24.01.23, 16:30

Szkło Kontaktowe obchodzi 18. urodziny

Wojciech Zimiński i Tomasz Sianecki, fot.: materiały prasowe

25 stycznia 2023 r. „Szkło Kontaktowe” kończy 18 lat. Z tej okazji w warszawskim teatrze 6. Piętro odbyło się przedstawienie, w którym wystąpiły osoby związane z programem. Niespodzianką wieczoru był wspólny występ Grzegorza Markowskiego ze „Szkła Kontaktowego” i Grzegorza Markowskiego z zespołu „Perfect”. Wydarzenie pojawi się na antenie TVN24 25 i 26 stycznia br. o godz. 22:00.

Tomasz Sianecki, Wojciech Zimiński, Katarzyna Kasia, Katarzyna Kwiatkowska, Artur Andrus, Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk, Robert Górski, Marek Przybylik, Szymon Jachimek i Tomasz Jachimek, Grzegorz Markowski, Krzysztof Daukszewicz, Henryk Sawka i Jerzy Iwaszkiewicz – to drużyna „Szkła Kontaktowego”. Różnorodny zespół stworzony z osobowości ze świata kultury i dziennikarstwa codziennie na żywo komentuje wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne i sportowe na antenie TVN24.

„Szkiełko” wystartowało w 2005 r., jako program publicystyczno-satyryczny, który z poczuciem humoru podsumowuje wydarzenia dnia. „Już pierwsze wydanie programu z 25 stycznia 2005 roku zapisało się w historii TVN24. Zapowiadając je Bogdan Rymanowski powiedział, że do nowego programu zapraszają Krzysztof Daukszewicz i Grzegorz Miecugowek” - wspomina Tomasz Sianecki, Redaktor Naczelny "Szkła Kontaktowego".

Innowacją programu był kontakt z widzami, którzy dzwonili do programu oraz wysyłali SMS-y wyświetlane w trakcie emisji. „Dzwoniły do nas najrozmaitsze osoby. Między innymi: Tadeusz Mazowiecki, Marian Kociniak, Irena Santor, Barbara Horawianka, ale także Stanisław z Kanady, czyli Stanisław Tymiński, kandydat na prezydenta w 1990 r.” - opowiada Tomasz Sianecki.

Twórcą programu był Grzegorz Miecugow, publicysta, pisarz i dziennikarz. W parze z Tomaszem Sianeckim tworzyli „ulubioną parę” widzów. To jeden z najdłużej emitowanych programów w historii polskiej telewizji. „Kiedy zaczynaliśmy możliwość wypowiedzi na antenie widzów była w TV czymś niespotykanym. Dzisiaj widz chce nie tylko oglądać, ale też współtworzyć programy, mieć szansę być usłyszanym” - mówi Dominika Sekielska, managerka i producentka programu.

Prowadzący program tworzą różne duety, a wśród twórców programu jest legenda polskiej kultury - Wojciech Młynarski.
Słynny wiersz “Wina Tuska” Młynarski zaprezentował właśnie w „Szkle Kontaktowym”. „To naszym widzom przedstawiał swoją twórczość w ostatnich latach swojego życia” - przypomina Tomasz Sianecki i dodaje, że do grona stałych widzów "Szkła Kontaktowego" należał pisarz i scenarzysta Tadeusz Konwicki. Jego córka, Maria Konwicka tuż po śmierci w 2015 r. wspominała na gazeta.pl: "Cały dzień miał poukładany. Śniadanie, gazety w kiosku, papieros, obiad w Czytelniku przy Wiejskiej, herbata u sąsiadki. I obowiązkowo odbywał codziennie cztery długie spacery po centrum Warszawy. O 22 musiał już być w domu, bo oglądał "Szkło kontaktowe". To był jego ulubiony program, szczególnie podobały mu się wyświetlane na pasku SMS-y od widzów".

W programie występowali również: Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Ilona Łepkowska, Janusz Weiss, Andrzej Poniedzielski, Dorota Wellman, Maciej Stuhr, Sylwia Chutnik.

Prawie 650 tys. widzów

Program niezmiennie cieszy się popularnością . Format, utrzymuje się w Top 5 najchętniej oglądanych programów TVN24. W 2022 r. program przyciągnął średnio 644 tys. widzów, przy udziałach w rynku na poziomie 6,3 proc. (w grupie 4+, dane: Nielsen).

„Szkło” i prowadzący byli wielokrotnie nagradzani przez widzów, a także środowiska branżowe (2006 r. – Ulubiony program rozrywkowy – Festiwal Dobrego Humoru, 2007 r. – Odkrycie telewizyjne roku – Wiktory, 2021 r. – Szpila Międzynarodowego Festiwalu Satyrykon). Katarzyna Kasia i Tomasz Sianecki są wśród 100 najbardziej wpływowych osób Listy Newsweeka (2022 r.). Redaktorzy prowadzący (Grzegorz Markowski, Tomasz Sianecki) są laureatami nagrody Mistrza Mowy Polskiej.
Redakcja nie ogranicza się do działalności telewizyjnej. Prowadzi też akcję na rzecz poprawy losu zwierząt porzuconych i bezdomnych „Każdy Zwierz ma Swój Czubaszek” – na cześć wielkiej miłośniczki zwierząt – Marii Czubaszek. Dzięki tym działaniom domy znalazły już setki zwierząt, a program został nagrodzony w 2018 r. przez magazyn „Cztery Łapy” - Orderem Psiego Szczęścia.

Program to już nie tylko telewizja. Od 2018 r. „Szkło Kontaktowe” można oglądać w warszawskim Teatrze 6. Piętro w formie interaktywnego spektaklu pt. „Szkło Kontaktowe live&touch”. Szkło Kontaktowe doczekało się także książek: autorstwa Grzegorza Miecugowa i Tomasza Sianeckiego „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu” oraz Tomasza Jachimka - „No i pogadali. Szkło Kontaktowe gdy gasną kamery”.

Szkło nie tylko ze studia

Program był również często emitowany z różnych miejsc i wydarzeń w Polsce, m.in. z Przystanku Woodstock, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie oraz z Międzynarodowej Wystawy Satyrykon w Legnicy.

Komentarze

Powiązane

18.06.24, 12:44
| telewizja / VOD » informacje
Nie tylko Maciej Dowbor. Robert Janowski także żegna się z Polsatem
W nowym, 21. sezonie muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” (Polsat) Robert Janowski nie zasiądzie w fotelu jurorskim.
18.06.24, 11:49
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor kończy pracę w Polsacie
Po 20 latach współpracy, Maciej Dowbor rozstał się z Polsatem. Przez ostatnie dziesięć lat prezenter był współgospodarzem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
18.06.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Holandia hitem TVP
Ponad 9 mln widzów zgromadził w niedzielę, 16 czerwca br. mecz Polska – Holandia transmitowany na antenach TVP.
17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.