09.02.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r. według Radka Grzybowskiego (19 Południk)

Radek Grzybowski, fot.: materiały prasowe

Wydarzenia i zjawiska na rynku reklamy w 2022 r. podsumowuje Radek Grzybowski (19 Południk).

Bez wątpienia najważniejszym zdarzeniem tego roku, o najmocniejszym i jednocześnie potwornym wpływie na całe społeczeństwa, był wybuch wojny w Ukrainie i jej konsekwencje. W obliczu tej tragedii wszelkie działania branżowe schodzą na zdecydowanie dalszy plan i stają się wręcz nieistotne. Zawężając perspektywę tych dramatycznych wydarzeń do naszej branży, na pewno obserwujemy zmianę w zachowaniu zarówno konsumentów, jak i biznesu.

Strategia na wyjście z kryzysu

Dużo zmian przyniosła również niestabilna sytuacja na rynku energetycznym, finansowym i społecznym. Naturalnym jest, że branża marketingowa odczuwa te napięcia jako jedna z pierwszych – niepewne budżety reklamowe, nierozstrzygnięte przetargi czy też zamrożone kampanie na pewno będą dużym wyzwaniem na najbliższy rok dla niemal każdej agencji. Również z perspektywy klientów nie będzie to łatwy czas. Przed nimi decyzje dotyczące znalezienia swojego miejsca na rynku w czasie zawirowań. Wierzę, że ci, którzy zdecydują się na umocnienie relacji na linii marka - agencja oraz na przemyślaną strategię i skuteczną komunikację, wyjdą z kryzysu obronną ręką. 

Czy AI zastąpi kreatywnych?

Rozwój sztucznej inteligencji i jej oddziaływanie na obszary działania marketingowców, grafików czy copywriterów to jeden z tematów, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach. Wpływ AI na naszą aktualną i przyszłą pracę jest nieunikniony – z jednej strony daje masę nowych możliwości i pozwala na zautomatyzowanie niektórych procesów, z drugiej stwarza pytania na temat zasadności i przyszłości niektórych stanowisk branży kreatywnej. Jedno jest pewne, każda technologia to szansa na rozwój, dlatego nie należy jej bagatelizować, tylko się z nią zaprzyjaźnić. 

Radar na ściemę 

Mocne zmiany na rynku dostrzegam w społecznym wymiarze komunikacji marek. Radar odbiorców na green washing i pozorne kampanie CSR działa coraz sprawniej. W marketingu jest coraz mniej miejsca na ściemę, a źródłem tożsamości firm i marek stają się faktyczne działania, niosące realną wartość społeczną. Przed nami czas odważnych działań balanced development, czego doskonałym przykładem jest np. Patagonia. 

To, co nas czeka w najbliższym czasie, to umiejętność dostosowania się i elastyczności, czyli strategia zwinności. Dynamika zmian postaw, wartości, technologii czy ekonomii jest tak duża, że szybkie i trafne podejmowanie decyzji będzie miało kluczowe znaczenie w kontekście zarządzania komunikacją marketingową i biznesową.

Podsumowanie wydarzeń w 19 Południku

Najważniejsze zmiany

Ubiegły rok był dla nas czasem rozwoju kompetencji strategiczno-kreatywnych. Skupiliśmy się nabudowaniu długoterminowych relacji oraz wysokiej jakości dostarczanych projektów. Konsekwencją tych założeń było poszerzanie kompetencji strategii, designu, motion designu oraz technologii (UX/UI, www). W 2022 r. zwiększyliśmy również naszą ofertę o działania employer brandingowe oraz zainwestowaliśmy w rozwój produktu cyfrowego oferowanego klientom w technologii PWA do samodzielnego tworzenia i zarządzania serwisami www, co pozwala na tworzenie narzędzi, dzięki którym nasi klienci mogą w łatwy sposób zarządzać treściami w serwisie.

W ramach struktur agencji powstała również nowa komórka Lab19, która odpowiada za projekty w obszarze designu, projektowania wizualnego, motion designu i nowych technologii.

Zmiany personalne

Zespół 19 Południka został wzmocniony nowymi specjalistami i specjalistkami – Barbara Szatanik dołączyła na stanowisko head of strategy, Jakub Matuszczak na stanowisko motion designer, Mateusz Stawiarski jako graphic designer, Nadine Reich jako project manager, Joanna Kowieska na stanowisko PR & marketing manager, a Jacek Barwacz jako senior UX/UI designer.

Nagrody 

W 2022 roku zdobyliśmy srebrną statuetkę (najwyższą w naszej kategorii) w konkursie IAB MIXX Awards za kampanię #TeżToMiałam dla klienta Recordati Polska i marki Gynoxin. Za tą samą kampanię zostaliśmy nominowani w konkursie Projekt Roku Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej

Kampania dla Gemini Park Tychy za działania art brandingowe z nieznanym dziełem Edwarda Dwurnika zapewniła nam złoto w PRCH Retail Awards – najważniejszym konkursie branży retail. 

W raporcie Agencje Reklamowe i Domy Mediowe 2022, przygotowanym przez redakcję „Media Marketing Polska” oraz Kantar, jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji reklamowych w Polsce. Nasi klienci szczególnie wysokie oceny przyznali nam za zadowolenie ze współpracy z naszą agencją, obsługę klienta oraz za badania, strategię i analizy.

Najwyższą ocenę, czyli 5 na 5 kciuków w górę, otrzymaliśmy również w raporcie Panorama Reklamy 2022 przygotowanym przez redakcję magazynu „Press”. To nasz debiut w tej publikacji, dlatego tak dobry wynik szczególnie nas cieszy.  

Realizacje 

Ostatni rok obfitował w przetargi, czego efektem są nowe marki w portfolio agencji. Wśród nich jest m.in. Atlanta Poland (Bakal), IBSS Biomed (Latopic), Philip Morris (IQOS), Oriflame (Waunt), Recordati (Gynoxin), Dr.Oetker czy Colliers. Jednocześnie kontynuowaliśmy i rozwijaliśmy współpracę z naszymi dotychczasowymi klientami: Dan Cake, Kaufland Polska, Exfluency, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, SPP, TDJ Estate, Gemini Park Holding oraz Stovit. 

Kampanie

W ubiegłym roku stworzyliśmy wiele angażujących, skutecznych i dobrze przemyślanych kampanii. Wśród tych, które mocno się wyróżniają ze względu na swoje kreacje i koncept, jest nagradzana i doceniana w branży realizacja dla marki Gynoxin pod hasłem #TeżToMiałam, dotycząca zdrowia intymnego nastolatek. W tym miejscu warto również przywołać kampanię dla marki Waunt by Oriflame, w której postawiliśmy na nasze doświadczenie w art brandingu, a do współpracy zaprosiliśmy jedną z czołowych polskich projektantek – Beatę Śliwińską (Barrakuz). 

Radek Grzybowski

Strategy director i założyciel 19 Południka. Pracował, m.in. dla marek takich jak: ING Bank Śląski, Grupa Żywiec, Aviva, LOT, Audi, Castorama, Volvo Trucks, Goodyear, Philip Morris, Oriflame, L’Oreal, Dan Cake i wielu innych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt nagród branżowych, m.in. Effie, MIXX Awards, MIXX Awards, Innovation Awards, KTR czy Kreatura.

Komentarze

Powiązane

23.03.23, 11:36
| reklama & PR » informacje
Lubella podkreśla, że w makaronach wykorzystuje jaja od kur z wolnego wybiegu
Ruszyła kolejna odsłona kampanii dla makaronów jajecznych Lubella. Produkty będą widoczne zarówno w TV, jak i na VOD, YouTube oraz nośnikach OOH.
23.03.23, 09:47
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Teodorczyk Dyrektorem Zarządzającym Channel Factory Polska
W marcu br. nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Channel Factory Polska – Tomasz Teodorczyk zastąpił Szymona Szmigla.
23.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
iCEA Group oLIVE rozpoczynają współpracę
Agencje iCEA Group i oLIVE media rozpoczynają współprace partnerską, dzięki czemu mają poszerzyć zakres oferowanych usług.
23.03.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Media Ready wyprodukowała spoty do kampanii Enterol Forte
Agencja Media Ready przygotowała dwa spoty dla marki Enterol Forte do kampanii TV i online w wersji całorocznej oraz letniej. Agencja odpowiada za ich koncept kreatywny oraz produkcję. Współpraca jest wynikiem wygranego przetargu rozpisanego przez firmę Biocodex Polska.
22.03.23, 20:32
| reklama & PR » informacje
Krakus na Wielkanoc. Marka promuje żurek
W najnowszej kampanii Krakus przedstawia pomysły na wielkonocny żurek.
22.03.23, 17:44
| reklama & PR » informacje
KENWOOD rozszerza współpracę z LoveBrands Group
Marka KENWOOD działająca w sektorze sprzętu drobnego AGD, związana jest z agencją strategicznej komunikacji zintegrowanej LoveBrands Group od kilku lat. W tym roku współpraca z KENWOOD rozszerzona została o kompleksowe działania z zakresu influencer marketingu oraz organizację eventu.
22.03.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
VeloBank sponsorem tytularnym wyścigów kolarskich VeloBank VIA Dolny Śląsk
VeloBank rozpoczął współpracę ze Ślęża Sobótka Bike Academy, stowarzyszeniem kultury fizycznej i sportu, organizatorem największego cyklu kolarskich wyścigów szosowych dla amatorów i kolarzy masters VIA Dolny Śląsk.
22.03.23, 15:30
| reklama & PR » informacje
Plan na spokój wg firmy Provident w wiosennej odsłonie kampanii
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała wiosenną odsłonę kampanii firmy pożyczkowej Provident, która będzie prowadzona pod hasłem „Mam plan”. 
22.03.23, 14:29
| reklama & PR » informacje
Czekolady E.Wedel w nowych opakowaniach
E.Wedel wprowadza na rynek czekolady, które przeszły design. Nowa identyfikacja ma wydobywać charakter marki, z jakim kojarzona jest od lat przez Polaków oraz akcentować to, co konsumenci cenią zdaniem firmy w Wedlu najbardziej – pełnię czekoladowego smaku.
22.03.23, 13:49
| reklama & PR » informacje
Bardzo prosty przepis. Wielkanocna aktywacja konsumencka Dan Cake
Pod hasłem „Otwórz, połóż, odpoczywaj” marka Dan Cake zachęca odbiorców, aby zamiast spędzania Świąt na gorączkowych przygotowaniach w kuchni, skorzystali z prostego przepisu od Dan Cake, dając sobie tym samym czas na więcej chwil dla siebie.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.