31.03.23, 08:30

TVP Polonia świętuje 30. urodziny

Urodzinowe logo TVP Polonia, fot.: materiały prasowe

30 lat temu ruszył kanał satelitarny publicznego nadawcy skierowany do Polaków przebywających poza krajem – TVP Polonia.

30 lat temu Polacy mieszkający poza granicami kraju dzięki TVP Polonia mogli w końcu obejrzeć polskie programy telewizyjne tworzone z myślą o nich. Od tamtej pory antena jednoczy Polaków na całym świecie, nadając obok programów informacyjnych, także pozycje o polskiej kulturze i tożsamości. Pomysłodawczynią utworzenia kanału telewizyjnego dla Polaków przebywających za granicą, była Barbara Borys-Damięcka. Istotną rolę dla anteny odegrał też Jan Nowak - Jeziorański, wieloletni szef sekcji polskiej Radia Wolna Europa, który od początku wspierał i promował TVP Polonia. Jak podkreślał, telewizja ta była najskuteczniejszym sposobem łączenia Polaków z krajem i przeciwstawiania się szybkiemu wynarodowieniu.

Kanał satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie 31 marca 1993 r. i stał się trzecią anteną telewizyjną w Polsce, po TVP1 i TVP2. Program inaugurujący poprowadzili wówczas Magdalena Mikołajczak oraz Sławomir Siejka, a gośćmi specjalnymi byli marszałek Senatu, Andrzej Stelmachowski i Jan Nowak – Jeziorański. pierwszego dnia emisja programów trwała 11 godzin.
Do najważniejszych zadań TVP Polonia należy podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą, a w szczególności upowszechnianie języka ojczystego oraz znajomości kultury, historii i współczesności.

Oferta stacji to najważniejsze produkcje głównych anten publicznego nadawcy oraz szereg własnych produkcji skierowanych do konkretnych odbiorców. TVP Polonia emituje jedyny na rynku medialnym w Polsce, telewizyjny magazyn o Polonii i dla Polonii „Polonia 24”.

W ofercie nadawcy są również magazyny, które przygotowują korespondenci TVP Polonia z obu Ameryk, Europy i przebywający u naszych wschodnich sąsiadów - „Wschód”, „Wilnoteka”, „Nad Niemnem”, „Studio Lwów”. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę antena relacjonuje sytuację na Ukrainie, także mieszkających tam Polaków i pokazuje wsparcie, jakiego Polska udziela ogarniętemu wojną krajowi oraz uchodźcom.

TVP Polonia prezentuje też własne filmy dokumentalne i reportaże prezentujące sylwetki wielkich Polaków, ale także mówiące o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć z dala od ojczyzny, wśród nich są m.in. film dokumentalny „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska”, w reż. Jadwigi Nowakowskiej i reportaże „Dziewczyna ze zdjęcia” Bogny Bender-Motyki, „Emigracja serc. Polki w Czarnogórze” Marzanny Grdeń, „Polki w Gruzji” i „Szlakiem Mickiewicza” Pauliny Drażby czy „Polki w dżungli” Błażeja Pyrki.

Gale i koncerty

Od 1995 r. organizowana jest gala „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”, podczas której tę nagrodą uhonorowane są osoby oraz instytucje, które troszczą się na świecie o polską kulturę, sztukę, naukę, edukację, politykę i sport. Wydarzenie to stanowi hołd dla tych, którzy, poprzez swoją działalność, pełnią rolę ambasadorów polskości na całym świecie oraz – bez względu na okoliczności, w jakich się znajdą – z dumą reprezentują Polskę.

Od 2003 r. TVP Polonia przyznaje wyróżnienia najpopularniejszemu polskiemu artyście poza granicami kraju. Statuetki „Artysty bez Granic” otrzymali do tej pory m.in. Irena Santor, Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz.

TVP Polonia organizuje także wydarzenia i koncerty. Koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek „Wielkie kolędowanie w Chicago” został zrealizowany w 2022 r. w Bazylice Świętego Jacka w Chicago, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wybrzmiały na koncercie zorganizowanym i transmitowanym na antenie, prosto z Wilna.

W sieci i na satelicie

Dzięki streamingowi programy TVP Polonia można oglądać z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem strony tvppoloniastream.tvp.pl. Dystrybucja TVP Polonia odbywa się drogą satelitarną, kablową oraz naziemnie na terenie Litwy, a także on-line. TVP Polonia jest także aktywna w mediach społecznościowych, prowadzi profil na FB, organizując konkursy wiedzy dla Polaków z całego świata.

Dla Polaków na Wileńszczyźnie, w strukturach TVP Polonia, uruchomiono nowy kanał Telewizji Polskiej TVP Wilno, który obecnie jest już kanałem działającym samodzielnie.

Komentarze

Powiązane

01.06.23, 20:28
| telewizja / VOD » informacje
Demaskatorzy w TVP INFO. Wojciech Mucha i Wojciech Pokora gospodarzami formatu
Do ramówki TVP INFO trafił nowy program „Demaskatorzy”, mający przybliżać widzom specyfikę dezinformacji, jaka obecna jest w infosferze za sprawą aktywności aktorów państwowych (Rosja, Białoruś, Chiny i inne) oraz niepaństwowych (grupy cyberterrorystyczne, siatki trolli, przestępcy, praknsterzy).
01.06.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Zakliczyński zastąpi Krzysztofa Krisa Adamskiego w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo
Do najnowszego XIX sezonu muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” (Polsat) dołączy choreograf Maciej Zakliczyński, który przygotowywał tancerzy do występów w programie „Dancing with the Stars – Taniec z Gwiazdami”.
01.06.23, 12:03
| telewizja / VOD » informacje
Dzień Dziecka w TVN. Specjalna oprawa kanału oraz zbiórka funduszy na akcję #zdrowiewgłowie Fundacji TVN
1 czerwca br., stacja TVN dedykuje antenę dzieciom. Na ten dzień stacja będzie korzystać z oprawy graficznej stworzonej z dziecięcych rysunków. Na antenie pojawią się specjalne wydania programów.
01.06.23, 10:48
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Dorota Bawołek poprowadzi program Onet Europa
W czwartek, 1 czerwca br. o godz. 15:00, na stronie głównej Onet.pl ukaże się premierowy odcinek programu „Onet Europa”, którego autorką jest dziennikarka Dorota Bawołek.
30.05.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP przygotowała ofertę dla organizatorów pokazów publicznych Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej wychodzi z kolejną ofertą dla organizatorów pokazów publicznych. Tym razem nadawca publiczny umożliwia uzyskanie zgody sygnałowej dla organizatorów pokazów Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.
30.05.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami po raz pierwszy w Telewizji WP
Tegoroczna gala „Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami w Lidzbarku Warmińskim” będzie po raz pierwszy transmitowana na żywo na antenie Telewizji WP.
29.05.23, 10:48
| telewizja / VOD » informacje
26. edycja Telekamer magazynu Tele Tydzień. Wśród laureatów Wojcecj Bojanowski i Nasz Nowy Dom
Magazyn Tele Tydzień po raz 26. ogłosił wyniki plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia, podczas Gali, która odbyła się 25 maja 2023 r. w Teatrze Capitol. Wydarzenie transmitowała na żywo TV Puls.
29.05.23, 09:46
| telewizja / VOD » informacje
Siatkarska Liga Mistrzów i Europejskie Puchary do 2029 r. w Polsacie Sport
Telewizja Polsat przedłużyła prawa do transmitowania Europejskich Pucharów do sezonu 2028/2029. Umowa obejmuje Ligę Mistrzów CEV, Puchar CEV oraz Challenge Cup.
28.05.23, 22:28
| telewizja / VOD » informacje
TVN24 reaguje na słowa Jarosława Kaczyńskiego i zapowiada kroki prawne
Podczas konferencji prasowej w Kopczanach, reporter TVN24 zadał pytanie Jarosławowi Kaczyńskiemu o zaufanie do ministra Mariusza Błaszczaka. Kaczyński w odpowiedzi nazwał dziennikarza stacji "przedstawicielem Kremla".
27.05.23, 18:11
| telewizja / VOD » seriale
Premiera serialu SkyShowtime Original Warszawianka już 19 czerwca
SkyShowtime ogłosiło datę premiery pierwszego polskiego serialu oryginalnego "Warszawianka". Produkcja zadebiutuje w serwisie 19 czerwca br.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.