07.09.23, 21:11

Wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej. Będzie wspierać tworzeniu rozwiązań dla przemysłu 4.0

Juz działa sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej, fot.: materiały prasowe

Ruszyła wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej, która ma posłużyć tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.

Jak podkreślają strony inicjatywy, uruchomienie ultraszybkiej sieci 5G to przełomowy moment dla Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Dzięki współpracy uczelni, Orange Polska i APA Group powstał unikalny showroom technologiczny, w którym można w praktyce przetestować innowacje na styku nauki i przemysłu 4.0.

Inicjatywa oferuje rozszerzone możliwości rozwoju zarówno dla społeczności uczelnianej, jak i dla polskich przedsiębiorstw, które dążą do przyspieszenia transformacji cyfrowej, automatyzacji i robotyzacji.

„Uruchomienie sieci 5G na terenie Politechniki Śląskiej, we współpracy z Orange, stanowi kolejny przełomowy krok w kierunku przyszłości nauki i technologii w Polsce. Jest to wyjątkowy atut dla naszego Centrum Przemysłu 4.0, które od dawna angażuje się w badania i prezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych dla sektora przemysłowego. Współpraca z naszym strategicznym partnerem, firmą APA Group, już zaowocowała stworzeniem showroomu technologicznego, będącego realną linią produkcyjną zgodną z ideą transformacji cyfrowej 4.0. Dzięki nowo uruchomionej sieci 5G, mamy teraz możliwość nie tylko badać, ale również kształtować trudne i złożone procesy w rzeczywistej strukturze produkcyjnej. Studenci oraz naukowcy mogą teraz zdobywać praktyczne doświadczenie w technologiach, które są przyszłością zarówno nauki, jak i przemysłu. To pozwala na kształcenie nowoczesnych kadr, doskonale wytrenowanych w używaniu technologii przyszłości” – mówi dr hab. inż. Prof. PŚ Anna Timofiejczuk – Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Studenci, wykładowcy i przedstawiciele polskiego przemysłu mogą teraz prowadzić projekty z wykorzystaniem technologii 5G opartej o pasmo 3,6 GHz udostępnione testowo przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W ramach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. mogą zarówno na miejscu, w murach uczelni, jak i w pełni zdalnie wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak AI, Big Data, czy machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (menadżer, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, zużycia energii, czy emisji CO2. Dostępność ultraszybkiej sieci 5G zwielokratnia możliwości analizy danych i podejmowania szybkich i precyzyjnych decyzji.

Wykorzystywanie najnowszych technologii, takich jak 5G, to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wiemy, że podobne wdrożenia dobrze pokazują potencjał rozwiązań nowej generacji, dlatego konsekwentnie budujemy sieci kampusowe. Czerpiemy przy tym zarówno z naszych doświadczeń w Polsce, gdzie takie sieci uruchomiliśmy już w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w fabryce Miele w Ksawerowie i w fabryce Nokii w Bydgoszczy, jak i z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich” – wyjaśnia Bożena Leśniewska, wiceprezeska zarządu ds. rynku biznesowego w Orange Polska. „Technologia 5G znacząco przyspiesza transmisję danych, zmniejsza opóźnienia w przesyle prawie do zera i jednocześnie zwiększa radykalnie liczbę urządzeń, które mogą być wpięte w sieć. Wierzymy, że sieć na Politechnice Śląskiej znacząco przyczyni się do powstania wielu ciekawych rozwiązań i pomoże w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych” – dodaje Leśniewska.

Sieć 5G ma na celu zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności bez kilometrów kabli dla wielu urządzeń IoT (Internet of Things), np. czujników i sensorów. Także rozbudowa stacji i dodawanie kolejnych urządzeń łączy się z niskim kosztem i łatwością integracji. Urządzenia te monitorują każdy etap produkcji. Pozwala to na analizę i optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom 5G rozwiązania mogą być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

„Uruchomienie sieci 5G w przedsiębiorstwie nie jest tylko krokiem do przodu. To skok technologiczny, który otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości w zakresie komunikacji, przetwarzania i analizy danych. W kontekście inteligentnych fabryk technologia ta umożliwia niemal natychmiastową komunikację między maszynami, co zdecydowanie podnosi poziom wydajności i bezpieczeństwa. Zastosowanie 5G w zarządzaniu magazynem i logistyce jest równie rewolucyjne. Możemy śledzić i optymalizować przepływ zasobów w czasie rzeczywistym, co eliminuje błędy i przyspiesza cały łańcuch dostaw” - mówi dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group. „Nie można też zapomnieć o wpływie technologii na jakość życia w miastach. Dzięki zastosowaniu 5G w infrastrukturze miejskiej, możemy liczyć na efektywniejsze zarządzanie ruchem, co przekłada się na mniejsze korki i lepszą jakość powietrza. Widzę niesamowity potencjał sieci 5G dla polskich przedsiębiorstw i społeczeństwa jako całości” – dodaje Pollak.

Komentarze

Powiązane

14.10.23, 10:04
| biznes i technologie » informacje
Animal Crossing. Grupa LEGO zapowiedziała zestawy Lego inspirowane serią gier wideo od Nintendo
Grupa LEGO zapowiedziała nowe zestawy LEGO Animal Crossing inspirowane serią gier wideo od Nintendo.
04.10.23, 18:45
| biznes i technologie » informacje
Maciej Ćwikliński prezesem Intermarché w Polsce
Nowy Prezes Zarządu Grupy Muszkieterów, Sławomir Czarnecki wprowadził we wrześniu br. pierwszą strategiczną zmianę w strukturach firmy. Na stanowisko Prezesa Intermarché w Polsce powołał Macieja Ćwiklińskiego, przedsiębiorcę, który jest jednocześnie właścicielem dwóch supermarketów sieci. 
03.10.23, 15:15
| biznes i technologie » informacje
Sławomir Czarnecki prezesem nowego zespołu grupy muszkieterów w Polsce
Wraz z początkiem września br. Sławomir Czarnecki objął stery Grupy Muszkieterów jako Prezes Zarządu ITM Polska, zastępując tym samym Davida de Bosschère’a. Będzie odpowiadał za dalszy rozwój sieci Intermarché i Bricomarché w Polsce po transformacji przeprowadzonej za kadencji swojego poprzednika.
11.09.23, 21:00
| biznes i technologie » informacje
Marka Stop.Cafe wchodzi na kolejny europejski rynek
Grupa ORLEN wprowadziła swoją markę gastronomiczną Stop.Cafe na węgierski rynek. To już szósty kraj, gdzie można znaleźć te punkty. Obecnie otwarto 11 punktów na najbardziej ruchliwych trasach, a do końca roku planowane jest kolejne sześć lokalizacji. 
11.09.23, 20:07
| biznes i technologie » informacje
Ponad 20 mln pasażerów. W wakacje PKP Intercity pobiło rekord
Nigdy wcześniej w historii PKP Intercity aż tylu pasażerów nie zdecydowało się na wakacyjne podróżowanie pociągami: od 1 czerwca do końca sierpnia br. z oferty przewoźnika skorzystało ponad 20 mln osób. Rekordowe wyniki to efekt, m.in. szeregu inwestycji w nowoczesny tabor oraz rozwoju kolejnych kanałów sprzedaży i atrakcyjnych cenowo biletów.
11.09.23, 10:00
| biznes i technologie » informacje
Nowa Rada Nadzorcza IAA Polska pod przewodnictwem Jacka Olechowskiego
Członkowie Rady Nadzorczej IAA Polska podczas pierwszego posiedzenia wyłonili ze swego składu nowego przewodniczącego. Jednogłośnie wybrany został Jacek Olechowski, Prezes Zarządu Mediacap. Pracami Sądu Dyscyplinarnego pokieruje Jerzy Straszewski, Prezes Zarządu PIKE. 
07.09.23, 21:11
| biznes i technologie » informacje
Wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej. Będzie wspierać tworzeniu rozwiązań dla przemysłu 4.0
Ruszyła wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej, która ma posłużyć tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.
28.08.23, 06:30
| biznes i technologie » informacje
Boomersi, Pokolenie X, Millenialsi i „Zetki” mówią jednym głosem: najlepsze produkty pochodzą z najbliższej okolicy
Lokalne produkty zyskują na popularności: chętnie kupujemy wędliny, warzywa, przetwory i nabiał pochodzące od producentów, których niejednokrotnie znamy osobiście.
27.08.23, 09:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Oferteo ze wzrostem przychodów o 43 proc. w roku obrotowym 2022/2023
Platforma Oferteo, internetowy marketplace dla szerokiego spektrum usług działający w modelu na żądanie, w roku obrotowym 2022/2023 (kwiecień 2022 r. – marzec 2023 r.) wypracowała przychody netto na poziomie 42 mln zł. Oznacza to wzrost o 43 proc. w porównaniu z rokiem 2021/2022. 
19.08.23, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Circle K Polska kontynuuje ekspansję na polskim rynku. Otwarcie 400. stacji paliw
Sieć Circle K rozwija się na polskim rynku. Miniony rok kalendarzowy spółka zamknęła z liczbą 393 stacji paliw, a z końcem lipca br. otworzyła swój 400. punkt w Woźnikach przy autostradzie A1. 
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 06.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.