08.11.23, 08:30

Maria Pomanowska, Piotr Baron i Marek Piekarczyk nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka

Konferencja na temat Nagród Mediów Publicznych 2023, fot.: PAP

7 listopada br. podczas konferencji prasowej, zostały ogłoszone nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023.

Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Podczas tegorocznej edycji niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych w poszczególnych kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Nagroda w kategorii „Muzyka”, w której nominacje przyznaje Kapituła Polskiego Radia została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości muzycznej, propagowania kultury muzycznej i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Osoby znajdujące się w gronie nominowanych to twórcy, których działalność artystyczna przyczyniła się do rozwoju kultury narodowej.

Do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii „Muzyka” nominowano: Marię Pomianowską (profesor doktor habilitowaną sztuki, instrumentalistkę, wokalistkę i pedagog; kompozytorkę grającą na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli; założycielkę licznych zespołów muzycznych, m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego; z powodzeniem promującą polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby „Poland-Pakistan. Sound from two continents”; współpracowała z takimi sławami, jak Yo Yo Ma czy Branford Marsalis), Piotra Barona – (saksofonistę jazzowego, kompozytora, pedagoga; wielokrotnie wyróżnianego na festiwalach jazzowych i umieszczanego na czołowych miejscach w licznych plebiscytach; nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu, m.in. z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem; wielokrotnie nominowanego do nagrody muzycznej Fryderyk; odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”), Marka Piekarczyka (wokalistę, autora tekstów, osobowość telewizyjną; od 1981 r. jest wokalistą grupy TSA, pierwszego polskiego zespołu heavy metalowego, który był mocnym głosem kontrkultury lat 80.; współpracował także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wcielał się w rolę Jezusa w musicalu Jesus Christ Superstar; nagrał płytę „Źródło” składając muzyczny hołd twórcom polskiego rock and rolla).

Tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii „Muzyka” zostanie wybrany przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.

Nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się 12 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Komentarze

Powiązane

22.02.24, 07:30
| radio » ludzie
Po prostu Wschód. Nowy magazyn Piotra Pogorzelskiego w Trójki
Piotr Pogorzelski powraca do Polskiego Radia z audycją "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego". Program emitowany będzie w soboty, o godz. 16.00 w Trójce.
21.02.24, 18:04
| radio » informacje | internet » informacje
Serwis polskieradio24.pl zmienił layout
Serwis polskieradio24.pl został udostępniony w nowej technologii i ze zmienionym layoutem.
21.02.24, 15:45
| radio » ludzie
Marta Szostkiewicz po ośmiu latach powraca do Radia Kraków
Marta Szostkiewicz powraca do Radia Kraków i ponownie obejmie stanowisko kierowniczki redakcji publicystyki.
21.02.24, 14:45
| radio » ludzie
Tomasz Kubat po 22 latach wraca do Radia ZET. Będzie warszawskim reporterem stacji
Na początku marca br. do zespołu Działu Informacji Radia ZET dołączy Tomasz Kubat. Zostanie reporterem warszawskim, odpowiedzialnym m.in. za relacjonowanie najważniejszych wydarzeń sejmowych.
21.02.24, 08:30
| radio » informacje
Radio Gdańsk – słuchaj od nowa. Wystartowała zmieniona ramówka Radia Gdańsk
W poniedziałek, 19 lutego br. pod hasłem „Radio Gdańsk – słuchaj od nowa”, ruszyła nowa ramówka stacji.
21.02.24, 07:30
| radio » ludzie
Łukasz Aftański przechodzi do Radia ZET. Będzie wydawcą
Od marca br. Łukasz Aftański dołączy do zespołu Działu Informacji Radia ZET. Będzie nowym wydawcą programu "Popołudniowy Gość Radia ZET", który prowadzi Beata Lubecka.
20.02.24, 12:23
| radio » ludzie
Katarzyna Borowiecka przejdzie z Radia 357 do Trójki
Katarzyna Borowiecka powróci do Programu Trzeciego Polskiego Radia. Z Radiem 357 była związana od chwili startu rozgłośni.
20.02.24, 07:30
| radio » ludzie
Adam Suprynowicz powrócił do Dwójki
Po kilkuletniej przerwie do zespołu Dwójki (Polskie Radio) dołączył Adam Suprynowicz – muzykolog i krytyk muzyczny.
20.02.24, 06:30
| radio » badania rynku
KBR: Polacy wpisują się w europejski model słuchania treści audio. 97 proc. Francuzów słucha treści audio
Polacy sukcesywnie poszerzają zainteresowanie różnorodnymi formami audio, podążając za europejskimi trendami konsumpcji mediów. Badania prowadzone we Francji i Wielkiej Brytanii wykazują, iż audio towarzyszy w życiu codziennym zdecydowanej większości odbiorców.
19.02.24, 15:30
| radio » informacje
Publicyści apelują w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlastyz RDC
Publicyści goszczący w programach warszawskiego RDC - Radia dla Ciebie, wystosowali “Apel w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlasty”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.