18.12.23, 08:30

Narutowicz. Audioteka z audioserialem o losach pierwszego prezydenta RP

Zapowiedź audioserialu, fot.: materiały prasowe

„Narutowicz” to fabularyzowany audioserial Audioteki o nieodkrytym jeszcze bohaterze, który po powrocie z 30-letniej emigracji zostaje wciągnięty w świat brutalnej polityki, przechodząc błyskawiczną drogę od nieznanego nikomu specjalisty do najwyższego urzędnika w państwie.

Gabriel Narutowicz (Krzysztof Dracz) to cieszący się olbrzymią renomą specjalista od elektrowni wodnych, który w 1920 r. wraca ze Szwajcarii do Polski po 30 latach emigracji. Za sprawą otrzymania nieoczekiwanej propozycji objęcia teki Ministra Robót Publicznych, zaczyna o nim plotkować warszawska śmietanka polityczna. Wielu nasuwa się pytanie: jeśli naprawdę jest patriotą, dlaczego przez trzy dekady nie wracał do kraju?

Scenariusz autorstwa Marcina Napiórkowskiego jest nie tylko historią o karierze Narutowicza i jego drodze do objęcia urzędu pierwszego prezydenta RP. Audioserial przedstawia niezwykle aktualną opowieść o inwestycjach publicznych, pogoni za Zachodem czy polaryzacji politycznej. Historia jest opowiadana przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

“Narutowicz” opowiada historię pierwszego prezydenta z perspektywy bohatera, który po trzech dekadach spędzonych na stanowisku inżynieria w Szwajcarii wraca do Polski lat 20. – kraju zrujnowanego zaborami, wojną światową i niedawną inwazją bolszewicką. W Audioserialu udało nam się przedstawić jego rozterki i emocje, jakie towarzyszyły mu podczas szybkiej drogi na polityczny szczyt” - mówi Monika Bazdyga, Head of Marketing w Audiotece.

W rolę tytułowego bohatera wcielił się Krzysztof Dracz. W rolach drugoplanowych można natomiast usłyszeć m.in.: Izabelę Kunę, Grzegorza Małeckiego, Marcela Sabata, Jędrzeja Hycnara czy Przemysława Wyszyńskiego. Narratorem historii jest Filip Kosior. Audioserial wyreżyserował Grzegorz Drojewski.

Marcin Napiórkowski, autor scenariusza to semiotyk kultury, doktor habilitowany kulturoznawstwa, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Jest autorem książek: „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni”, „Powstanie umarłych” i „Kod kapitalizmu”. Publikuje regularnie w „Tygodniku Powszechnym”. Pisał również m.in. dla „Więzi”, „Znaku” i „Gazety Wyborczej”.

Pierwszy odcinek ukazał się w aplikacji Audioteki w przededniu rocznicy zamachu na Gabriela Narutowicza, czyli 15 grudnia i będzie dostępny bezpłatnie dla wszystkich słuchaczy, drugi – dla użytkowników Audioteka Klub. Kolejne epizody będą publikowane w każdy piątek.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.