31.01.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r.: Katarzyna Szybowska-Jemielniak (QKA creative)

Katarzyna Szybowska-Jemielniak, fot.: materiały prasowe

Katarzyna Szybowska-Jemielniak - założycielka i właścielka agencji reklamowej QKA creative, podsumowuje rok 2022 na rynku reklamy. 

Rok 2022 był rokiem pełnym nadziei i rozczarowań. Zmęczeni pandemią, wypatrywaliśmy jej końca, obserwując przy tym rynek, który w 2021 r. zapowiadał się obiecująco. Pamiętamy trendy z 21’ i gwałtowny wzrost zakupów w e-commerce (na który również niemały wpływ miała pandemia), a także wzrost ilości konsumentów, którzy coraz częściej szukali marek lokalnych aż… No właśnie, przyszedł luty 2022, sprawiając, że cały świat wstrzymał oddech. To, w jaki sposób firmy okazywały swoje wsparcie osobom z Ukrainy, z pewnością zasługuje na uznanie i na zawsze zapisze się na kartach historii, ale utrwali się na niej coś jeszcze. Jedna duża niewiadoma: co teraz? Jak się komunikować, jak mówić, jak sprzedawać, gdy obok trwa wojna. Z pewnością bardzo wiele marek musiało w lutym 2022 r. zmieniać swoje strategie, sposoby komunikacji, a nawet rezygnować z wcześniej zaplanowanych kampanii. Myślę, że dla wszystkich marketerów było to dużym wyzwaniem. Firmy wychodzące z Rosji, klienci bojkotujący te, które w niej zostają – bez wątpienia działo się bardzo dużo i nie zapominajmy, że wciąż się dzieje. Polski rynek próbował wrócić do tzw. Codzienności, choć i w niej zmieniło się u nas wiele.

Jak podają różne źródła, od początku agresji Rosji na Ukrainę, do Polski przybyło ok. 9 mln uchodźców. To naprawdę duża liczba osób – a przy tym nowych konsumentów, którzy pojawili się w naszym kraju. Jeśli chodzi o zmiany na rynku reklamy, to z pewnością dało się zauważyć pewnego rodzaju wyważenie w komunikacji większości firm. Social media na jakiś czas przestały być „wesołe”. 2022 nie był rokiem, którym rządziły śmieszne przekazy i zabawne kampanie. Był za to rokiem, w którym marki zaczęły myśleć jeszcze mocniej nie tylko czy się komunikować, ale przede wszystkim – jak.

Wydaje mi się, że dla wielu firm 2022 rok, był pewnego rodzaju przełomem. Coraz więcej z nich zaczęło rozumieć, że nie wystarczy tylko „być” w social mediach, trzeba mieć naprawdę dobrze opracowaną strategię, która pozwala uniknąć przepalonych budżetów. Co jeszcze? W 2022 r. zaczęliśmy mocniej wchodzić w świat metaverse. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez IQS we współpracy z agencją Gameset, dowiedzieliśmy się, że z metaverse skorzystało już 6 milionów Polaków, a kolejne 10 milionów chciałoby spróbować. Prawie połowa polskich użytkowników metaverse w wieku 10-55 lat twierdzi, że dzięki wirtualnej rzeczywistości odkryła nowe marki produktów lub usług ze świata offline. Inspirującym przykładem jest dom mody Gucci, który już od 2021 r. tworzy Gucci Town - wirtualne miasto założone w Robloxie, gdzie zrobimy zakupy, pójdziemy na wystawę sztuki i poznamy innych ludzi. Warto wspomnieć o marce Dove, która zwróciła uwagę na coś więcej, niż samo bycie w metaverse. Stworzyła „Real Beauty in Games Training” - kurs, który miał na celu wspomóc twórców gier, do tego, by budowali w nich różnorodność postaci i unikali stereotypów. Nie zapominajmy również o sztucznej inteligencji i możliwościach, jakie nam daje. W 2022 roku tworzyła dla nas obrazy, teksty, a nawet pomysły na biznes. Jestem przekonana, że to dopiero początek.

Jeśli chodzi o rok 2022 i moją firmę QKA creative, to postawiłam na budowanie nowej strony www, która ukaże się początkiem 2023 r. oraz na rozwój pracowników. Rok 2022 minął nam pod hasłem polskich marek, w tym polskiej porcelany, ponieważ od 2021 r. współpracujemy z 4 markami z PGP: Porcelaną Ćmielów, Porcelaną Lubiana, Porcelaną Chodzież i Ćmielów Design Studio. Cieszę się, że mamy coraz więcej klientów wśród polskich firm i mocno wierzę, że ich grono będzie się powiększać.

Katarzyna Szybowska-Jemielniak

Założycielka i właścielka agencji reklamowej QKA creative. Z wykształcenia strateżka, dziennikarka i coach medialny oraz moderatorka metody Design Thinking. Na koncie ogólnopolskie kampanie reklamowe, społeczne oraz współpraca z wieloma markami, polskimi i zagranicznymi. W QKA pełni rolę strateżki, zarządzając markami i kreując sposób komunikacji.

Komentarze

Powiązane

23.03.23, 15:00
| reklama & PR » ludzie
Marcin Boroszko Konsultantem Channel Factory Polska
W marcu br., do Channel Factory Polska dołączył Marcin Boroszko, który będzie pełnić rolę Konsultanta.
23.03.23, 14:00
| reklama & PR » informacje
Streetcom odpowiada za kampanię influencerską dla past Wawrzyniec
Trwa kampania influencerska dla past Wawrzyniec realizowana przez Streetcom. Biorą w niej udział zarówno makro i mikro influencerzy. Kampania jest jednym z pierwszych etapów działań związanych z rebrandingiem i zmianą pozycjonowania popularnych past warzywnych Wawrzyńca.
23.03.23, 11:36
| reklama & PR » informacje
Lubella podkreśla, że w makaronach wykorzystuje jaja od kur z wolnego wybiegu
Ruszyła kolejna odsłona kampanii dla makaronów jajecznych Lubella. Produkty będą widoczne zarówno w TV, jak i na VOD, YouTube oraz nośnikach OOH.
23.03.23, 09:47
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Teodorczyk Dyrektorem Zarządzającym Channel Factory Polska
W marcu br. nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Channel Factory Polska – Tomasz Teodorczyk zastąpił Szymona Szmigla.
23.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
iCEA Group oLIVE rozpoczynają współpracę
Agencje iCEA Group i oLIVE media rozpoczynają współprace partnerską, dzięki czemu mają poszerzyć zakres oferowanych usług.
23.03.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Media Ready wyprodukowała spoty do kampanii Enterol Forte
Agencja Media Ready przygotowała dwa spoty dla marki Enterol Forte do kampanii TV i online w wersji całorocznej oraz letniej. Agencja odpowiada za ich koncept kreatywny oraz produkcję. Współpraca jest wynikiem wygranego przetargu rozpisanego przez firmę Biocodex Polska.
22.03.23, 20:32
| reklama & PR » informacje
Krakus na Wielkanoc. Marka promuje żurek
W najnowszej kampanii Krakus przedstawia pomysły na wielkonocny żurek.
22.03.23, 17:44
| reklama & PR » informacje
KENWOOD rozszerza współpracę z LoveBrands Group
Marka KENWOOD działająca w sektorze sprzętu drobnego AGD, związana jest z agencją strategicznej komunikacji zintegrowanej LoveBrands Group od kilku lat. W tym roku współpraca z KENWOOD rozszerzona została o kompleksowe działania z zakresu influencer marketingu oraz organizację eventu.
22.03.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
VeloBank sponsorem tytularnym wyścigów kolarskich VeloBank VIA Dolny Śląsk
VeloBank rozpoczął współpracę ze Ślęża Sobótka Bike Academy, stowarzyszeniem kultury fizycznej i sportu, organizatorem największego cyklu kolarskich wyścigów szosowych dla amatorów i kolarzy masters VIA Dolny Śląsk.
22.03.23, 15:30
| reklama & PR » informacje
Plan na spokój wg firmy Provident w wiosennej odsłonie kampanii
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała wiosenną odsłonę kampanii firmy pożyczkowej Provident, która będzie prowadzona pod hasłem „Mam plan”. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.