16.04.23, 09:00

Polscy dziennikarze z życzeniami dla Andrzeja Poczobuta. Akcja wsparcia dziennikarza uwięzionego na Białorusi

Andrzej Poczobut, fot.: materiały prasowe

W niedzielę,16 kwietnia 2023 r. Andrzej Poczobut, korespondent „Wyborczej” w Białorusi będzie obchodzić 50. urodziny. Z tej okazji zespół „Gazety Wyborczej” razem z dziennikarkami i dziennikarzami z innych redakcji przygotował specjalne nagranie wideo z życzeniami dla uwięzionego przez reżim kolegi.

Na okładce najnowszego wydania „Wolnej Soboty” znalazło się zdjęcie Andrzeja Poczobuta z rozprawy sądowej w Grodnie, a czytelniczki i czytelnicy wydania w magazynie weekendowym mogą przeczytać artykuł o dziennikarzu autorstwa Wiktorii Bieliaszyn.

Andrzej Poczobut po raz kolejny spędzi urodziny w ciasnej celi, tym razem nie w owianym złą sławą więzieniu w Żodino, a w areszcie w Grodnie. Sąd w jego rodzinnym mieście zajmuje się apelacją od wyroku, który zapadł w sprawie dziennikarza w lutym. Reżim Łukaszenki w pokazowym procesie skazał go wówczas na osiem lat łagru za rzekome gloryfikowanie totalitaryzmu, szerzenie waśni i wzywanie do nakładania na Białoruś sankcji. Dowodami w sprawie były m.in. artykuły publikowane przez „Wyborczą” – pisze Bartosz Wieliński, wicenaczelny Wyborczej, inicjator przygotowania życzeń od dziennikarzy.

Czego polscy dziennikarze życzą koledze, który kończy 50 lat i siedzi w białoruskim więzieniu?

„Przede wszystkim zdrowia, cierpliwości, wytrwałości i przede wszystkim szczęścia, żeby to się wszystko skończyło dobrze, o czym jestem głęboko przekonany i w co głęboko wierzę” – mówi Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. „Siły, wytrwałości, choć funkcjonariusze reżimu codziennie nie ustają w wysiłkach, by go złamać. Wiary i nadziei, choć świat za więziennymi murami staje się coraz bardziej ciemny i dojmujący. Utrzymania pogody ducha mimo koszmarnego reżimu białoruskiego więzienia” – dodaje Bartosz T. Wieliński.

Los Andrzeja Poczobuta to nie tylko sprawa „Gazety Wyborczej”, jej dziennikarzy i wspólnoty jej czytelników. To sprawa wszystkich polskich mediów, dlatego do akcji dołączyli dziennikarze i dziennikarki róznych redakcji: „Rzeczpospolita”, RMF FM, Euractiv.pl, TVN, TOK FM, Gazeta.pl, „Newsweek”, „PolItyka”, Wirtualna Polska Raport o Stanie Świata i TVN24. To dziennikarki i dziennikarze: Bogusław Chrabota, Dariusz Rosiak, Bogdan Frymorgen, Krzysztof Berenda, Marek Balawajder, Paweł Żuchowski, Karolina Zbytniewska, Adam Michnik, Katarzyna Koloenda-Zaleska, Agnieszka Lichnerowicz, Elżbieta Mazur-Bielat, Małgorzata Wołczyńska, Martyna Osiecka, Paweł Sulik, Rafał Madajczak, Jacek Pawlicki, Jacek Żakowski, Jerzy Baczyński, Mateusz Ratajczak, Patryk Michalski, Szymon Jadczak, Bartosz T. Wieliński, Radomir Witt, Artur Molęda. Wideo z życzeniami dostępne będzie w serwisie Wyborcza.pl.

To kolejna akcja, w której zespół „Gazety Wyborczej” zabiera głos w sprawie uwięzionego Andrzeja Poczobuta – w poprzednich latach m.in. Adam Michnik wystąpił w sprawie uwolnienia dziennikarza na forum Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Redakcja „Wyborczej” przygotowała też pocztówkę świąteczną dla Poczobuta, akcję z wyświetleniem jego wizerunku na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki czy liczne apele do społeczności międzynarodowej w tej sprawie. Codziennie na łamach papierowego wydania „Gazety Wyborczej” dziennikarze liczą, ile dni Poczobut spędził w areszcie.

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 07:45
| prasa » informacje
Kolporter rozwija i modernizuje sieć saloników
Nowe saloniki i kolejne zmodernizowane punkty – to bilans prac w sieci Kolportera w pierwszym kwartale 2024 roku.
16.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 maja?
15.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Dorota Kruk szefową komunikacji i PR spółki Wyborcza
Z początkiem maja br., Dorota Kruk została szefową nowo utworzonego obszaru komunikacji i PR spółki Wyborcza. Będzie odpowiadać za zbudowanie strategii komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, relacje z mediami oraz działania public relations związane z działalnością spółki Wyborcza, w tym “Gazety Wyborczej”.
15.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 maja?
14.05.24, 15:48
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 maja?
14.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Łukasz Grzymisławski nowym redaktorem naczelnym Książek. Magazynu do czytania
Od maja br. Łukasz Grzymisławski objął kierownictwo nad redakcją dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, będącego częścią portfolio wydawniczego spółki Wyborcza.
13.05.24, 07:30
| prasa » ludzie
Agnieszka Holland Człowiekiem Roku 2024 Gazety Wyborczej
„Gazeta Wyborcza” przyznała tegoroczny tytuł Człowieka Roku Agnieszce Holland. Redakcja uhonorowała reżyserkę w uznaniu dla jej artystycznych dokonań i obywatelskiej odwagi. Rozmowę i sylwetkę laureatki będzie można przeczytać w gazecie i na stronie internetowej „Wyborczej”.   
13.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 maja?
12.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 maja?
11.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 maja?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy