklamowe, nierozstrzygnięte przetargi czy też zamrożone kampanie na pewno będą dużym wyzwaniem na najbliższy rok dla niemal każdej agencji. Również z perspektywy klientów nie będzie to łatwy czas. Przed nimi decyzje dotyczące znalezienia swojego miejsca na rynku w czasie zawirowań. Wierzę, że ci, którzy zdecydują się na umocnienie relacji na linii marka - agencja oraz na przemyślaną strategię i skuteczną komunikację, wyjdą z kryzysu obronną ręką. 

Czy AI zastąpi kreatywnych?

Rozwój sztucznej inteligencji i jej oddziaływanie na obszary działania marketingowców, grafików czy copywriterów to jeden z tematów, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach. Wpływ AI na naszą aktualną i przyszłą pracę jest nieunikniony – z jednej strony daje masę nowych możliwości i pozwala na zautomatyzowanie niektórych procesów, z drugiej stwarza pytania na temat zasadności i przyszłości niektórych stanowisk branży kreatywnej. Jedno jest pewne, każda technologia to szansa na rozwój, dlatego nie należy jej bagatelizować, tylko się z nią zaprzyjaźnić. 

Radar na ściemę 

Mocne zmiany na rynku dostrzegam w społecznym wymiarze komunikacji marek. Radar odbiorców na green washing i pozorne kampanie CSR działa coraz sprawniej. W marketingu jest coraz mniej miejsca na ściemę, a źródłem tożsamości firm i marek stają się faktyczne działania, niosące realną wartość społeczną. Przed nami czas odważnych działań balanced development, czego doskonałym przykładem jest np. Patagonia. 

To, co nas czeka w najbliższym czasie, to umiejętność dostosowania się i elastyczności, czyli strategia zwinności. Dynamika zmian postaw, wartości, technologii czy ekonomii jest tak duża, że szybkie i trafne podejmowanie decyzji będzie miało kluczowe znaczenie w kontekście zarządzania komunikacją marketingową i biznesową.

Podsumowanie wydarzeń w 19 Południku

Najważniejsze zmiany

Ubiegły rok był dla nas czasem rozwoju kompetencji strategiczno-kreatywnych. Skupiliśmy się nabudowaniu długoterminowych relacji oraz wysokiej jakości dostarczanych projektów. Konsekwencją tych założeń było poszerzanie kompetencji strategii, designu, motion designu oraz technologii (UX/UI, www). W 2022 r. zwiększyliśmy również naszą ofertę o działania employer brandingowe oraz zainwestowaliśmy w rozwój produktu cyfrowego oferowanego klientom w technologii PWA do samodzielnego tworzenia i zarządzania serwisami www, co pozwala na tworzenie narzędzi, dzięki którym nasi klienci mogą w łatwy sposób zarządzać treściami w serwisie.

W ramach struktur agencji powstała również nowa komórka Lab19, która odpowiada za projekty w obszarze designu, projektowania wizualnego, motion designu i nowych technologii.

Zmiany personalne

Zespół 19 Południka został wzmocniony nowymi specjalistami i specjalistkami – Barbara Szatanik dołączyła na stanowisko head of strategy, Jakub Matuszczak na stanowisko motion designer, Mateusz Stawiarski jako graphic designer, Nadine Reich jako project manager, Joanna Kowieska na stanowisko PR & marketing manager, a Jacek Barwacz jako senior UX/UI designer.

Nagrody 

W 2022 roku zdobyliśmy srebrną statuetkę (najwyższą w naszej kategorii) w konkursie IAB MIXX Awards za kampanię #TeżToMiałam dla klienta Recordati Polska i marki Gynoxin. Za tą samą kampanię zostaliśmy nominowani w konkursie Projekt Roku Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej

Kampania dla Gemini Park Tychy za działania art brandingowe z nieznanym dziełem Edwarda Dwurnika zapewniła nam złoto w PRCH Retail Awards – najważniejszym konkursie branży retail. 

W raporcie Agencje Reklamowe i Domy Mediowe 2022, przygotowanym przez redakcję „Media Marketing Polska” oraz Kantar, jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji reklamowych w Polsce. Nasi klienci szczególnie wysokie oceny przyznali nam za zadowolenie ze współpracy z naszą agencją, obsługę klienta oraz za badania, strategię i analizy.

Najwyższą ocenę, czyli 5 na 5 kciuków w górę, otrzymaliśmy również w raporcie Panorama Reklamy 2022 przygotowanym przez redakcję magazynu „Press”. To nasz debiut w tej publikacji, dlatego tak dobry wynik szczególnie nas cieszy.  

Realizacje 

Ostatni rok obfitował w przetargi, czego efektem są nowe marki w portfolio agencji. Wśród nich jest m.in. Atlanta Poland (Bakal), IBSS Biomed (Latopic), Philip Morris (IQOS), Oriflame (Waunt), Recordati (Gynoxin), Dr.Oetker czy Colliers. Jednocześnie kontynuowaliśmy i rozwijaliśmy współpracę z naszymi dotychczasowymi klientami: Dan Cake, Kaufland Polska, Exfluency, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, SPP, TDJ Estate, Gemini Park Holding oraz Stovit. 

Kampanie

W ubiegłym roku stworzyliśmy wiele angażujących, skutecznych i dobrze przemyślanych kampanii. Wśród tych, które mocno się wyróżniają ze względu na swoje kreacje i koncept, jest nagradzana i doceniana w branży realizacja dla marki Gynoxin pod hasłem #TeżToMiałam, dotycząca zdrowia intymnego nastolatek. W tym miejscu warto również przywołać kampanię dla marki Waunt by Oriflame, w której postawiliśmy na nasze doświadczenie w art brandingu, a do współpracy zaprosiliśmy jedną z czołowych polskich projektantek – Beatę Śliwińską (Barrakuz). 

Radek Grzybowski

Strategy director i założyciel 19 Południka. Pracował, m.in. dla marek takich jak: ING Bank Śląski, Grupa Żywiec, Aviva, LOT, Audi, Castorama, Volvo Trucks, Goodyear, Philip Morris, Oriflame, L’Oreal, Dan Cake i wielu innych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt nagród branżowych, m.in. Effie, MIXX Awards, MIXX Awards, Innovation Awards, KTR czy Kreatura.

Komentarze

Powiązane

22.05.24, 11:56
| reklama & PR » ludzie
Rafał Lampasiak ponownie jurorem w Mad Stars
W tym roku Rafał Lampasiak, dyrektor strategiczny, Mullenlowe Warsaw (Mullenlowe Group), po raz kolejny znalazł się w gronie jurorów konkursu MAD STARS.
22.05.24, 06:30
| internet » badania rynku | reklama & PR » informacje
IAB Polska/PwC AdEx: wartośc reklamy online w 2023 r. wyniosła 7,8 mld zł
W 2023 r. rynek reklamowy online utrzymał dwucyfrowe tempo rozwojowe, dzięki czemu wartość całego segmentu wyniosła 7,8 mld zł.
21.05.24, 19:45
| reklama & PR » informacje
Dentsu Polska: 18 proc. wzrost przychodów w I kw. 2024 r.
Dentsu ogłosiło wyniki finansowe Grupy za I kwartał 2024 r. Na poziomie globalnym Grupa dentsu odnotowała spadek przychodów o -3,7 proc. w porównaniu z I kwartałem 2023 r.
21.05.24, 16:15
| reklama & PR » informacje
Taktyka jest jedna. Jesteśmy na TY. Szpakowski i Borek w kolejnej odsłonie kampanii marki Tyskie
Pod hasłem „Taktyka jest jedna. Jesteśmy na TY” odsłony trwa kolejna odsłona platformy komunikacyjnej marki Tyskie (Kompania Piwowarska) przygotowanej na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Dariusz Szpakowski i Mateusz Borek zachęcają do bycia na TY niezależnie od tego, której drużynie i w jaki sposób kibicujemy.
21.05.24, 14:47
| reklama & PR » ludzie
Eryk Skolarski nowym Head of Events w Garden of Words Group
W kwietniu br., do zespołu Garden of Words Group dołączył Eryk Skolarski, który objął stanowisko Head of Events.
21.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
Platige Image inwestuje poza Polską. Firma otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich
Las Palmas zostaje kolejnym miejscem na mapie świata, gdzie swoją siedzibę uruchamia Platige Image. Jak podkreśla firma, lokalizacje zapewniające korzystne systemy wsparcia dla filmowców mają kluczowe znaczenia dla przyciągania międzynarodowych produkcji VFX.
20.05.24, 17:29
| reklama & PR » informacje
ALBI POLSKA w przetargu wybiera agencję Ancymony. Spoty pojawią się na trzech rynkach
W efekcie wygranego przetargu, agencja Ancymony zrealizowała spot TV dla marki Albik na rynek polski, czeski i słowacki.
20.05.24, 15:15
| reklama & PR » informacje
Hand Made w wyniku przetargu poprowadzi letnią aktywację Peroni
Agencja Hand Made wygrała przetarg i poprowadzi działania w ramach letniej kampanii marki Peroni z portfolio Kompanii Piwowarskiej.
20.05.24, 13:45
| reklama & PR » ludzie
Adam Kręgielewski awansuje. Stanął na czele działu Concept Development w Labconie
Agencja Labcon (Group One) integruje zespoły koncepcyjne tj. strategię, kreację i creative production, tworząc jeden dział Concept Development. Na jego czele stanął Adam Kręgielewski - Head of Concept & Innovation.
20.05.24, 11:45
| reklama & PR » ludzie
Kuba Kossut Dyrektorem Generalnym Adlook
Spółka Adlook mianowała Kubę Kossuta na stanowisko Dyrektora Generalnego firmy (Global CEO).
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy