17.03.23, 07:30

Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania

KREMENCHUK zespół gazety Telegraf, fot.: materiały prasowe

W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.

W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i szerzącej się dezinformacji Agora i Fundacja Gazety Wyborczej wraz z partnerami postanowiła stworzyć fundusz na rzecz Ukrainy, dedykowany bezpośredniemu wsparciu dziennikarzy i wydawców w strefie wojny. Do inicjatywy szybko włączyły się organizacje medialne i dziennikarskie z Europy, w tym Bonnier News ze Szwecji. Fundacja Gazety Wyborczej uruchomiła też specjalną zbiórkę na ten cel. Łącznie w ciągu pięciu pierwszych dni działania Funduszu na jego konto wpłynęło niemal 150 tys. euro, a wartość środków zebranych przez rok działalności UMF to ponad 877 tys. euro. Zebrane środki pozwoliły, m.in. na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe tych dziennikarzy oraz lokalnych organizacji medialnych.

Dzięki tym pieniądzom możliwe było wsparcie ukraińskich mediów - początkowo środki przeznaczone były na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe osób oraz organizacji dziennikarskich i medialnych w Ukrainie, a także relokację dziennikarzy do Polski i innych krajów UE.

Twórcy UMF wierzyli, że pomoc dla naszych kolegów po fachu w Ukrainie nie potrwa długo. Na początku wysyłaliśmy im kamizelki kuloodporne, hełmy, gogle, zestawy pierwszej pomocy, potem - komputery. Dziś wiemy, że wsparcie nadal jest potrzebne, dlatego skupiamy się na pomocy mediom lokalnym i regionalnym, które zanotowały znaczący spadek przychodów. Dziennikarze nie zarabiają, więc to UMF wypłaca im mini pensje raz na 1-2 miesiące. Od wiosny stale utrzymujemy w ten sposób ponad 170 osób z odległych miast i obwodów Ukrainy. Dlaczego stamtąd? Media kijowskie mają więcej sposobów na zarabianie i lepszy dostęp do funduszy pomocowych - my staramy się wypełnić lukę w systemie” - wyjaśnia Jarosław Śliżewski, dyrektor zarządzający UMF.

Konwój UMF ze sprzętem za 250 tys. zł

W pierwszych dniach marca br. do Ukrainy trafił kolejny konwój UMF ze sprzętem o wartości niemal ćwierć miliona zł. Dzięki niemu 36 redakcji lokalnych nie musi obawiać się przerw w dostawach prądu - dostarczone przez Fundusz urządzenia, m.in. nowoczesne, sterowane komputerem zestawy akumulatorów, zapewniają możliwość pracy od kilku do kilkunastu urządzeń przez wiele godzin. Z ich pomocą może funkcjonować serwer, na którym stoi portal lokalny, łączność internetowa - można dokończyć tworzenie gazety, a nawet ogrzać pomieszczenie. Do urządzeń można podłączyć także panele słoneczne. Dodatkowo 200 reporterów i fotoreporterów otrzymało specjalne przenośne powerbanki, które pozwalają w terenie naładować nie tylko telefon czy aparat, ale także laptopy.

Kto tworzy UMF?

Ukrainian Media Fund tworzą: Bonnier News i Agora oraz organizacje mediowe z północnej Europy: Tidningsutgivarna ze Szwecji, Medialiitto z Finlandii, Mediebedriftene z Norwegii oraz Danske Medier z Danii. Funduszem zarządza Fundacja Gazety Wyborczej, która zajmuje się m.in. pozyskiwaniem środków i relacjami z darczyńcami. 

UMF powstał jako wyraz solidarności z dziennikarzami i fotoreporterami relacjonującymi na co dzień wydarzenia z frontu w Ukrainie. Jego głównym celem jest mobilizacja międzynarodowego wsparcia - zarówno finansowego, jak i rzeczowego – dla lokalnych mediów na Ukrainie.

Komentarze

Powiązane

23.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 lutego?
22.02.24, 06:30
| prasa » ludzie
Karolina Bordo zastępczynią naczelnego magazynu K MAG
Karolina Bordo objęła stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „K MAG” . Dotychczas Bordo była sekretarzynią redakcji.
22.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 lutego?
21.02.24, 06:30
| prasa » ludzie
Zmiany w lokalnych redakcjach Wyborczej. Michał Olszewski pokieruje działem zagranicznym
Od 1 marca br. Michał Olszewski, dotychczasowy szef krakowskiej redakcji “Gazety Wyborczej”, będzie kierował działem zagranicznym tytułu. Kierownictwo nad redakcją w Krakowie obejmie Magdalena Mach, a zespołami w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie pokieruje Jan Latała.
21.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 lutego?
20.02.24, 16:30
| prasa » informacje
Gremi Media wprowadza dekalog stosowania AI w redakcjach
Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej” oraz „Parkietu” i serwisów rp.pl i parkiet.com, wprowadza w redakcjach dekalog stosowania sztucznej inteligencji (AI). Ma on na celu promowanie etycznego i świadomego wykorzystania narzędzi AI przez dziennikarzy oraz uregulowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością.
20.02.24, 14:02
| prasa » informacje
Kobieta i Życie z wydaniem specjalnym z przepisami czytelniczek na Wielkanoc
21 lutego br. na rynku prasowym ukaże się wydanie specjalne miesięcznika „Kobieta i Życie” – „Przepisy czytelniczek Wielkanoc" (Wydawnictwo Bauer).
20.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 lutego?
19.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 lutego?
18.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 lutego?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 26.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.