15.10.23, 17:01

TVP Polonia przyznała swoje nagrody

Laureaci Nagród TVP Polonia, fot.: Maciej Moskwa

Po raz 28 TVP Polonia przyznała nagrody „Za Zasługi dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju”. W trakcie gali, która odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni, nagrody TVP Polonia zostały przyznane Szymonowi Marcinakowi i Piotrowi Wittowi. Nagrody 30-lecia TVP Polonia otrzymali: Czesław Lang, Stan Borys oraz Zespół Wilnoteki – Walenty Wojniłło, Edyta Maksymowicz i Jan Wierbiel, a nagroda specjalna została przyznana korespondentowi TVP Polonia.

Statuetkę przedstawiającą Fryderyka Chopina otrzymało sześciu laureatów. Za tegoroczne osiągnięcia wyróżnieni zostali Szymon Marciniak i Piotr Witt. Szymon Marciniak nagrodzony został za godny podziwu sportowy talent i towarzyszącą temu niezmiennie od długiego czasu, zachwycającą passę w światowym sędziowaniu piłkarskim a Piotr Witt – za niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie literatury i sztuki, cieszące się ogromnym zainteresowaniem czytelników, jak i słuchaczy Radia Wolna Europa.

Nagroda specjalna – za dumne reprezentowanie Polonii oraz stanie na straży swoich przekonań w obliczu licznych represji, które spotykają naszych rodaków; za odważne deklarowanie się co do polskiej narodowości oraz kultywowanie ojczystej tradycji i kultury – została przyznana korespondentowi TVP Polonia, którego nazwiska, ze względu na jego bezpieczeństwo, antena postanowiła nie ujawniać.

Nagrodami 30-lecia TVP Polonia zostali uhonorowani: Czesław Lang za godny podziwu sportowy talent oraz wieloletnie zaangażowanie w krzewienie idei kolarstwa – w kraju i poza jego granicami, Stan Borys za popularyzację polskiej kultury i muzyki oraz przekazywanie tej misji z pokolenia na pokolenie oraz Redakcja programu „Wilnoteka”, Walenty Wojniłło, Edyta Maksymowicz, Jan Wierbiel – za wieloletnie zaangażowanie w krzewienie polskiej kultury i sztuki oraz poświęcenie się sprawom polskim na Litwie. Jak podkreśla stacja, nie bez znaczenia jest to, że twórcy „Wilnoteki” od 25 lat przypominają, że rodacy mieszkający tam, gdzie kiedyś była Polska, nie wyemigrowali – oni są Polakami przebywającymi na Litwie.

Dopełnieniem gali TVP Polonia było wręczenie przyznanych przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, Odznak Honorowych Za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. W uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej za granicą odznaczeni zostali: stacja TVP Polonia oraz osoby z nią związane – Magdalena Tadeusiak, Bogumił Rawicz i Filip Frąckowiak. W imieniu Mateusza Morawieckiego odznaczenia wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak.

Nagrody z długą tradycją

Nagrody TVP Polonia za „Zasługi Dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju” przyznawane są od 1995 r. Jej laureatami są ludzie zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, nauki, edukacji, polityki i sportu, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie.

Komentarze

Powiązane

09.07.24, 13:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP zawiadamia Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Agnieszka Romaszewska-Guzy: domagam się zaprzestania szkalowania mnie
Telewizja Polska Spółka Akcyjna złożyła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, oszustwa oraz fałszerstwa faktur przez byłą dyrektor TVP i inne osoby pełniące funkcje kierownicze oraz współpracujące z TVP S.A. w likwidacji. 
09.07.24, 11:27
| telewizja / VOD » informacje
Eleven Sports z wyłącznymi prawami do transmisji Bundesligi od sezonu 2025/26
Od sezonu 2025/26 do końca 2028/29 Eleven Sports uzyskało wyłączne prawa do transmisji rozgrywek piłkarskich Bundesligi i 2. Bundesligi w Polsce.
08.07.24, 19:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
TVN Warner Bros. Discovery Partnerem Strategicznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pozyskało nowego Sponsora Strategicznego, nawiązując współpracę z TVN Warner Bros. Discovery.
07.07.24, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Pięć muzycznych, dodatkowych kanałów w pakiecie Basic w Televio
Telewizja internetowa Televio na czas wakacji udostępni abonentom pakietu BASIC dodatkowe, muzyczne stacje.
07.07.24, 12:00
| telewizja / VOD » ludzie
Jeremy Diamond korespondentem CNN w Jerozolimie
CNN powołało Jeremy'ego Diamonda na stanowisko międzynarodowego korespondenta w Jerozolimskiej siedzibie stacji.
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
05.07.24, 08:37
| telewizja / VOD » informacje
Letnie propozycje w Music Box
1 lipca br. kanał Music Box wprowadza na antenę kilka wakacyjnych nowości.
04.07.24, 16:15
| telewizja / VOD » informacje
Igrzyska Olimpijskie Paris 2024 na antenach Eurosportu i platformie Max. Znani dziennikarze będą komentować konkurencje
Eurosport i platforma Max na czas Igrzysk Olimpijskich Paris 2024 buduje grupę komentatorów i ekspertów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą z odbiorcami.
04.07.24, 11:35
| telewizja / VOD » seriale
Włatcy móch powracają do Czwórki. Jesienią nowe odcinki
Animacja Czwórki „Włatcy móch” powraca na antenę stacji Nowa seria produkcji pojawi się w jesiennej ramówce. W czasie wakacji stacja przypomni wszystkie dotychczasowe sezony serialu.
04.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Aż 280 mln zł. Rekordowa wypłata z Ekstraklasy za sezon 2023/24 dzięki m.in. sprzedaży praw do transmisji TV
Ekstraklasa w sezonie 2023/24 wypłaciła klubom 280,2 mln zł, a ok. 9,5 mln zł trafiło do PZPN. Środki pozyskane przez spółkę pochodzą głównie ze sprzedaży krajowych i międzynarodowych praw do transmisji TV oraz scentralizowanych praw marketingowych.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.