19.07.23, 14:14

Wavemaker: ideowość nie jest „przyspawana” do konkretnego pokolenia. Tęczowy marketing wciąż budzi emocje

Fot.: Wavemaker

O ile konsumenci jednoznacznie wspierają zaangażowanie marek w ochronę praw dziecka, seniorów czy ekologię, to tęczowy marketing wciąż budzi relatywnie duże kontrowersje nad Wisłą – wynika z badania Wavemaker, agencji GroupM. Najbardziej protęczowi są w Polsce przedstawiciele pokolenia Zet, a najbardziej proekologiczni – co może zaskakiwać - Silverzy.

Polscy konsumenci niemal jednogłośnie wspierają to, by marki angażowały się w ochronę praw dziecka, pomoc osobom starszych, wolność słowa czy ekologię, pokazuje badanie Wavemaker. Natomiast w kwestii wspierania praw społeczności LGBT+, choć widać przewagę zwolenników, obserwuje się też największy i niesłabnący od lat rozdźwięk wśród badanych – wynika z projektu Wavemaker.

Badanie Wavemaker dowodzi, że to kobiety są znacznie częściej otwarte na aktywizm marek. W niemal wszystkich badanych obszarach potencjalnego zaangażowania marek widać niewielką lub wyraźną przewagę konsumentek wspierających mocniej, m.in. działania marek na rzecz ochrony praw dziecka, pomocy starszym, równości płci czy wspierania społeczności LGBT. Zróżnicowane – i nie zawsze zgodne ze stereotypowymi przekonaniami – jest poparcie dla badanych kwestii wśród przedstawicieli różnych grup wiekowych.

Jak wynika z badania, to głównie osoby młode (18-24 lata) najbardziej pozytywnie podchodzą do zaangażowania marek we wsparcie społeczności LGBT+. Co może zaskakiwać, jednak to najstarsi badani są np. najbardziej zainteresowani proekologiczną postawą marek, a osoby po 45+ roku życia najmocniej wspierają zaangażowanie marek w obronę praw kobiet czy np. wolności słowa.

Wyniki badania Wavemaker dowodzą, że ideowość nie jest „przyspawana” do konkretnego pokolenia. W zależności od badanej kwestii, z różną intensywnością wspierają ją przedstawiciele różnych grup wiekowych – widać więc np. nadreprezentację proekologicznych silverów i protęczowych Zetów.

Tęczowe logotypy to tylko chwyt marketingowy?

Choć to działania na rzecz LGBT+ są relatywnie najbardziej kontestowane, nie zawsze wynika to z negatywnego nastawienia badanych do samej społeczności. Wavemaker zapytał polskich konsumentów co sądzą o tęczowych logotypach firm w mediach społecznościowych wstawianych tam z okazji Pride Month – ponad 1/3 jest za, 20 proc. kontestuje, a blisko połowie badanych jest to obojętne. Kontestujących Wavemaker dopytał o powody. I o ile 53 proc. z nich (średnio to co dziesiąty badany ogółem) rzeczywiście sprzeciwia się wspieraniu społeczności LGBT, to blisko połowa (46 proc.) uważa po prostu, że korporacje jako pracodawcy nie powinni zajmować stanowiska w kwestii orientacji seksualnej, a jedna trzecia badanych uważa, że tęczowe logotypy to tylko chwyt marketingowy.


Fot.: Wavemaker

A jakie marki kojarzą się w Polsce ze wsparciem społeczności LGBT+? Na szczycie rankingu mamy wielkie marki mediowe: Netflix, Google i TVN. Respondenci wskazywali swoje typy na podstawie listy firm lub marek komunikujących w ostatnich latach zaangażowanie w działania na rzecz LGBT+ (np. poprzez udział w paradzie wolności).


Fot.: Wavemaker

O badaniu

Wavemaker realizował badanie metodą CAWI w czerwcu i lipcu 2023 r. na grupie 1500 osób.

Komentarze

Powiązane

21.06.24, 17:00
| reklama & PR » informacje
Agencja Good One PR członkiem ZFPR
Do Związku Firm Public Relations dołączyła agencja Good One PR. To kolejna firma, która będzie współpracować z ZFPR na rzecz kształtowania profesjonalnego środowiska public relations w Polsce.
21.06.24, 16:32
| reklama & PR » informacje
Galaretkami WINIARY bohaterkami kampanii digitalowej
Marka Winiary w okresie letnim w którym wzrasta dostępność sezonowych owoców, promuje swoje galaretki.
21.06.24, 15:04
| reklama & PR » informacje
Ewa Swoboda ambasadorką NEONAIL
Ewa Swoboda - obecnie wicemistrzyni świata w biegu na dystansie 60 metrów, została ambasadorką marki NEONAIL.
21.06.24, 13:46
| reklama & PR » ludzie
Bartłomiej Chmiel jako Account Manager dołącza do Open Mobi
Z początkiem kwietnia br., Bartłomiej Chmiel dołączył do agencji digitalowej Open Mobi. Na stanowisku Account Managera będzie odpowiadał za obszar pozyskiwania klientów z branży e-commerce.
21.06.24, 11:02
| reklama & PR » informacje
Change Serviceplan i Media Republic z nową kampanią Maślanki Mrągowskiej Tyle dobra
Maślanka Mrągowska powraca z nową kampanią pod ideą kreatywną “Tyle dobra”, w nowej, odświeżonej formule. Działania przygotowane przez należącą do Group One agencję Change Serviceplan obejmują kampanię telewizyjną, digitalową, akcje konsumenckie i współpracę z influencerami.
21.06.24, 09:22
| reklama & PR » informacje
Nowa kampania Bułeczek Mlecznych Dan Cake skierowana do nowych grup docelowych
Wystartowała kampania Bułeczek Mlecznych Dan Cake. Tym razem marka postawiła na nowe grupy docelowe i konteksty spożywania swoich produktów. Oprócz konkursowej aktywacji konsumenckiej zaplanowane są m.in. aktywności w środowiskach gamingowych, współprace z influencerami, kampania DOOH oraz działania w digitalu.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
20.06.24, 21:30
| reklama & PR » ludzie
Michał Fortowski awansował w Multikino Media
W maju br. Michał Fortowski awansował na stanowisko Partnership Managera w Dziale Sprzedaży Korporacyjnej Biura Reklamy Multikino Media.
20.06.24, 20:30
| reklama & PR » ludzie
Ewelina Czuba Dyrektorem Rozwoju i Sprzedaży Wideo w Grupie ZPR Media
Ewelina Czuba objęła stanowisko Dyrektora Rozwoju i Sprzedaży Wideo w Grupie ZPR Media. Odpowiedzialna będzie za zarządzanie zespołem sprzedaży, realizację planów sprzedażowych i strategii Grupy ZPR Media, a także za budowanie relacji biznesowych z kluczowymi klientami i domami mediowymi.
20.06.24, 16:30
| reklama & PR » informacje
Marka Chantarelle wybiera Agencję PR Get in Touch
10 czerwca br., butikowa Agencja PR Get in Touch rozpoczęła współpracę z marką kosmetyków Chantarelle.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.