23.10.23, 21:00

Pierwszy milion Szczepana Twardocha

Pierwszy milion Szczepana Twardocha, fot.: materiały prasowe

Wydawnictwo Literackie poinformowało, że łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył właśnie milion egzemplarzy.

„Chołod” – ostatnia jak dotąd powieść Szczepana Twardocha ukazała się jesienią 2022 r. i spotkała się z żywym przyjęciem tak czytelników, jak i krytyki literackiej. Wysokie miejsca na listach bestsellerów i dobra sprzedaż sprawiły, że właśnie tą powieścią Twardoch wkracza do wąskiego klubu pisarzy, mogących pochwalić się sprzedażą ponad miliona egzemplarzy swoich książek. Ta liczba obejmuje wszystkie tytuły pisarza, jakie ukazały się pod szyldem Wydawnictwa Literackiego od 2012 r. i we wszystkich dostępnych formatach (wersje papierowe, e-booki i audiobooki).

Współpraca śląskiego prozaika i krakowskiej oficyny rozpoczęła się od wydania powieści „Morfina” – szalona i transowa historia Konstantego Willemanna natychmiast wyniosła Twardocha na szczyt popularności i przyniosła mu wiele wyróżnień, w tym Paszport „Polityki”. Po „Morfinie” przyszły kolejne głośne, szeroko komentowane i popularne wśród czytelników powieści: w 2014 r. powieść „Drach”, a następnie w 2016 r. „Król”, którego bohaterem jest Jakub Szapiro, żydowski bokser, gangster i władca przedwojennej Warszawy. Na podstawie powieści Canal+ wyprodukowało serial, a na półki księgarskie trafiła serialowa edycja powieści. W 2018 r. ukazało się „Królestwo”, czyli wojenna kontynuacja „Króla”, opowiedziana z perspektywy Ryfki – kochanki Jakuba i jego syna Dawida.

Król bije rekordy

„Król” to najpopularniejsza powieść Szczepana Twardocha – od premiery książka zdobyła uznanie 300 tys. czytelników. Na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych utworów uplasowała się "Morfina" – 153 tys., a na trzecim "Królestwo" z wynikiem 135 tys. egzemplarzy.

Lata 20. XXI w. to kontynuacja dobrej passy – w 2020 r. ukazuje się „Pokora”, a w 2022 r. „Chołod”. To książki, w których prozaik z Pilchowic z jednej strony powraca do swych najważniejszych tematów, z drugiej – nadaje tym opowieściom nowy ton. W „Pokorze” odbiorcy śledzą losy Aloisa Pokory, syna górnika z Górnego Śląska, który wyrwany z proletariackiego środowiska wszędzie spotyka się z odrzuceniem i pogardą, jednak walczy o godność i uznanie. Z kolei „Chołod” to brawurowa i pełna niesamowitych perypetii powieść o śląskim komuniście Konradzie Widuchu, który po ucieczce z sowieckiego łagru trafia do odseparowanej od świata (i historii) tajemniczej syberyjskiej osady. Sprzedaż „Pokory” przekroczyła 106 tys., natomiast „Chołod” zbliża się do poziomu 90 tys. sprzedanych egzemplarzy i ściągniętych plików.

Listę tytułów Szczepana Twardocha opublikowanych w Wydawnictwie Literackim uzupełniają: wznowienie w 2021 r. „Wiecznego Grunwaldu” (z posłowiem autora), śląskie edycje „Dracha” i „Pokory” (obie powieści na język śląski przetłumaczył Grzegorz Kulik), a ponadto tom dzienników „Wieloryby i ćmy” (2015), zbiór opowiadań „Ballada o pewnej panience” (2017), wybór felietonów „Jak nie zostałem poetą” (2019), „Wielkie Księstwo Groteski’ (2021) oraz „Byk” (2022) – pierwszy utwór napisany przez Twardocha z myślą o scenie teatralnej.

Jedenaście lat współpracy pomiędzy Wydawnictwem Literackim a Szczepanem Twardochem to także nagrody i wyróżnienia. Oprócz wspomnianego Paszportu „Polityki” trzeba wymienić: Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląski Wawrzyn Literacki, Nagrodę Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodę Czytelników Nike, Nagrodę im. Kazimierza Kutza i EBRD Literature Prize.

Z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego i rekordowej sprzedaży książek Szczepana Twardocha już 2 listopada odbędzie się spotkanie z pisarzem w ramach Bomby Megabitowej w Krakowie. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Kasia. Wydarzenie odbędzie się 2 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kongresowego ICE. Pisarz będzie także gościem Targów Książki w Krakowie – w niedzielę 29 października o godz. 12.00 na stoisku WL planowana jest sesja autografów autora „Chołodu”. Pisarz weźmie także udział w Targach Książki w Katowicach –w niedzielę 5 listopada o godz. 12.00.

Będą wznowienia

Wydawnictwo Literackie zapowiada wznowienie pierwszych, młodzieńczych powieści śląskiego prozaika, które dziś są właściwie niemożliwe do zdobycia. W nowej edycji ukaże się jako pierwsza „Epifania wikarego Trzaski”, kolejne będą powieści „Sternberg” i „Obłęd rotmistrza von Egern”.

Komentarze

Powiązane

26.01.24, 19:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Sterk - znaczy silny. Film dokumentalny TVP Polonia nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mokkho w Indiach
„Sterk - znaczy silny” w reżyserii Elżbiety Kapsy został uznany za najlepszy film dokumentalny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mokkho w Indiach. Autorka otrzymała również nagrodę dla najlepszego reżysera.
20.01.24, 12:00
| kultura » książki
Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację 27 bibliotekom
Blisko 55 mln zł dofinansowania na lata 2024-2025 otrzyma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 bibliotek, które uzyskały najwyższą punktację w trzecim naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
18.01.24, 21:00
| kultura » film
Miłość jak miód. Agnieszka Suchora i Edyta Olszówka na wielkim ekranie już w lutym
9 lutego br. do kin w całej Polsce wejdzie film „Miłość jak miód”. Bohaterkami polskiej komedii są kobiety po pięćdziesiątce, które przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze.
17.01.24, 19:27
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Wystawa fotosów pochodzących z filmu Kos w warszawskich Łazienkach do końca stycznia
TVP Dystrybucja Kinowa i Aurum Film organizują wystawę fotosów pochodzących z filmu „Kos”, który wejdzie do kin w całej Polsce 26 stycznia br.
16.01.24, 23:27
| kultura » informacje
Hania Rani i Paweł Maślona z Paszportami Polityki 2023. Lista laureatów
16 stycznia br., po raz 31. podczas Gali zostały wręczone nagrody Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów.
15.01.24, 21:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP
We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
15.01.24, 15:45
| internet » informacje | kultura » książki
Pierwszy audiobook czytany przez AI w Audiotece. Będą kolejne jeszcze w tym roku
„Gaming na giełdzie” to pierwszy wyprodukowany przez Audiotekę audiobook przeczytany przez sztuczną inteligencję. Producenci Audioteki wybrali książkę autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla AI. Produkcja została udostępniona dla użytkowników Audioteka Klub.
11.01.24, 14:05
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta. Tokarczuk, Maślona i Machulski wybiorą najlepsze scenariusze
Do 21 stycznia br. można zgłaszać prace w konkursach scenariuszowych. W Kapitule i Jury konkursów zasiądą m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Maślona i Juliusz Machulski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej sumie 70 tys. zł.
10.01.24, 13:30
| kultura » informacje
Janusz Majewski nie żyje
Zmarł Janusz Majewski – reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
14.12.23, 00:43
| kultura » informacje
Zmarła Zofia Merle
Nie żyje Zofia Maria Merle-Mayzel - wybitna aktorka teatralna i filmowa.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.