04.12.23, 06:30

Nic nie czuję. Dokument Onetu i YPO ze o psychiatrii dziecięcej w Polsce 

"Nic nie czuję", fot.: materiały prasowe

30 listopada br. na stronie głównej Onet.pl oraz na nicnieczuje.onet.pl, a także podczas specjalnego pokazu w warszawskim kinie Kinoteka zadebiutował film dokumentalny Onetu - „Nic nie czuję” w reżyserii Janusza Schwertnera i Anity Bugajskiej. W filmie o swoich doświadczeniach z systemem psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej opowiedzieli młodzi pacjenci i ich rodzice. Koproducentem obrazu jest YPO (Young Presidents' Organization).

Film opowiada historie Martyny, Kordiana, Oliwki i Wiktora – pacjentów szpitali psychiatrycznych. Poznajemy ich perspektywę, ale też perspektywę rodziców, opiekunów i lekarzy psychiatrów. Problemy systemu, z którym się mierzą, stanowią tło dla opowieści o tym, jak ważne w radzeniu sobie z chorobą psychiczną są relacje między ludźmi. 

„Onet od lat jest zaangażowany w sprawy społeczne. Filmem „Nic nie czuję” chcemy ponownie zwrócić uwagę na problem głębokiej zapaści systemu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. To niewygodny temat, który jest często ukrywany za społeczną barierą wstydu, lęku i bezradności. Dziękuję reżyserom filmu, Anicie Bugajskiej i Januszowi Schwertnerowi, a także Jackowi Bławutowi i Michałowi Oleszczykowi za ich odwagę i za to, że podjęli się tego trudnego zadania” – mówi Aleksander Kutela, CEO Ringier Axel Springer Polska.

„Tylko w zeszłym roku każdego dnia średnio sześcioro polskich nastolatków próbowało odebrać sobie życie. I choć przez ostatnie lata słyszeliśmy opowieść o „silnym państwie”, oznak tej siły nie sposób było dopatrzyć się na oddziałach psychiatrycznych, gdzie z powodu braku miejsc, dzieci i młodzież po próbach samobójczych lądowały na ziemi, na zniszczonych materacach, obdarte z intymności i godności” - mówi Janusz Schwertner, reżyser filmu i autor artykułów i reportaży o opiece psychiatrycznej w Polsce.

„Im dłużej rozmawialiśmy z bohaterami filmu, tym bardziej okazywało się, że opowiadamy historię o ich wrażliwości i tłumionych emocjach. Tytuł dokumentu - „Nic nie czuję” - wziął się właśnie ze spotkań z nimi. Zarówno pacjenci, jak i ich rodzice powtarzali to zdanie w różnych kontekstach. Wiedzieliśmy, że dotykamy bardzo trudnego tematu. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy opowiedzieli nam otwarcie o najtrudniejszych momentach swojego życia, dzieląc się intymnymi przemyśleniami i historiami. Żeby tak rozmawiać o swoich emocjach, potrzeba naprawdę dużo odwagi. Za tę odwagę im dziękujemy” - dodaje Anita Bugajska, reżyserka filmu. 

Opiekunem artystycznym filmu jest Jacek Bławut, reżyser i operator, a konsultantem scenariusza - Michał Oleszczyk, filmoznawca i scenarzysta. Za montaż odpowiadał Jerzy Zawadzki. W filmie pojawiają się animacje autorstwa Ribowskiego, a muzykę skomponował Chris Carson, producent współpracujący, m.in. z Tede i Quebonafide.  Koproducentem filmu jest międzynarodowa organizacja non-profit YPO (Young Presidents' Organization).

 Onet udostępni film „Nic nie czuję” innym mediom oraz platformom streamingowym, umożliwiając im wykorzystanie swojego zasięgu do promowania informacji o systemie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. 

Onet we współpracy z twórcami projektu MŁODE GŁOWY fundacji UNAWEZA stworzył również reportaż multimedialny skoncentrowany na profilaktyce zdrowia psychicznego “Wszystko ok? Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym”. To z niego można się dowiedzieć, m.in., gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej, a także jakie są prawa pacjenta. Aby pokazać temat zdrowia psychicznego z różnych perspektyw, powstaną teksty i wywiady w ramach redakcji, m.in. Onetu, Noizza, Plejady, Newsweeka, Medonetu, a także specjalne treści w social mediach.

Komentarze

Powiązane

19.02.24, 11:52
| internet » informacje
Klub Świadomej Konsumentki. Nowy projekt serwisu WP Kobieta
Redakcja serwisu WP Kobieta uruchamia Klub Świadomej Konsumentki, w którym czytelniczki będą mogły za darmo testować różne produkty i dzielić się swoimi opiniami.
19.02.24, 09:30
| internet » badania rynku | reklama & PR » informacje
Ponad 450 osób przeszkolonych z badania Mediapanel
W 2023 r. firmy Gemius i Polskie Badania Internetu uruchomiły szkolenia z badania Mediapanel, przeznaczone dla podmiotów z branży medialnej. W pierwszym etapie szkoleń, w okresie od września 2023 r. do stycznia 2024 r. wzięło w nich udział ponad 450 osób.
18.02.24, 12:59
| internet » ludzie
Krzysztof “Chris” Sulenta awansuje w MassiveMusic Warsaw
MassiveMusic Warsaw, kreatywna agencja muzyczna, awansowała Krzysztofa Sulentę na stanowisko senior music creative.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
16.02.24, 18:45
| internet » informacje
Jak pisać o klimacie 2.0. Czym jest dezinformacja klimatyczna i jak z nią walczyć. Druga część poradnika Gazeta.pl dla dziennikarek i dziennikarzy
Poradnik o dezinformacji klimatycznej dla dziennikarzy i dziennikarek to kontynuacja wydanej w 2023 r. publikacji Gazeta.pl „Jak pisać o klimacie”, której celem jest wsparcie przedstawicieli mediów ogólnopolskich i lokalnych, powstała we współpracy z Fundacją Climate Strategies Poland.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 15:00
| radio » informacje | internet » informacje
Sprawa Rusałki. Nowa superprodukcja Audioteki
15 lutego br. udostępniono dwa pierwsze odcinki z sześciu odcinków nowej superprodukcji Audioteki – „Sprawa Rusałki”.
15.02.24, 12:48
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
W poprzedniej pracy nie było OK. Krzysztof Stanowski w kampanii rocketjobs.pl
Krzysztof Stanowski, twórca Kanału Zero, wziął udział w kampanii reklamowej portali pracy rocketjobs.pl i justjoin.it „Misja Zmiana”, w której namawia do zmiany pracy na własnych warunkach. Jest to już kolejna wspólna akcja marek z właścicielem Kanału Zero.
14.02.24, 15:30
| radio » informacje | internet » informacje
NOIZZ uruchamia podcast Komfort Guys
W czwartek, 15 lutego br., w Onet Audio, na NOIZZ.pl oraz na wybranych platformach podcastowych ruszy „Komfort Guys” - rozmowy o emocjach, z którymi można się utożsamiać, niezależnie od tego, czy jest to radość, smutek, bliskość, samotność, euforia, czy może przygnębienie.
14.02.24, 14:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Nie żyje Mariusz Jabłoński
Zmarł Mariusz Jabłoński, właściciel portalu OstrowiecNews.pl.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.