07.12.23, 06:30

Wielkich Splendorów i Debiutów Teatru Polskiego Radia 2023. Lista laureatów

Logo Teatru Polskiego Radia, fot.: materiały prasowe

Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Podczas wydarzenia uhonorowani zostaną również debiutujący aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy i kompozytorzy.

Uroczysta gala wręczenia nagród „Wielkich Splendorów i Debiutów Teatru Polskiego Radia” pod patronatem Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego odbyła się 4 grudnia br. w Studiu S2 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

W tym roku laureatami Wielkiego Splendora zostali: Jadwiga Jankowska - Cieślak - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz Leon Charewicz - aktor teatralny i filmowy, który zadebiutował na deskach teatralnych w 1974 r. 

Od 2006 r. przyznawana jest też nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Tomaszowi Marzeckiemu – aktorowi teatralnemu, filmowemu i dubbingowemu.

Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymało Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Nagrodzono debiuty

Podczas gali wręczone zostały nagrody za debiuty 2023 w Teatrze Polskiego Radia. ARETE otrzymało dwoje laureatów: Sara Lityńska za debiut aktorski w słuchowisku „Dzień pierwszy, dzień ostatni” Izabeli Żukowskiej w reżyserii Adama Wojtyszki oraz Ignacy Liss za debiut aktorski w słuchowisku „Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień w reżyserii Janusza Kukuły. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT otrzymał Tomasz Cyz za słuchowisko pt. „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza oraz „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut muzyczny - wyróżniono Jakuba Karpuka, autora muzyki do słuchowiska „Mały książę” w reżyserii Kamila Marii Małanicza. Nagrodę w kategorii TALANTON przyznano Marii Marcinkiewicz - Górnej za tekst słuchowiska „Harenda”, którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

Komentarze

Powiązane

04.03.24, 06:30
| radio » ludzie
Grzegorz Osiecki poprowadzi rozmowy w Sygnały Dniach
Od czwartku, 7 marca br. do zespołu „Sygnałów dnia” Programu 1 Polskiego Radia dołączy dziennikarz Grzegorz Osiecki, który będzie jednym z prowadzących poranne rozmowy z politykami na antenie stacji.
03.03.24, 23:18
| radio » informacje
Beata Michniewicz zwolniona z Trójki
Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, Beata Michniewicz została zwolniona z Programu Trzeciego Polskiego Radia.
03.03.24, 22:15
| radio » ludzie
Paweł Pawłowski poprowadzi Rozmowę w Polskim Radiu 24 oraz Debatę dnia
4 marca br., Paweł Pawłowski rozpocznie współpracę z Polskim Radiem 24.  Dziennikarz będzie jednym z prowadzących „Rozmowę w Polskim Radiu 24” o godz. 16.35 i 17.35 oraz „Debatę dnia” o godz. 18.00.
03.03.24, 16:52
| radio » ludzie
Małgorzata Żochowska w Polskim Radiu 24
Do zespołu Polskiego Radia 24 dołącza Małgorzata Żochowska, która będzie jedną z prowadzących pasma programowe w Polskim Radiu 24.
01.03.24, 18:45
| radio » ludzie
Jakub Rybski warszawskim reporterem RMF FM
Do zespołu dziennikarzy RMF FM dołączył Jakub Rybski, który będzie pracować jako reporter w warszawskim oddziale radia.
01.03.24, 16:32
| radio » ludzie
Bartosz Panek szefem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po trzech latach przerwy.
01.03.24, 08:00
| radio » informacje
Między książkami. Rozmowy o książkach z prof. Ryszardem Koziołkiem w Radiu Nowy Świat
Od piątku, 1 marca br. Radio Nowy Świat rozpoczyna emisję nowego cyklu „Między książkami” w audycji „Poranna Manna”. Wojciech Mann co tydzień będzie rozmawiać o książkach z profesorem Ryszardem Koziołkiem. 
01.03.24, 06:30
| radio » informacje
Magdalena Jurkowska naczelną Radia Ostrowiec. Jurkowska: Radio musi mieć stały rytm, ale powinno też zaskakiwać
Magdalena Jurkowska została nową redaktorka naczelną Radia Ostrowiec (woj. świętokrzyskie). Jurkowska na stanowisku zastąpiła Joannę Gergont, która z kolei została redaktor naczelną Radia Kielce.
29.02.24, 19:30
| radio » informacje
Czwórka ponownie na SnowFest Festival
Od 1 do 2 marca br. Czwórka zawita do Szczyrku na „SnowFest Festival” - największy festiwal muzyki i sportów zimowych w Polsce. Dziennikarze zaproszą na relacje i specjalną audycję plenerową „Czwórka na SnowFest”. Na miejscu będzie można także odwiedzić Czwórkową InstaStrefę w Miasteczku Festiwalowym. Program jest patronem medialnym wydarzenia.
29.02.24, 10:55
| radio » informacje
Informator ekonomiczny w nowej odsłonie. Wracają rozmowy z komentatorami
Program 3 Polskiego przygotował nową osłonę „Informatora ekonomicznego”. Od 4 marca br. w ramach programu wracają rozmowy z zaproszonymi komentatorkami i komentatorami. Audycja emitowana będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 9.30 na antenie Trójki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.