23.02.23, 18:00

Specjalne programy i wydawnictwa Polskiego Radio w rocznicę agresji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie

Logo Polskiego Radia, fot.: materiały prasowe

W rocznicę agresji Rosji przeciwko Ukrainie na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia. W geście solidarności i wsparcia ze strony Polskiego Radia wobec narodu ukraińskiego, powstał też dwupłytowy album „Krajeczka”, na którym znalazły się ukraińskie piosenki dla dzieci.

W rocznicę zbrodniczej agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, Polskie Radio będzie przez cały dzień odnosiło się do tego wydarzenia, do jego tragicznych skutków oraz zaprosi na specjalnie przygotowane audycje, rozmowy oraz transmisje koncertów.

24 lutego publiczny nadawca włączy się w inicjatywę radiowców, by wesprzeć wszystkich, którzy dążą do niezawisłości i wolności oraz tych, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie i pomoc. Jednak w odróżnieniu od pozostałych nadawców, publiczny nadawca zagra zupełnie inną piosenką. W ten sposób chce oddać hołd wszystkim ludziom i organizacjom związanym z akcją niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. 24 lutego o godz. 8:45 w programach PR zabrzmi utwór „Mamy siebie” skomponowany przez Adama Sztabę, wykonany przez ponad 130 artystów.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia w dniu rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę zaplanowała premierę dwupłytowego albumu „Krajeczka/Краєчка” na którym znalazły się ukraińskie piosenki. Nagrania powstały w Studiu S4 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, a w rejestracji udział wzięły trzy zespoły: przede wszystkim Krajeczka - dzieci w wieku lat 6-13 podrosłych tymczasem członków zespołu KRAJKA, do którego dołączyły dzieci z ukraińskich rodzin, a także ukraińscy artyści – uchodźcy. Wydawnictwo powstało przy udziale Fundacji Dom Ukraiński w Przemyślu oraz przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Polskie Radio dla Ukrainy w porannym paśmie nada relacje z różnych miast Ukrainy. W audycjach wystąpią, m.in. goście z Mariupola, Kijowa czy Charkowa. Dziennikarze opowiedzą także o Polakach, którzy powołali do życia stałe inicjatywy pomocy Ukraińcom. Przez cały dzień publiczny nadawca będzie przypominał o pomocy, która płynęła do Ukraińców z całego świata, w tym z Polski.

Relacje i specjalne audycje związane z rocznicą rosyjskiego najeźdźcy na Ukrainę pojawią się również usłyszeć w Programie 1 Polskiego Radia.

Specjalne koncerty w Dwójce 

Program 2 zaprosi na transmisje dwóch koncertów upamiętniających te tragiczne wydarzenia. 23 lutego o godz. 20.00 w audycji „Filharmonia Dwójki” transmisja koncertu „Solidarni z Ukrainą”, który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W programie koncertu znajdzie się utwór Valentina Silvestrova pt. „Modlitwa za Ukrainę”, skomponowany podczas Euromajdanu w 2014 r., wybrzmią również hymny Polski i Ukrainy (ten ostatni w aranżacji Jurija Szewczenki), a także „Requiem” oraz „Va pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Z kolei w piątek, 24 lutego o godz. 19.00 transmisja koncertu z Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Koncert będzie poświęcony pamięci ofiar agresji Rosji na Ukrainę. W programie Walentin Sylwestrow Modlitwa za Ukrainę oraz Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll KV 626.

W Polskim Radiu Chopin o godz. 19.15 rozpocznie się transmisja koncertu symfonicznego „Solidarni z Ukrainą” z Filharmonii Zielonogórskiej. W programie znajdzie się pierwsze po ponad 130 latach wykonanie sensacyjnie odnalezionej przed dwoma laty wersji Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w instrumentacji Adama Münchheimera. Koncert otworzy wykonanie poematu Ludomira Różyckiego Piéta. Na zgliszczach Warszawy, a domknie II Symfonia E-dur op. 16 jednego z najwybitniejszych kompozytorów ukraińskich XX wieku Lwa Rewuckiego. Podczas wieczoru wystąpi pianista Tymoteusz Bies z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Rafała Kłoczko.

Komentarze

Powiązane

23.05.23, 18:37
| radio » informacje | prasa » informacje
O tym się mówi. Nowy cykliczny raport dziennikarski IMM i Radia ZET
Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów (IMM) rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jej efektem będzie wspólny cykliczny raport „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.
23.05.23, 06:30
| radio » informacje
Powracają Grube Ryby nagrody Radia Kolor 103 FM
Po przerwie związanej z pandemią COVID-19, nagrody Radia Kolor powracają po czterech latach przerwy. Grube Ryby 2023 zostaną wręczone podczas specjalnej Gali Urodzinowej, która odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w Opera Club w Warszawie. Gwiazdą wieczoru będzie brytyjski wokalista i gitarzysta Alfie Templeman.
22.05.23, 10:15
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF nie podniesie cen reklam na okres letni
Grupa RMF nie zmieni cen na lato, pozostawiając zaszyte rabaty dla klientów w pakietach i – jak podkreśla Grupa - najniższe przeliczniki krótkich kopii wśród liczących się ofert na rynku.
22.05.23, 07:30
| radio » informacje
Dogrywka w Radiu ZET. Nowy podcast Mateusza Ligęzy
Radio ZET udostępniło kolejny podcast. "Dogrywka w Radiu ZET" przygotowywana jest przez dziennikarza sportowego stacji - Mateusza Ligęzę.
19.05.23, 19:16
| radio » informacje
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz zostali laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022. Uroczystość wręczenia odbyła się 18 maja br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
19.05.23, 11:28
| radio » informacje
Nowe Stacje+ w ofercie RMF Classic+
Do dotychczasowej oferty Stacji dostępnych na platformie RMF Classic+, dołączyło sześć kolejnych kanałów, m.in. RMF Classic+ Hans Zimmer, RMF Classic+ Muzyka Oskarowa oraz RMF Classic+ Czas skupienia.
19.05.23, 06:30
| radio » informacje
ZET jak zdrowie Agnieszki Kołodziejskiej. Nowy podcast Radia Zet
"ZET jak zdrowie" to kolejna nowość w ofercie podcastów Radia ZET. Agnieszka Kołodziejska będzie rozmawiać w nim z różnymi specjalistami o kwestiach zdrowotnych, które interesują Polaków. Pierwszy odcinek został udostępniony 17 maja br.
18.05.23, 08:30
| radio » informacje
Polski przebój XXI wieku. Plebiscyt programu Pierwszego Polskiego Radia
Plebiscyt „Polski Przebój XXI Wieku” radiowej Jedynki zorganizowany jest w ramach akcji „Maj Polskiej Piosenki”. Aby wziąć w nim udział trzeba zagłosować na jeden ze stu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy muzycznych stacji. Głosowanie potrwa do 31 maja br.
17.05.23, 10:08
| radio » informacje
Bon rozdaje Radio ZET. Stacja w przedwakacyjnej zabawie rozda gotówkę
Pod hasłem „Bon rozdaje Radio ZET” rusza nowa antenowa zabawa, w której słuchacze mają szansę wygrania gotówki w wysokości do 2 tys. zł na realizację wakacyjnych planów. Akcję wspiera internetowa kampania promocyjna.
17.05.23, 08:30
| radio » informacje
Akcja Zrównoważony challenge w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji „Zrównoważony challenge”, która odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego. Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu, aby jak najszybciej dotrzeć do celu.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.